Keď britský komik Ricky Gervais (58) otváral slávnostný  77. ročník ceremoniálu, obria sála hotela Beverly Hilton sa otriasala smiechom. Ťažko povedať, či to nebol smiech dokonale zahraný, veď v hľadisku sedel výkvet Hollywoodu.

Príhovor Rickyho Gervaisa trval osem minút, ale bola to miestami skutočná grilovačka hollywoodskych umelcov, novinárov a ľudí, ktorí riadia filmový biznis. Réžia ho párkrát počas priameho prenosu aj vypípala.  

"Nikoho už nezaujímajú filmy, nikto viac nechodí do kina, nikto nepozerá káblovú televíziu, všetci pozerajú Netflix. Táto šou by mala byť len o mojom príchode, kedy by som povedal:  Výborne Netflix, vyhrávate všetko, dobrú noc. Ale nie musíme to naťahovať na tri hodiny... Za ten čas si môžete pozrieť celú prvú sériu Afterlife. Je to o mužovi, ktorý sa chce zabiť, lebo jeho žena zomrela na rakovinu, a je to stále viac zábavnejšie ako toto celé... Druhá séria je už na ceste, takže muž sa očividne nezabil... rovnako ako Jeffrey Epstein (finančník, obvinený z obchodovania s ľuďmi, ktorý vo väzení spáchal samovraždu, priatelil sa aj s mnohými hercami, poz.red.)," povedal. Keď to v publiku zašumelo, dodal: "Držte ústa! Viem, že bol váš priateľ, ale je mi to jedno," dodal.

Jennifer Lopez bola neprehliadnuteľná.
Jennifer Lopez bola neprehliadnuteľná.
Zdroj: Daniele Venturelli

Posmešky si urobil aj z prítomných magnátov filmového priemyslu - vraj majú jednu spoločnú vec - boja sa novinára Ronana Farrowa, vďaka ktorému sa odhalil škandál zvrhlého producenta Weinsteina. "Už si pre vás prichádza..." smial sa.

Uťahoval si tiež z toho, akú majú moc peniaze, hercom vraj veľmi nezáleží na tom, odkiaľ dostanú svoje honoráre: "Spoločnosť Apple prišla do televízie s rannou šou... spoločnosť, ktorá prevádzkuje továrne v Číne.  Hovoríte, že ste uvedomelí, ale spoločnosti, pre ktoré pracujete - neuveriteľné Apple, Amazon, Disney... Keby ISIS (Islamský štát) založil streamovaciu spoločnosť, zavolali by ste svojmu agentovi, však?"

Tvrdo doplnil: "Takže ak dnes večer vyhráte cenu, nepoužívajte to ako platformu na politickú reč. Nie ste v pozícii, aby ste dávali lekcie verejnosti o čomkoľvek. O reálnom svete neviete nič. Väčšina z vás strávila v škole menej času ako Greta Thunberg (ekoaktivistka, pozn.) Takže ak vyhráte, prídite hore na pódium, zoberte si svoju malú cenu, poďakujte svojmu agentovi a svojmu bohovi a choďte do ***.

Počas príhovoru Rickyho Gervaisa bolo veselo...
Počas príhovoru Rickyho Gervaisa bolo veselo...
Zdroj: NBC / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia

Vtipy si robil aj z konkrétnych filmov, napríklad kritizovanej snímky Cats. Spomenul recenziu, v ktorej sa písalo, že tento film je najhoršia vec, ktorá sa stala mačkám od čias, kedy sa zjavili psy. Vysmial sa tomu, ako sa jedna z hlavných hrdiniek, skvelá herečka Judy Dench, diela zastala:  "Ale dáma Judy Dench obraňovala film a povedala, že to bola rola, pre ktorú sa narodila. Hm, pretože nie je pre ňu nič lepšie ako hodiť sa na koberec, zdvihnúť nohu a olízať si vlastný ***. Je to stará škola..."

Rypol si aj do favorita, ktorý napokon cenu nezískal - do filmu The Irishman, od oscarového režiséra Martina Scorseseho. Ten sa nedávno zviditeľnil veľkou kritikou marveloviek. Povedal, že nie sú skutočnými filmami a pripomínajú mu zábavné parky. "Súhlasím, aj keď neviem, čo robí v zábavných parkoch. Nie je dosť vysoký, aby sa dostal na kolotoče. Je malý," povedal o 163 centimetrov vysokom režisérovi a pridal, že The Irishman bol skvelý ale dlhý. Rovnako aj ocenený film Vtedy v Hollywoode, ktorý má takmer 3 hodiny. Podľa komika je tak dlhý, že aj priateľka Leonarda DiCapria stihla počas jeho premiéry zostarnúť. Narážal na to, že herec stárne ale jeho priateľky sú stále rovnako mladé. Podľa komika je to už moc aj na princa Andrewa - neodpustil si tým pripomienku, že člen britskej kráľovskej rodiny sa zaplietol do kamarátstva s odsúdeným pedofilom Jeffrey Epsteinom. 

Odkaz z Austrálie


Herec Russel Crowe, ktorý získal cenu za najlepší herecký výkon v seriáli Najsilnejší hlas sa neunúval ani prísť do Ameriky. Z Austrálie, kde žije, sa totiž pripravoval čeliť ničivým požiarom, ktoré trápia kontinent. "Táto tragédia súvisí s klimatickými zmenami," odkázal prostredníctvom kolegyne Jennifer Annistonovej herec, ktorý prišiel pre oheň o majetok. Pripomenul, že musíme počúvať vedcov, využívať viac obnoviteľnú energiu a správať sa ohľaduplne k planéte. "Je výnimočná a jedinečná," dodal.

Ocenení

Najlepšia dráma: 1917
Najlepšia komédia alebo muzikál: Vtedy v Hollywoode
Najlepší cudzojazyčný film: Parazit
Najlepšia herečka v dráme: Reneé Zellweger - Judy
Najlepší herec v dráme: Joaquin Phoenix - Joker
Najlepšia herečka v komédii: Askwafina - The Farewell
Najlepší herec v komédii: Taron Egerton - Rocketman
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Laura Dern - Manželská história
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Brad Pitt - Vtedy v Hollywoode
Najlepšia réžia: Sam Mendes - 1917
Najlepší scenár: Quentin Tarantino - Vtedy v Hollywoode
Najlepšia hudba: Hildur Guonadottir - Joker
Najlepšia pieseň: I am Gonna Love Me Again - Rocketman - Elton John
Najlepší miniseriál alebo televízny film: Černobyľ