Jan Kraus vo svojej šou často vtipkuje na tému erotických scén vo filme. Naoko si ťažká, že jemu sa nikdy neušli. Sex pred kamerou predstieral vraj jeden jediný raz, aj to nemal ženu zviesť, ale znásilniť. Pikantné bolo, že obeť hrala jeho vlastná žena, Ivana Chýlková, ktorá sa cítila ako skúsenejšia herečka, takže mu neustále radila, kde a ako ju má chytiť. Vraj to bolo poriadne frustrujúce. Súčasní herci však dostávajú oveľa delikátnejšie úlohy. Navyše, v zornom poli filmárov už dávno nie je iba sex heterosexuálov.

Odvážne umenie

Herci, ktorí bežne hrávajú úlohy milovníkov, svorne tvrdia, že hrať sexuálne scény nie je vzrušujúce ani príjemné. Súčasné umenie však nie je pre hanblivé citlivky. To, čo by sa pred pár rokmi považovalo za soft porno, je dnes normálne aj v umeleckom filme. Detailné zábery pohlavia, masturbácia, koitus, sexuálne vyvrcholenie to sú veci, ktoré niektorí, aj svetovo uznávaní režiséri požadujú od hercov. A herci na to pristupujú. V mene autenticity mnohí dokonca nevyužívajú ani erotických dublérov, aby ich zastúpili v najháklivejších scénach a detailných záberoch.

Zamilovaní kovboji

V snahe nachádzať neopozerané témy však kinematografia ide ešte ďalej a do zorného poľa scenáristov sa dostávajú veci, ktoré boli ešte pred zopár rokmi tabu, a ak sa vo filme predsa len objavili, spôsobili senzáciu. Ako keď dráma Stratená hora ponúkla v roku 2005 príbeh dvoch kovbojov, ktorí uprostred divočiny zahoreli vzájomnou vášňou. Heath Ledger a Jake Gyllenhaal nehrali žiadnych smiešnych zženštených chlapíkov. Obaja boli krásni, mužní, dokonca ženatí, a predsa sa do seba zamilovali. Film získal Oscara a bol jedným z priekopníkov, ktorí pomáhali meniť optiku a búrať predsudky voči gejom a lesbičkám.

Na rovinu

Dnes by však Stratená hora svojimi erotickými scénami žiadnu senzáciu nevyvolala, lebo dnešné filmy sú oveľa odvážnejšie. A lásku homosexuálov zobrazujú bežne, veď aj teraz idú v slovenských kinách hneď dva filmy s touto tematikou. V prvom hrá Antonio Banderas akési alter ego španielskeho režiséra Pedra Almodóvara, druhá je životopisná snímka o Eltonovi Johnovi. Ani Almodóvar, ani Elton nikdy nemali problém s comming outom a oba filmy sú veľmi otvorené. A naturalistické.

Poškrabaný od fúzov

Zaujímavé však je, že ani v jednom filme nehrajú postavy gejov herci gejovia. Režiséri majú na to vysvetlenie. Nejde o predsudky, jednoducho, heterosexuálnych hercov je viac, a tak si ľahšie vyberú vhodný typ pre danú úlohu.

Eltona Johna hrá Taron Egerton, jeho filmového milenca Richard Madenn (32). Hlavne on je vyslovene mužný typ, dokonca sa o ňom uvažovalo, že vystrieda Daniela Craiga, v role agenta 007. Známy je tiež zo ságy Hry o tróny, ďalšieho filmového diela plného sexu. Tento herec naozaj s erotikou pred kamerou nemá problémy. V sexe medzi hereckou kolegyňou a kolegom vraj vidí len jediný rozdiel. „V jednom z týchto prípadov máte poškrabanú tvár od fúzov,“ vtipkoval v rozhovore pre magazín Elle.

Radšej sex než tanec

Madenn si zahral aj princa vo filmovej Popoluške. A zhodou okolností, gejrolou sa preslávil aj ďalší princ, pre zmenu zo Snehulienky. Arnie Hammer mal v ľúbostnej romanci Daj mi svoje meno mnohé posteľové scény s Timotheé Chalametom. Hoci ani jeden nie je gej, Hammer tvrdí, že oveľa viac mu robili problém tanečné scény. „Cvičili sme hlavne veľa kľukov a ľahov, aby sme sa spotili a vyzeralo to, že naozaj k niečo došlo,“ žartujú obaja filmoví milenci, no vážne dodávajú, že dôležitejšie než dotyky a bozky pred kamerou bolo pre nich pochopiť psychológiu ich hrdinov. A to sa im podarilo. Film získal Oscara, pri premietaní v New Yorku zožal desaťminútový potlesk a Chalament sa stal najmladším hercom nominovaným na Oscara za celú históriu udeľovania cien.

Búrajú predsudky

Úlohy gejov a lesieb hrali mnohí držitelia Oscara. Sean Penn si dokonca za homosexuálneho politika Milka jedného Oscara odniesol. Michael Douglas, ktorý vošiel do filmových dejín erotickou scénou so Sharon Stonovou v Základnom inštinkte, rovnako bravúrne hral zženšteného výstredného klaviristu Liberaceho, ktorý za promiskuitný život zaplatil aidsom. Vo filme mu milenca hral Matt Damon. Prvý dostal Zlatý glóbus, druhý cenu BAFTA. V dráme Carol o lesbickej láske dvoch žien si hlavnú rolu zahrala dvojnásobná držiteľka Oscara Cate Blanchettová a bola z toho aspoň oscarová nominácia. Nastal rozruch, keď Cate pred premiérou pripustila, že filmová rola nebola jej jediná skúsenosť s lesbickým sexom. Či už je to pravda, al nie, je isté, že aj vďaka týmto skvelým hercom a filmom je na svete o čosi menej predsudkov. Ukazujú ľuďom, že láska je láska a je jej jedno, či chodia chalani s dievčatami, či dievčatá s dievčatami, ako svojho času spievala Lucie Bílá. Mimochodom, v roku 1992 tento nevinný verš ešte vyvolal také pohoršenie, že sa veselá pesnička nesmela vysielať v televízii…