Mnohé známe osobnosti a ľudia vyplakávajú, ako im žurnalisti strpčujú život. Paradoxne sú to väčšinou takí, ktorí majú riadne za ušami a prišlo sa im na to. Alebo sa o nich vlastne ani veľmi nepíše, lebo nie sú zaujímaví. Skutočné celebrity však len málokedy vychádzajú s novinármi zle a učebnicovým príkladom je Karel Gott († 80).

Aj my máme skúsenosť, že ak náhodou nezdvihol telefón, volal po zmeškanom hovore späť, hoci aj na neznáme číslo. Kolega si práve naberal v jedálni jedlo na tácku, keď mu na nej zavibroval mobil a rozsvietilo sa meno Karel Gott, ktorému sa predtým márne snažil dovolať.

„On bol slušný aj k bulvárnym novinárom. V živote si nebuchol rukou po stole,“ potvrdila našu skúsenosť aj česká režisérka Olga Malířová Špátová v rozhovore pre aktualne.cz. Pritom videla Gotta v najťažších chvíľach, keďže s ním len pár dní pred smrťou nakrúcala dokument, ktorý práve dokončuje v strižni.

 

Odchovaný bulvárom

Ako je možné, že bol spevák stále takýto ústretový, aj keď mu boli neustále v pätách nielen českí, ale aj nemeckí či slovenskí novinári? A on im vždy trpezlivo odpovedal aj na veľmi osobné otázky.

Karla Gotta školil vo vzťahoch s médiami nemecký bulvár. Preto keď pred necelými tridsiatimi rokmi začali aj v Československu vychádzať bulvárne noviny, s ním to na rozdiel od jeho kolegov ani nepohlo. Súkromie pod drobnohľadom a zábery paparacov už dobre poznal. Veď v nemecky hovoriacich krajinách, kde šoubiznisová novinárčina rozhodne nebola v plienkach ako u nás, bol obrovskou hviezdou.

Práve vďaka nemeckému denníku sa Československo dozvedelo o Kájovej utajovanej dcére Dominike. Informáciu zverejnil v roku 1982 Das Goldene Blatt. „Nemeckí susedia boli na nemanželské deti už dávno zvyknutí. Tak preto,“ viac-menej obhajoval prácu bulváru Gott.

Smrť maestra zaplnila noviny po celom svete. Pohla však aj internetom. Podľa Google Trends spôsobili informácie o skone legendy celosvetový ošiaľ. Jeho meno sa vo vyhľadávačoch stalo najzadávanejším termínom. Karla Gotta si počas troch hodín v deň jeho smrti hľadalo na internete viac ľudí ako prezidenta USA Donalda Trumpa. Zvedaví boli Česi, Nemci a Slováci.
Smrť maestra zaplnila noviny po celom svete. Pohla však aj internetom. Podľa Google Trends spôsobili informácie o skone legendy celosvetový ošiaľ. Jeho meno sa vo vyhľadávačoch stalo najzadávanejším termínom. Karla Gotta si počas troch hodín v deň jeho smrti hľadalo na internete viac ľudí ako prezidenta USA Donalda Trumpa. Zvedaví boli Česi, Nemci a Slováci.
Zdroj: Profimedia.sk, TASR, Archív Michaely Remešovej

Nerobil sa lepším

Jeho aféra s tanečnicou Antoniou Zacpalovou, mamou jeho prvorodenej dcéry, by dnes zrejme za pár hodín zaplnila titulné stránky novín. Vtedy vyšla najavo, až keď mala Dominika deväť rokov. Prečo to však spevák vlastne tajil? „Jednak som nič som netušil, Tonka mi nepovedala, že je tehotná,“ priznal Blesku Karel, no s tým, že v čase socializmu by nevlastná dcéra poškodila jeho imidž. Veď ani jeho mama sa nikdy nedozvedela, že je babkou. 

„Maminka bola veľmi konzervatívna a Dominika sa narodila v čase, keď sa nehodilo mať dieťa a nežiť s jeho matkou. Asi preto som mame nepovedal, že má vnučku. Bál som sa,“ prezradil úprimne umelec. Jeho tajomstvo napokon prasklo až po rokoch vďaka nemeckým novinárom. Vtedy už aj magazín Mladý svet uverejnil na titulnej strane fotografiu otecka Karla a deväťročnej Dominiky.  Gott to však bral s nadhľadom a rozhodne nenasledovali žiadne vyhrážky a zúrivé telefonáty ani zapieranie, ako to bežne robia mnohé pristihnuté celebrity.

Ešteže si kýchol...

Novinári naprieč krajinami sa zhodujú, že si na žiadny nepríjemný výstup s Gottom nespomínajú. Naopak, ak sa aj písalo v súvislosti s Gottom o nejakej vážnej téme, médiá mali problém nájsť jeho fotografiu, kde sa tvári smutne. Lenže písať o jeho chorobách sa nedá s usmiatou tvárou. „Preto sa dokola používala momentka, ktorá vznikla krátko po tom, ako si spevák kýchol a utiera si nos,“ prezrádza jeden novinár. Potvrdzuje to jediné, spevákova milota nebola predstieraná. Tak, ako ľudia milovali jeho, tak on miloval ich. A to s bleskami i bez bleskov fotoaparátov.