Spočiatku koronavírus prirovnával k bežnej chrípke, teraz tvrdí, že už by ho nezľahčoval. Pre koho je najnebezpečnejší? „Najmä pre tých, čo majú choré pľúca a často si za to môžu sami, pretože celý život fajčili. Fajčenie je rizikový faktor. To je populácia, ktorá je tým veľmi výrazne ohrozená,“ povedal profesor Jan Pirk Denníku N. Reportéri ho zastihli na chalupe, kam išiel rovno z Rakúska, kde bol na lekárskom kongrese. Rozhovor urobili cez videochat.

Z Rakúska na chalupu

V Rakúsku s profesorom Pirkom bola časť rodiny vrátane piatich vnúčat. „Tí sa lyžovali, zatiaľ čo ja som počúval príspevky kolegov lekárov. V sobotu som už mal voľno a vyrazil som na lyže za nimi. Tam nás však zastihla správa, že budeme musieť ísť všetci do karantény. A tak sme tu. Usúdili sme, že karanténa sa nám bude lepšie tráviť na chalupe ako v Prahe, tak sme z hraníc išli rovno sem,“ prezradil profesor Pirk.

Koronavírus už nezľahčuje, trvá však na svojich slovách, že Číňania nežijú v čistom prostredí.
Koronavírus už nezľahčuje, trvá však na svojich slovách, že Číňania nežijú v čistom prostredí.
Zdroj: blesk.cz, pluska.sk

Rožky mu nosí sestra

Karanténu s rodinou dodržujú prísne, boli sa len prejsť v lese, kde na nikoho nenatrafili. „Máme veľkú záhradu, nikto k nám nechodí. Moja sestra, ktorá býva neďaleko, nám kupuje rožky, zavesí ich na dvere a my si po ne zájdeme,“ vysvetlil, no súčasne ľudí povzbudil. „Ak musia ísť na nákup, tak s rúškom. Ale inak by som určite neodporúčal nevychádzať. Naopak, mali by sme naďalej chodiť na prechádzky, do parku a do lesa,“ uzavrel uznávaný kardiochirurg, ktorý operoval Karla Gotta aj Juraja Jakubiska.