Jedným zo želaní Judy Garland bolo, aby sa ňu svet nezabudol. Už-už sa zdalo, že sa jej to nesplní. V záplave nových a nových filmových hviezd jej sláva v tomto tisícročí trochu pobledla. Minimálne v našich končinách. Hoci azda každý počul pieseň Somewhere Over The Rainbow a mnohí Slováci poznajú aj kultový rozprávkový muzikál Čarodejník so zeme Oz z roku 1939, kto hral Dorotku, by mnohí povedať nevedeli. Teraz sa to však zmení zásluhou Renée Zellweger. Za svoj presvedčivý výkon v životopisnej dráme Judy zbiera jednu cenu za druhou, najnovšie vrátane Oscara, a 21. storočie sa na Judy zase rozpamätalo. Judino želanie sa šesťdesiat rokov jej po smrti predsa len vyplnilo.

Predchodkyňa Lady Gaga

Teda, aby sme boli presní, meno umelkyne, ktorá umrela predčasne, iba ako štyridsaťsedemročná, sa začalo oveľa častejšie spomínať už vlani. Keď Lady Gaga nominovali na Oscara vďaka snímke Zrodila sa hviezda. Vtedy sa spomenulo i to, že rovnakú rolu v roku 1954 hrala aj Judy a tiež bola nominovaná na sošku pre najlepšiu herečku. Mimochodom, slávny trojlístok dopĺňa ešte Barbra Streisand, s rovnakým filmom, rolou aj oscarovou nomináciou. Teraz je tu však životopisná snímka venovaná priamo Judy Garland s oscarovou Renée Zellweger v hlavnej úlohe. V našich kinách má premiéru tento týždeň.

Nechce ho vidieť

Všetci sú snímkou nadšení, teda s výnimkou Judinej dcéry, herečky a speváčky Lizy Minneli. Tá sa k oceňovanému filmu vyjadrila stručne, nemieni si ho pozrieť. Vlastne nie div, s hviezdnou mamou si užila svoje a Judy má určite veľký podiel na tom, že Minneli v dospelosti rovnako ako ona bojovala so závislosťou od alkoholu aj barbiturátov a že si rovnako nedokázala usporiadať život. Hoci v počte vydajov matka vedie, vydala sa 5 ráz, kým Liza iba štyrikrát. Na druhej strane, práve vďaka talentu, čo podedila po mame, je tiež držiteľkou Oscara. Vo filme Kabaret s prehľadom dokázala, že má jej herecké a spevácke gény. 

Život na doraz

Aké teda teda bola Judy Garland? Vizuálne trochu pripomínala svoju  staršiu rovesníčku Edith Piaf. Tá merala 142 centimetrov, Judy 151. Obe boli trochu pokrivené, no veľmi priťahovali mužov. Obe milovali sex. A obe mali v sebe okrem množstva talentu sebazničujúci mechanizmus. Obe ich zabil v rovnakom veku, iba ako 47-ročné. 

Za krátke životy toho však stihli obdivuhodne veľa. Veď Judy dostala Zlatý glóbus za celoživotné dielo iba v tridsiatich deviatich rokoch, čo dodnes nikto nezopakoval. Veď o nej aj Fred Astaire povedal, že bola najlepším zabávačom všetkých čias. V súkromí to s ňou však vždy zábavné nebolo. Jej psychiku zožula obrovská sláva, ktorú zažívala od detstva, keď sa stala miláčikom celej Ameriky. O to ťažšie sa jej starlo a krehká, neistá a labilná žena barličku hľadala v pilulkách, poháriku a v mužskom náručí. Naposledy, po piaty raz, sa vydala iba tri mesiace pred smrťou. Jej vyvolený bol o dvanásť rokov mladší. Práve on ju našiel v kúpeľni bez známok života. Pitva preukázala, že dvanásť dní po oslave 47. narodenín sa Judy predávkovala barbiturátmi...

Zaujímavosti o Judy:

  • Koučka Marilyn Monroe
  • Na pohrebe mala 20-tisíc ľudí
  • Americký filmový inštitút ju v deväťdesiatych rokoch zaradil na 8. miesto medzi najlepšími herečkami všetkých čas.
  • Pre animátorov rozprávky Kráska a zviera (1991) bola Judy predlohou Krásky.
  • Vo filme Niekto to rád horúce z hlasovej stránky koučovala Marilyn Monroe.
  • Ako Dorotka z Čarodeja sa dostala aj na americké poštové známky.