To, koľko času uplynulo od nakrútenia asi najúspešnejšieho filmu režiséra Jana Hřebejka, najlepšie vidno na detských hercoch. Z Uzlinky s kušou je zrelá tridsiatnička, z fešáka Eliena otec rodiny s preriedenými vlasmi. Cholerik Jiří Kodet reprízy sleduje z neba a aj z Bolka Polívku je už starý pán... Len Emílie Vášáryovej akoby sa vek netýkal. Pritom práve s jej vizážou sa režisér mimoriadne „vybláznil“ vo viacerých ďalších filmoch. Po mlčanlivej anjelskej mame v Pelíškoch z nej spravil zatrpknutú, zanedbanú a opustenú manželku, ktorá si v živote najviac vychutnáva pivo, v Kráske v nesnázích škaredú náboženskú fanatičku a jej ženskú krásu naplno využil až v Nestydovi, kde jej dal o dvadsaťštyri rokov mladšieho milenca.

Urazená Janžurka

Dá sa teda povedať, že Pelíšky odštartovali Emílii jednu celú tvorivú životnú etapu. Pritom v nich vôbec nemala hrať. Režisér pôvodne ponúkol rolu Ive Janžurovej, po nezhodách však do projektu nenastúpila. Nechcela totiž, aby ju nechali umrieť v prvej polovici filmu. Hřebejk však odmietol zmeniť scenár, ani ona neustúpila a odvtedy ju vraj už do žiadneho iného projektu neoslovil.

Naopak, Pelíšky zmenili herecký život Simone Stašovej. Dovtedy ju všetci brali hlavne ako dcéru Bohdalky, tu však dostala príležitosť naplno ukázať vlastný talent a jej hviezda začala strmo stúpať nahor. A do tretice Eva Holubová dostala možnosť ukázať sa v novom svetle. Režiséri vždy využívali len jej komický temperament a hrala samé babizne a pavlačové kofy. Jej slobodnej matke v Pelíškoch však vystrúhal pochvalu i oscarový režisér Jiří Menzel, keď povedal, že v tomto filme si vraj po prvý raz uvedomil, aká je krásna žena.

Záchvat pre knedľu

Mnohé scény z komédie sa stali kultovými. Napríklad, keď sa Jiří Kodet poháda s dcérou, či dostal na obed knedle, alebo ňoky. Divák sa naozaj bojí, že dostane infarkt. Nebol to však iba skvelý herecký výkon, Kodet trochu čerpal z vlastnej povahy. A z podobnej scény, keď doma dostal hysterický záchvat kvôli haluškám. Traduje sa, že raz pozval domov kolegov na srnčie s domácou knedľou, no manželka im oznámila, že knedľu nestihla a môžu dostať ryžu alebo halušky. Nasledoval výstup hodný otca z Pelíškov. Kodet vraj vyhodil pekáč s mäsom z okna a kolegov urazene odviedol do krčmy na utopenca s cibuľou.

Výmena manželiek

Kodetovu dcéru Jindru hrala v Pelíškoch Kristína Nováková. Odvtedy sa stihla vydať za českého režiséra, porodiť, rozviesť sa a znovu sa vydať za slovenského choreografa, brata slovenskej herečky Michaely Badinkovej. Zahrala si znova i u Hřebejka, ktorý jej dal rolu sestry Ane Geislerovej v Líbánkach.  

Rozviedol sa a znovu sa oženil aj jej Elien. Ondřejovi Brouskovi nevyšlo manželstvo s Adélou Gondíkovou, ktorá si v lete vzala Jiřího Langmajera. Aj on sa znova oženil a v dnešnom otcovi dvoch detí by ste fešáka s americkými čižmami objavili iba s ťažkosťami.

Mimochodom, slovenské korene má i filmový syn Evy Holubovej Péťa, ktorý kládol nápadníkom mamy sugestívnu otázku, či ho*no horí. Marek Morvai-Javorský pochádza z Bratislavy, a keďže jeho mama pracovala v Slovenskej televízii, zahral si ako dieťa v niekoľkých rozprávkach. Na dospelé kolená však s herectvom sekol.

Elektrický šok

Aj pre Sylviu Koblížkovú, teda Uzlinku, boli Pelíšky posledným filmom. Možno preto, že má na nakrúcanie bolestivé spomienky. Hra Vyděržaj pioněr, kde sa cez dve elektródy púšťal do hráčov elektrický prúd, naozaj fungovala! V televízii síce „šupu“ dostane Miroslav Donutil, keď s opicou vyspával na gauči, podľa scenára mal však Péťa pôvodne hru vyskúšať na nej. Pre dievčatko bol zásah taký silný, že sa nedokázala pustiť elektród a dostala šok. Pre istotu s ňou produkčná bežala do nemocnice, kde sa lekárka podozrivo dívala na plačúce dievčatko v šatách zo šesťdesiatych rokov, ktoré sa sťažuje na zásah elektrickým prúdom. 

Ani Uzlinkin starší brat, ktorý hneď v úvode filmu zbúra altán pri pokuse o samovraždu z nešťastnej lásky, naplno nerealizoval hereckú kariéru. Zahral si síce v zopár projektoch, naposledy v rozprávke Korunný princ v roku 2015, stať sa však hviezdou, ako dúfal po Pelíškoch, sa mu nepodarilo. Dnes už to neľutuje, pretože sa našiel v kariére produkčného.