Vianoce strávite doma u rodičov v Lučenci?

Áno, Vianoce trávim vždy s rodinou. Tento rok mi to dokonca vyšlo tak, že budem môcť v pokoji vypekať už týždeň-dva pred sviatkami.

Kedy stíhate nakúpiť darčeky?

Dva dni pred Štedrým dňom, keď je v obchodoch najväčší chaos a všade vládne predvianočná nervozita. Vždy si vyčítam, že som si to nechala na poslednú chvíľu. A o rok sa to aj tak zopakuje... Ale tento rok je ešte čas na zmenu.

Už roky účinkujete vo svetoznámych operných domoch. Neťahá vás to čoraz väčšmi domov?

Samozrejme. A každý rok si hovorím, že na ten budúci sa už usadím, že už nechcem toľko spievať a rada by som cestovala za hranice len ojedinele. Možno ten čas prichádza...

Stojí po vašom boku hudobný producent Matej Drlička?

Áno, sme spolu už dlhšie. Zatiaľ je to všetko veľmi pekné, dúfam, že nám to aj vydrží.

A čo dieťa? Nechystáte náhodou prekvapenie?

Vždy som túžila mať veľa detí, ale stále som to odkladala. Svoj vek necítim a až donedávna som si užívala slobodný život a cestovanie. No prišiel čas, keď si chcem založiť rodinu. Moja sestra, dvojča Ivona má dve detičky a vidím, akú radosť vnášajú do jej života.

Ste už teda rozhodnutá pre dieťa?

Dobre, tak vám to poviem: Áno, som tehotná! Chceli sme to ešte chvíľu držať v tajnosti, vedia to len naši blízki, ale na takto priamu otázku som už musela zareagovať.

S priateľom Matejom máte vzťah na diaľku. Ako to funguje v praxi?

Nie je to úplne tak. Vždy, keď môžem, prídem domov, čo i len na deň. Od septembra som letela domov asi desaťkrát. Zo žartu hovorím, že zarábam len na hotely a na letenky.

Potom to ani nebola láska na diaľku...

Aj Matej bol prekvapený, že sme tak často spolu, napriek tomu koľko cestujem. V poslednom čase som však bola len v Európe, v nej sú vzdialenosti na dve-tri hodiny letu, preto naše odlúčenie nebolo až také dramatické.

Prestávka v kariére a materstvo vás onedlho pripútajú k Slovensku. Nebude vám chýbať ten veľký svet?

Rada si doma nejaký čas oddýchnem, ale to neznamená, že sa nevrátim na operné a koncertné pódiá. Miesta vystúpení a ich trvanie si však budem vyberať dôslednejšie. V našej branži je bežné aj cestovanie s dieťatkom.

Ako to vyzerá vo vašej domácnosti, keď ste dlhšie preč?

O jej chod sa vtedy stará môj priateľ. A okrem toho máme úžasnú susedu Janku, ktorá mi v lete polieva muškáty na balkóne.

Čo urobíte po návrate domov ako prvé?

Ešte cestou z letiska nakúpim, aby som mohla niečo dobré uvariť.

Na čo máte chuť najčastejšie?

Zbožňujem taliansku kuchyňu, veľa z nej som sa naučila práve od Talianov. Väčšinou si pripravím pravé rizoto alebo cestoviny na rôzne spôsoby. A teraz podlieham biopotravinám a surovej strave, snažím sa zdravo stravovať.

A potom začnete vybaľovať kufre?

Musím sa priznať, že aj teraz nemám úplne dovybaľované tri kufre z rôznych ciest (smiech). Zbaliť sa, to musím, keď je čas odletu, ale vybaliť sa? Bielizeň alebo veci, ktoré súrne potrebujem, vybalím, ale nikdy nie všetko. Zostanú tam ešte nejaké knihy, noty, kozmetika, počítač,..

Stratí sa vám občas batožina?

Jasné. Nepríjemné to bolo najmä pred pár rokmi, keď som sa na Štedrý deň po dvoch mesiacoch vracala domov z Milána a stratil sa mi kufor plný darčekov. Nakoniec ho po dvoch týždňoch našli.

Periete a žehlíte si sama alebo využívate cudzie služby?

Periem sama, teda práčka, ale keď sa mi po nejakej ceste nakopí veľa žehlenia, sem-tam mi ožehlí pani, ktorá mi chodí upratovať. Hoci... odmalička žehlím rada, dokonca moja sestra sa vždy rada pozerala na to, s akou chuťou to robím.

Keby ste mali priznať nejaké hviezdne maniere, čo by to bolo?

Nie som si žiadnych vedomá, skôr by ste sa mali spýtať tých, ktorí ma poznajú najlepšie. Neviem, či je to vôbec maniera, ale keď prídem domov, som rada, ak tam nájdem čerstvé, rezané kvety.

Vyžarujete gracióznosť, až sa zdá, že aj spávate v elegantných večerných šatách...

Nie je to tak, ale je pravda, že viacerí ľudia mi hovoria, že v sebe mám prirodzenú noblesu. A priateľ Matej ma doma volá Barónka (smiech). Neznášam hrubosť, mám rada pekné, príjemné veci, a možno som až príliš jemnocitná. Podľa mňa by žena mala šíriť nehu, krásu, lásku... A to potom možno aj odzrkadľuje tú gracióznosť.

Čím ste si naposledy urobili v obchode radosť?

Väčšinou si robím radosť, keď mám po nejakej premiére. Vtedy sa odmením a niečo pekné si kúpim. Teraz som bola dlhšie v Paríži, doniesla som odtiaľ pár vecičiek, najmä oblečenie.

Duetá s Bocellim

Sopranistka Adriana Kučerová vystúpi v Bratislave na vianočnom koncerte, kde okrem jej operných árií zaznejú aj duetá so svetoznámym talianskym tenoristom Andreom Bocellim. Bude to pre ňu zážitok ako každý iný alebo v niečom výnimočný? „Výnimočný, je to pre mňa česť a veľká radosť vystúpiť opäť na Slovensku. Mala som už to šťastie spievať s úžasnými umelcami, napríklad s Rolandom Villazonom a Marcelom Alvarezom či spolupracovať s významnými dirigentmi maestrom Barenboimom či Dudamelom,“ hovorí sympatická diva a dodáva: „Takmer v každej produkcii vo svete sa stretávam s veľkými hviezdami, ktoré sú aj úžasnými a inšpiratívnymi ľuďmi.“