Mnohí herci si ťažkajú, že pre pandémiu nemajú do čoho pichnúť a musia si hľadať náhradné uplatnenie. Niektorí sedia doma a čakajú na znovuotvorenie divadiel, iní zmenili prácu a pomáhajú v zdravotníctve či rozvážajú jedlo. Ani jedno však nie je prípad Jiřiny Bohdalovej. Hoci 3. mája oslávi už deväťdesiate narodeniny, doma nesedí a pracuje vo svojom fachu.

Prvý žúr v apríli

Je pravda, že v prvej vlne pandémie aj ona mala menej roboty, no vraj aspoň mala čas konečne spraviť poriadok v zásuvkách, prezradila v Šou Jana Krausa. Neuveriteľne vitálna umelkyňa je však už zase v jednom kole, keďže dokončuje svoj ďalší film, v ktorom hrá mamu Karla Rodena. Dotočený bude už v apríli, takže to vlastne bude úvod šnúry osláv, ktorú najpopulárnejšiu českú herečku čaká v rámci osláv deväťdesiatky.

Vianočný príbeh je správny narodeninový darček pre herečku a jej početných obdivovateľov. Pretože hoci má pani Jiřina svoju reláciu v televízii a pravidelne nakrúca televízne filmy, vo filme určenom do kín už hrá ojedinele. Naposledy pred piatimi rokmi sa mihla v rozprávke Anděl páně a hlavnú filmovú rolu hrala dokonca pred deviatimi rokmi, keď spolu s exmanželom Radkom Brzobohatým predviedli herecký koncert vo Vráskach z lásky.

Dvorný Roden

Vianočný príbeh uvidíme v kinách v novembri. Režisérkou a scenáristkou je Irena Pavlásková, ktorá po dráme Pražské orgie o disidentoch, ktorí sa proti komunistickému režimu búrili neviazaným sexom, zabrúsila do inej témy. Tentoraz ide o komédiu, ktorá sa odohráva na Štedrý deň, počas ktorého jej hrdinovia prežijú nezabudnuteľné chvíle.

Pavláskovú, ktorú preslávili filmy ako Fotograf o Janovi Saudkovi, Čas sluhov o manipulatívnej manželke alebo Beštiár o žene, ktorá účtuje s nevernými mužmi, aj teraz siahla po svojom skalnom hercovi Karlovi Rodenovi, ktorý hrá hlavnú rolu. Tentoraz je prostoreký politik a zároveň syn slávnej herečky v podaní Bohdalovej. Kvôli Irene cestu do Česka meral z Kanady aj Pavel Kříž, ktorý si tam užíva nové manželstvo a robí zdravotnícku osvetu. Pavláskovej, s ktorou spolupracoval na „orgiách“, však prácu neodmietol. Rovnako ako dvojica Lábus – Kaiser, ktorí sa dali nahovoriť, aby sa po tridsiatich rokoch zase spoločne postavili pred filmovú kameru ako komediálne duo. Za mladú generáciu je tam syn Bolka Polívku Vladimír alebo vnučka legendárneho Limonádového Joea Anna Fialová, za strednú generáciu Jana Plodková či Jaroslav Plesl. Režisérka je veľmi spokojná, že sa jej podarilo dať dokopy takýto exkluzívny súbor, a sľubuje, že budú mať čo hrať a diváci sa majú sa tešiť. Lebo aj keď sa vraj všetko skončí happyendom, rozhodne nechce nakrútiť presladenú limonádu.