Zuzana Čaputová prišla samozrejme v sprievode ochranky, pre ktorú je návšteva podujatia tohto druhu záťažovým momentom. Prešla sa po areáli, porozprával s mnohými ľuďmi, pristavila pri stánkoch a vyhovela mnohým žiadostiam o spoločné foto.

Prezidentka si na túto príležitosť obliekla pohodlné biele šaty s tmavým prúžkom na gombíky s dĺžkou pod kolená, na nohy si obula biele tenisky. Krížom cez plece mala hnedú tašku. Pôsobila veľmi uvoľnene, podávala si s ľuďmi ruky. Na svojom facebookovom profile neskôr napísala:  "Aj tento rok je na Pohode vynikajúca atmosféra. Som vďačná za priazeň, ktorá sa mi dostala. Potlesk na začiatku debaty so Štefanom Hríbom bol silným zážitkom. Stretla som aj veľa milých ľudí z mimovládnych organizácií, ktorí sa venujú mimoriadne dôležitým aktivitám, čo si veľmi vážim. Želám nám všetkým čo najviac pohody."

Zuzana Čaputová na Pohode s kolegami a ochrankou.
Zuzana Čaputová na Pohode s kolegami a ochrankou.
Zdroj: TASR

Občas milo prekvapená

V debate so Štefanom Hríbom sa okrem iného vyjadrila aj k tomu, ako vníma ľudí z politického života, s ktorými sa stretáva.  "Je to zaujímavá skúsenosť, pretože niektoré z tých stretnutí ma prekvapia celkom milo, že je to človek, s ktorým je možný konštruktívny dialóg, zdá sa, že má celkom zaujímavý prehľad a názory na veci, ktoré chce presadzovať. Možno funguje v istých zadefinovaných mantineloch, ale dá sa s ním viesť rozumná debata. Niekedy to je ale inak," povedala Zuzana Čaputová.

"Niekedy  mám pocit, a teraz hovorím všeobecne z kontaktu s vrcholnou politikou, nielen slovenskou ale aj svetovou, že tá politika je výzvou pre naše ego. Niekedy je to veľká výzva z hľadiska toho, že politika je využívaná ako nástroj na ošetrovanie vlastných rán. Hovorím to teraz nie kvôli tým druhým, u ktorých to pozorujem, ale hovorím to kvôli sebe. Lebo pre mňa to nie je len náročné z hľadiska toho, ako sa pripraviť na celú agendu, ale rovnako veľký dôraz kladiem aj na seba samú. Na to, aby ma tá rola nezmenila. Aby som bola nesmierne pozorná, sebareflektujúca, čo to so mnou môže robiť. Pretože si myslím, že svet potrebuje zrelých štátnikov, nie neistých politikov. A je to obrovský nárok na to, aby som pozorovala tendencie svojho ega, čo to so mnou môže spraviť. Takže toto je rovnako dôležité ako dobrá odborná príprava," povedala, za čo zožala obrovský potlesk. 

"Verím, že zostávam tá istá Zuzana," poznamenala prezidentka tiež v debate. 

Festival sa tento rok nesie v znamení 30. výročia udalostí z novembra 1989.

12.7.2019