Synček Lenky Špaldovej Petrovičovej (39) a Jána Petroviča (39) hneď od narodenia zažíval veľké trápenie. „Matej mal seboroickú dermatitídu a nešpecifikovaný ekzém, veľmi šupinatú pokožku na hlave, krku a lícach. Dostával alergické reakcie zrejme na jedlo – zhoršilo sa mu dýchanie a opúchal v oblasti očí a úst,“ opísala synčekove vážne problémy jeho mama.

Manželia o synovo zdravie dlho bojovali.
Manželia o synovo zdravie dlho bojovali.
Zdroj: archív L.Š.

Klasickú liečbu odmietla

Chlapček mal často nádchu, kašeľ a všetky tieto symptómy sprevádzala zmena farby a kvality pokožky. Lekári chlapčekovi nasadili liečbu spočívajúcu v podávaní kortikoidov a v nanášaní mastí na ropnej báze. Úľava však neprichádzala. „Kortikoidy som odmietala od začiatku kvôli ich vedľajším účinkom. Cestu, ako zlepšiť jeho stav, som hľadala okamžite,“ hovorí Lenka, ktorá v čase, keď sa objavili synčekove prvé príznaky ochorenia, svoje bábätko dojčila.

Matejko ako bábätko
Matejko ako bábätko
Zdroj: facebook

Bola presvedčená, že práve prostredníctvom mlieka mu niečo spôsobovalo kožné problémy, a tak spravila radikálne opatrenia. „Doma sme zmenili jedálniček, pracie prášky sme vymenili za eko pracie gély, vynechali sme aviváž, všetko oblečenie zmenili len na bavlnu, a to bielej, maximálne žltej farby,“ vysvetlila Matejkova mama, ktorá synčeka pravidelne každý večer kúpala. „Vtedy som vyvinula olejovú emulziu na kúpanie, ktorá okamžite zmenila stav pokožky už pri kúpaní,“ spomína Lenka, ako zobrala osud svojho dieťaťa do vlastných rúk.

Matejkova mama na výrobu kozmetiky používa aj sporák, ktorý vidieť v pozadí.
Matejkova mama na výrobu kozmetiky používa aj sporák, ktorý vidieť v pozadí.
Zdroj: archív L.Š.

Zúfalá mamička sa obrátila s prosbou o pomoc na skúsených bylinkárov a pustila sa do kurzov o prírodnej kozmetike. Postupne začala vyrábať domáce prírodné prípravky. Na klasickú liečbu sa spoľahla, iba keď bolo najhoršie. „Matej sa dusil, opuchol – vtedy dostal kortikoidy priamo do žily. Bol to stav, keď som musela ísť na pohotovosť,“ spomína Matejkova mama.

Pokračovanie na ďalšej strane.