Ako jedna z mála herečiek si viete utiahnuť aj zo seba...

Myslím, že ja si stále robím „srandu“ zo všetkých svojich nedostatkov.

Čo potom beriete vážne?

Ľudskú agresivitu a napätie, ktoré sa pomaly vkrádajú do obyčajného života ľudí. Hoci len za takým volantom. A vážne beriem, že sa tu objavujú rôzni Kotlebovia a nebezpečné extrémistické názory.

Čo by sa stalo, keby zo sveta jedného dňa zmizol smiech?

Zle by bolo, smutno... Smiech dokáže pomôcť v akejkoľvek situácii. Neraz som sa stretla s nevyliečiteľne chorými deťmi a ľuďmi, ktorých život pritlačil k múru, a jediná možnosť, ako môžu svoju situáciu uniesť je, že si z nej „uťahujú“. Smiech je veľmi oslobodzujúci. Nikto nevie, koľko času mu tu zostáva a ako dožije svoj život, ale s humorom je všetko znesiteľnejšie.

Diváci vás môžu vidieť v novom sitkome Kukátko. Pozreli by ste sa rada niekam cez kľúčovú dierku?

Jasné, som veľmi zvedavá, hoci niektoré pohľady by som možno radšej oželela... (smiech).

Improvizácia, to je pre vás adrenalín. Máte rada aj nejaký iný?

Iba raz v živote som skočila tandem z lietadla a povedala som si: Nikdy viac! Teda ani žiadny bungee jumping. Improvizácia je ako plávanie v mori. Aj keď viete plávať, netušíte, čo vás vo vode čaká, aký spodný vír vás zoberie... Práve to nečakané a spontánne mám na improvizácii rada, že všetci hráme v akomsi zvláštnom napätí, čo nám situácie prinesú, ako na ne zareagujeme.

Vedia vás vaši dvaja synovia už riadne zamestnať?

Starší Simon má filozofické obdobie, na všetko sa pýta prečo, načo, ako čo funguje... A žiadna jednoduchá odpoveď ho neuspokojí. Mladší Felix má bádateľské obdobie, rozoberá všetko, čo mu príde pod ruky. A tak po ňom zachraňujem, čo sa dá.

Ako dlho by ste bez nich v prípade nevyhnutnosti dokázali byť?

Bez synov som nikdy nebola dlhšie ako jednu noc. Aj to len párkrát a bolo to pre mňa psychicky náročné. Oni to vraj zvládli dobre. Boli so svojím otcom a pomáhala aj moja mama.

Nemáte nočnú moru, keď v správach počujete, že otec cudzinec uniesol bez vedomia matky ich spoločné deti?

V našom vzťahu o tom dosť pochybujem. Môj muž je korektný človek, ale ak by k niečomu malo dôjsť, museli by sme sa dohodnúť. Mrzí ma, že spory medzi rodičmi idú až tak ďaleko a musia to znášať deti. Ale ktovie, čo sa v našich životoch ešte môže udiať.

Keď sa presúvate k priateľovým rodičom do Francúzska, na čo sa tešíte najväčšmi?

Na jedlo. Francúzi majú vynikajúce potraviny s poctivou kvalitou a som rada, že už aj u nás sa k tomu ideálu začíname približovať. Keď si vezmete cukinu alebo paradajky od farmára, ktorý ich s láskou piple, a porovnáte to s tými z dovozu, ktoré zrejú cestou, škoda reči. Alebo tie šunky! No gurmánsky raj.

Spomeniete si vtedy aj na svoju repliku z humoristickej relácie SOS: Cica, nežer?

Veď ja vo Francúzsku z ich kvalitných jedál vždy schudnem. Jem tam veľa zeleniny, lebo má úžasnú chuť, dokonca druhy, ktoré som u nás nikdy nejedla. Tradícia jedla a jeho kvalita je tam dlhá, v gastronómii sú naozaj pred nami.

Nezunovalo sa vášmu partnerovi ešte naše malé Slovensko?

Prečo by sa malo? Veľa cestoval a videl množstvo krajín, je typ, ktorý sa vie prispôsobiť. No má kritické francúzske myslenie, pomenúva veci, ktoré tu alebo aj u nich pre neho nefungujú. Ale v Bratislave si dokázal nájsť veci, ktoré má rád.

