Pandémia síce zobrala ženám príležitosti, kde môžu predviesť, ako im to pristane, ženský záujem o módu však rozhodne nepoľavil. Preto aj v čase najtvrdších celosvetových lockdownov sa v Paríži udial týždeň módy. Samozrejme, bol iný než po iné roky.

Šaty vo filme

Z modeliek sa definitívne stali filmové herečky, pretože „hrali“ na kamery. Diváci z pochopiteľných dôvodov v hľadisku sedieť nemohli. Módne značky si s tým poradili rôzne. Niektoré poslali modelky na runway, akoby tam naozaj sedeli VIP hostia, ktorí ich však sledovali online. Iné nakrútili regulárne filmy s haute couture v hlavnej úlohe. Takouto cestou sa vybral Dior, kde taliansky umelec Matteo Garrone v 15-minútovej snímke ukázal divákom modelky naaranžované ako staré obrazy. Inšpiroval sa magickými tarotovými kartami a róby doplnil historický nábytok, ale aj živý biely kôň.

Tak ako sa značka vrátila k opulentnej zdobnosti samotného Christiana Diora, Chanel v kolekcii tiež staval na filozofii svojej zakladateľky Coco. Predviedol reálne nositeľné modely v bežnom živote plus to, že variácie na chanelovský kostým a čierno-bielu kombináciu majú nekonečné množstvo riešení.

Hviezdy na móle

Aj keď na týždni módy nemohli sedieť celebrity v hľadisku, neznamenalo to, že v Paríži neboli. Aj tento rok mali paparacovia úlovky, keď z hotela odchádzali do práce Naomi Campbell, Cara Delevingne či Bella Hadid. Tá si dala najviac záležať na tom, aby bola neprehliadnuteľná aj s rúškom, a ponurú ulicu občas rozsvietila extravagantným úletom. Najviac pozornosti však napokon na seba strhla Demi Moore.

Demi si do Paríža prišla splniť veľký sen. Hoci jej tiahne na šesťdesiatku, oslovila ju značka Fendi, aby pre nich na týždni módy predvádzala.

Čerstvý kreatívny riaditeľ Kim Jones je totiž nástupcom Karla Lagerfelda a toto bola prvá kolekcia, ktorú módny dom urobil pod jeho vedením. O to viac si dal na debute záležať. Filozofiou prehliadky bolo vzdať hold takmer storočnej krajčírskej tradícii značky. Šaty preto predvádzali najväčšie hviezdy modelingu a čerešničkou na torte mala byť Demi.

„Poker face“ či plastika?

Americká hviezda sa tak ocitla na domácom ihrisku Naomi, Cary alebo Kate Moss a jej dcéry Lily, ktorá, mimochodom, tiež na Instagrame vypisovala, ako si príležitosť predvádzať pre Fendi váži.

Treba uznať, že Demi udržala s profesionálkami krok. V čiernom modeli s obrovským výstrihom suverénne kráčala mólom z bezpečnostných opatrení obklopenom sklom, ktoré vytváralo úžasné optické bludisko.

Herečka priznala, aký to bol pre ňu zážitok a česť. Bohužiaľ, jej debut vo svete veľkej módy zakalili neprajníci, ktorí drsne komentovali jej vizáž. Neriešili postavu, lebo tá je dokonalá, výsledok celoživotného drilu a odriekania. Zamerali sa však na kamennú tvár, ktorú pripísali tomu, že to Moore prehnala s plastickou chirurgiou.

Pritom herečka možno len chcela nasadiť príznačný modelkovský „poker face“, arogantný pohľad bez náznaku úsmevu, ako to odpozerala od profesionálnych modeliek. Či teda išlo o nevydarený herecký výkon, alebo spackanú plastiku, ukážu až ďalšie snímky paparacov. Má však výhodu, že bez rúška ju asi nachytajú len ťažko a fotky na svoj Instagram si vyretušuje podľa potreby.