Kráľovná Alžbeta II. zomrela v obľúbenom hrade Balmoral v Škótsku, kde sa cítila šťastná, 8. septembra. Jej posledná cesta viedla z Balmoralu cez Edinburgh autom, následne rakvu previezli letecky do Londýna. Niekoľko dní stála na katafalku vo Westminsterskej sále, do ktorej dňom aj nocou prúdili davy ľudí, aby jej vzdali úctu. V zrejme najdlhšom rade na svete sa stálo aj vyše dvadsať hodín. Ľudia mlčky prechádzali okolo rakvy a mnohým tiekli slzy. Jediným nedôstojným momentom bolo, keď musela ochranka spacifikovať muža, ktorý sa rozbehol k rakve a dotkol sa jej.

Stráž detí aj vnukov

Medzi dojemné momenty patrili vigílie, keď pri rakve postáli pätnásť minút najskôr všetky štyri deti kráľovnej, na druhý deň aj osem vnukov a vnučiek. Ostro sledovaní princ Harry, ktorý žije za oceánom, a tiež škandálom poznačený princ Edward, si mohli iba na túto príležitosť obliecť svoje vojenské uniformy.

Dávno vyrobená

Pondelkový štátny pohreb bol už dlho do detailov naplánovaný. Kráľovná vedela, že jej telo zabalzamujú špeciálnym fixačným roztokom a spočinie v rakve z anglického duba s olovenou vložkou, ktorá je vyrobená už dávno a tiež je špeciálne upravená, pretože do nej neprenikne vlhkosť ani vzduch. Vďaka olovu je ťažká, a tak ju muselo niesť osem vojakov. Z Westminsterskej sály previezli na delovej lafete rakvu do Westminsterského opátstva, kde sa konala bohoslužba s účasťou rodiny aj štátnikov z mnohých krajín.

Princ Charles sa lúčil s mamou vo Westminsterskom opátstve.
Zdroj: Getty Images

Pravnuk a pravnučka

Jedným z očakávaných momentov bolo, keď sa v opátstve pripojil do sprievodu aj druhý následník trónu princ George so svojou sestrou Charlotte. Mnohým to pripomenulo moment, keď za rakvou princeznej Diany kráčali jej synovia William a Harry. Mimochodom, s princeznou Dianou sa vo Westminsterskom opátstve lúčilo kráľovstvo v septembri presne pred 25 rokmi.

Stlmený Big Ben

Počas rozlúčky symbolicky s prestávkami odbil zvon Big Ben, ktorý je vo veži Elizabeth Tower, 96 razy. Aby znel pietne, bol obalený do špeciálneho koženého obalu.
Počas obradov znela rôzna hudba, aj tú si podľa odborníčky na protokol Kataríny Strýčkovej, ktorá komentovala priamy prenos pohrebu na Markíze, vyberala Alžbeta II. Nechýbali gajdoši.

Reč šperkov

Kate, nová princezná z Walesu a manželka následníka trónu princa Williama, sa v priebehu smútočného obdobia ozdobovala aj šperkmi, ktoré nosila bývalá princezná z Walesu Diana (†36). Keď sa Kate bola ukloniť kráľovnej vo Westminster Hall, mala na sebe Dianine perlové náušnice. Na recepcii pre predstaviteľov krajín Commonwealthu zasa ukázala ikonický trojradový perlový náramok, ktorým Diana ohúrila v roku 1989 v Hongkongu.

Na samotnom pohrebe mala Kate osobné šperky kráľovnej Alžbety II. – visiace náušnice a masívny trojradový perlový náhrdelník.

Kate mala náhrdelník, ktorý patril kráľovnej.
Zdroj: Samir Hussein

Aj Katina dcéra Charlotte mala počas omše v opátstve na kabáte maličkú brošňu s motívom podkovy ako výraz úcty prababičke, ktorá milovala kone.