Čo napríklad?

Kaviarničky na našej ulici, ktoré majú domácky charakter. Alebo si ide sadnúť do čajovne rovno pod naším bytom a teší sa tej pohode. Každú sobotu zas chodí na trh na Miletičovu ulicu a užíva si to tam.

V médiách sa vyjadrujete, že vás ďalší sobáš neláka. Nič by vás neobmäkčilo?

Svadba je to posledné, čo riešim.

Ak by raz vaši chalani naliehali, aby ste si vzali ich otca?

Ak budú na tom trvať, tak sa vezmeme.

A keby si Matthieu kľakol pred vás so svadobným prsteňom a myslel to smrteľne vážne?

Priveľa keby... Môjmu mužovi na svadbe až tak nezáleží, preto to neriešime. Ale už sme spolu nejaký ten piatok, máme dve deti, keby som vedela, že po ničom inom tak netúži, len si ma zobrať, vydala by som sa za neho.

Trúfli by ste si aj na tretie dieťa?

Aj na štvrté (smiech). Mám rada veľké kolektívy detí. Zvládla by som aj tretie. Navyše mám mamu, ktorá mi veľmi pomáha. Momentálne som však takto v pohode, preto sa do podobných úvah nepúšťam. Ale uvidíme, či nám pánbožko nedopraje aj ďalšie...

Obohatil Matthieu váš vzťah aj niečím typicky francúzskym?

Veľmi rád a dobre varí. Francúzske je najmä to, ako varí. Francúzi radi jedia spolu, nielen v nedeľu, každý deň. Neraz cez obed pribehne domov, najeme sa a rozprávame o všeličom možnom. Matthieu je silná osobnosť, cez svoje videnie sveta pretavil do našej domácnosti veľa vecí.

Keby ste sa ráno prebudili a v zrkadle zazreli anorektičku, zľakli by ste sa?

Zľakla, anorexia je choroba. Radšej by som v zrkadle zazrela štíhlu, útlu Petru, a bola by to príjemná zmena. Je pravda, že v telke pôsobím väčšia, než v skutočnosti som, ale to robí širokouhlá obrazovka. Pridáva mi kilá a potom sa ma kdekto pýta sa, či som schudla.

Zoraďte domáce práce, ktoré máte rada najmenej: upratovanie, varenie, pranie, žehlenie?

Žehlenie. Ani upratovanie nemám veľmi rada, najmä po mojich dvoch deťoch. Ale varenie som si celkom obľúbila.

A čo nájazdy do obchodov?

Tie nenávidím. Práve včera sme boli s mojím mužom nakupovať doplnky do detskej izby. No hrôza! Vždy si naplánujem, čo chcem kúpiť, a čo najrýchlejšie sa snažím odtiaľ vypadnúť. Jednak je tam veľa ľudí a jednak som pre ten nápor na všetky zmysly zakrátko príšerne unavená.

Rada sa líčite alebo je to pre vás skôr nepísaná povinnosť?

Veď ja sa nelíčim, keď idem medzi ľudí, kašlem na to (smiech). Dám si len nejakú špirálu, aby som nevyzerala ako vyoraná myš, pri svojej profesii mám líčenia naozaj dosť. A ani si nemyslím, že silné líčenie je za každú cenu potrebné.

Bude šibačka?

Ako Petra Polnišová strávi veľkonočné sviatky? „Ešte neviem, ale chceli by sme ísť na predĺžený víkend niekam do Slovenského raja,“ hovorí obľúbená herečka a dodáva: „My tradície nedodržiavame. Matthieu tie naše nechápe, lebo u nich sa hľadajú vajíčka. Skôr ide o čas, keď je rodina spolu a stoluje sa.“ Takže Peti nehrozí žiadna voda ani šibačka? „Určite nie. Chlapci netušia, čo to je, a Matthieu im to nevysvetlí. A ja zas nie som taká hlúpa, aby som im dala návod na to, ako spráskať korbáčom svoju mamu a ešte ju aj pooblievať,“ smeje sa Petra.