Na začiatku všetkého bola vlastne jedna tolerantná spolužiačka, do ktorej sa Zdeněk Svěrák zamiloval, keď študoval češtinu, a vzal si ju za ženu. Ako nedávno prezradil v tolkšou Karla Šípa, možno by celý život strávil za katedrou, keby bola menej tolerantná. Ona mu však dovolila prijať ponuku vyskúšať si prácu redaktora v Prahe. Napriek tomu, že už mali dve deti, s ktorými zostala v Žatci. Vrátiť sa môžeš vždy, povedala mu vraj vtedy.

 

Lenže on sa nevrátil. Naopak, rodina čoskoro prišla za ním, pretože učiteľ češtiny spravil obdivuhodnú kariéru v divadle i vo filme ako herec, scenárista, textár piesní aj spisovateľ. Je taký populárny, že by ho Česi dokonca radi videli ako svojho prezidenta. On však nikdy nemal záujem o politiku a zostal verný umeniu. Hoci nedávno oslávil 85. narodeniny, stále účinkuje v Divadle Járy Cimrmana, ktoré spoluzaložil, píše knihy a scenáre, propaguje očkovanie proti koronavírusu a teraz začal nakrúcať svoj ďalší film.

Rodinný tandem

Zdeňka Svěráka mal dlhé roky ako skalného spolupracovníka Jiří Menzel, s ktorým nakrútili filmy ako Na samotě u lesa, Vesničko má středisková, Slavnosti sněženek. Lenže napokon sa oscarový režisér musel zmieriť s tým, že Zdeňkovi tiež vyrástol v rodine mimoriadne talentovaný režisér. So synom Honzom veľmi rýchlo vytvorili tandem. Začalo to Obecnou školou o detstve Zdeňka Svěráka, ktorá hneď získala oscarovú nomináciu, ktorú si vzápätí s Koljom naozaj vybojovali. Aj všetky ďalšie filmy boli veľmi úspešné u divákov aj u kritiky. Zatiaľ posledný bol Po strništi bos z roku 2017, v ktorom sa Zdeněk Svěrák zase vrátil k svojmu detstvu. Po premiére nasledovala dlhšia filmová pauza, ktorú umelec vyplnil písaním a hraním v divadle. Práve teraz sa však skončila. K 85. narodeninám dostal Zdeněk Svěrák od syna najkrajší darček, začali nakrúcať ďalší spoločný film.

Je to v rodine

Komédia Betlémské světlo vznikla podľa Svěrákových poviedok, ktoré tentoraz scenáristky prepojil jeho syn. Scenár však napokon spoločne vycizelovali a vraj sa pritom tak nasmiali, že kam sa hrabe divák, prezradil u Šípa Svěrák starší. 

Takpovediac rodinné je aj ďalšie herecké obsadenie. Filmovú ženu už po tretí raz hrá Zdeňkovi Daniela Kolářová. Najprv bola jeho mladou ženou v Samote u lesa, naopak, vo Vratných fľašiach hrali dvojicu vyrovnávajúcu sa so starnutím a s dôchodkom. Ďalej sa tu objaví dvorný herec Svěrákovcov Ondřej Vetchý, ktorý si napríklad v predchádzajúcom filme Po strništi bos zahral rolu Svěrákovho tatinka. Maminku tam hrala Tereza Ramba, ktorá tiež prijala rolu aj v Betlémskom světle. Na výsledok ich práce si však budeme musieť počkať presne rok, premiéra je totiž naplánovaná na apríl 2022. Tak azda ju korona neskomplikuje.