Premiéra piatej série „klenotu Netflixu“ sa udiala utorok v upršanom Londýne. Herci, štáb a pozvaní hostia kráčali po červenom koberci do divadla Royal Drury Lane, ktoré si v seriáli aj zahralo. V scéne, kde osamelá Diana smutne sleduje balet. Pozreli si dve nové epizódy, potom nasledoval večierok. Hlavné herecké hviezdy sa však nemohli veľmi odviazať. Nemajú dovolenku, v plnom prúde je nakrúcanie „šestky“, ktorá azda najprestížnejší seriál sveta uzavrie. „Zajtra som v práci,“ vtipkovala Imelda Staunton, čím naznačila, že je rovnako pracovitá, ako bola kráľovná Alžbeta, ktorú hrá.

Háklivé témy

Pred začiatkom premietania privítal hostí Ted Sarandos, jeden z výkonných riaditeľov Netflixu. Práve on nazval sériu „korunovačným klenotom“ v ponuke Netflix a prácu na Korune, ktorej autorom je Peter Morgan, nazval vrcholom svojho osobného a profesionálneho života.

Považuje si ju natoľko, že nezmenil ani termín štartu novej série, hoci vyšiel presne na dvojmesačné výročie smrti kráľovnej. Zverejnené zábery a fotografie novinky pritom nikoho nenechávajú na pochybách, že ona by sa na telku nedívala.

Hlavným motívom „päťky“ je totiž komplikovaný vzťah Alžbety a princeznej Diany (Elizabeth Debicki), ktorá sa jej už celkom vymkla spod kontroly, a rozpad manželstva s Charlesom (Dominic West), spôsobený jeho neverou. Odznie tu napríklad škandalózne interview pre BBC, kde sa princezná s omračujúcou úprimnosťou vyjadrila, že „v tomto manželstve sme boli traja, takže to bolo trochu preplnené“.

Ukážu sa však aj slabosti ostatných predstaviteľov modrej krvi. „Fajčila som veľa cigariet a pila som veľa whisky. Som troska,“ vyjadrila napríklad Lesley Manville svoj prístup k princeznej Margaret, ktorú hrá.

Zdôraznite, že je to fikcia!

Práve pri zobrazení najháklivejších a najboľavejších škandálov kráľovskej rodiny sa často vedú polemiky, čo je ešte pravda a čo umelecká fikcia. Mnoho ctiteľov monarchie si myslí, že by sa to malo presne odlíšiť, aby sa v tom divák orientoval.

Pobúrená je napríklad oscarová herečka Judi Dench, ktorá pred premiérou poslala denníku The Times otvorený list UK, v ktorom Korunu označila za „kruto nespravodlivú“ pri zobrazovaní britskej kráľovskej rodiny. Zdôraznila však, že podporuje umeleckú slobodu, a preto len nalieha na Netflix, aby ku každej epizóde pridal upozornenie, že ide o fiktívny opis historických udalostí.

„Nikto nie je väčším zástancom umeleckej slobody ako ja, ale toto treba spochybniť. Čím viac sa dráma približuje našej súčasnej dobe, tým menšia sa zdá ochota stierať hranice medzi historickou presnosťou a hrubou senzáciou,“ píše v liste. Prekáža jej napríklad, že tu zaznie Charlesovo vážne obvinenie mamy, ktorý jej rodičovskú lásku označil za nedostatočnú natoľko, že by si možno zaslúžila trest odňatia slobody.

„Je to kruto nespravodlivé k obom a poškodzujúce inštitúciu, ktorú zastupujú,“ píše Dench, podľa ktorej nastal čas, aby to Netflix prehodnotil – v záujme rodiny a národa a ako prejav úcty k panovníčke, ktorá nedávno umrela a oddane slúžila ľudu 70 rokov.

Nie je to treba

Podobné výhrady mal už v roku 2020 aj minister kultúry Spojeného kráľovstva Oliver Dowden. V čase vysielania štvrtej série hovoril o potrebe pridať ku každej časti vyhlásenie, že nejde o presné spracovanie histórie. Pritom Korunu pochválil.

„Je to nádherne vyrobené fiktívne dielo, preto, rovnako ako pri iných televíznych produkciách, by na to mal Netflix upozorniť. Obávam sa, že bez upozornenia si generácia divákov, ktorí tieto udalosti neprežili, môže pomýliť fikciu so skutočnosťou.“

Netflix to však odmietol: „Vždy sme The Crown prezentovali ako drámu – a veríme, že naši diváci chápu, že je to fikcia, ktorá je vo veľkej miere založená na historických udalostiach. Nevidíme preto potrebu pridať ešte ďalšie vyhlásenie.“

Stanovisko podporila aj Emma Corrin, ktorá vtedy hrala Dianu, hoci diplomaticky dodala, že chápe v dobrý úmysel žiadateľov, ktorí chcú chrániť kráľovskú rodinu.

A čo si z toho má vziať divák? Určite si Korunu treba pozrieť, lebo ide o veľmi kvalitné umelecké dielo z každej stránky, ktoré zachytáva obrovský kus histórie celého sveta. No ak chce poznať hodnoverné fakty, nech si ďalej študuje a dohľadá čo najviac informácií zo serióznych zdrojov.