O Olge Malířovej Špátovej sa teraz píše hlavne v súvislosti s pripravovaným dokumentom o Karlovi Gottovi. No ona spoločne s mamou Olgou Sommerovou stihla ešte jeden pozoruhodný film. O ďalšom velikánovi, divadelníkovi, textárovi a výtvarníkovi Jiřím Suchom, ktorý je pre československú kultúru rovnako kľúčový ako zlatý slávik. A je to takisto úprimná a výnimočná spoveď muža, ktorý len nerád odtajňoval svoje súkromie.

Prvý slávik

Meno Jiří Suchý je v Česku doslova kultové, no veľký počet obdivovateľov má aj na Slovensku. A nielen pamätníkov, ktorí v šesťdesiatych rokoch stáli v nekonečných radoch na vstupenky do divadla Semafor. Suchého piesne však poznajú aj oveľa mladšie generácie, ktoré vyspevujú pri táboráku napríklad Pramínek vlasů.

Semafor v Prahe funguje dodnes, kedysi to bola „liaheň“ speváckych talentov. Chodilo sa sem nielen na Suchého a Šlitra, ale aj na Waldemara Matušku, Evu Pilarovú a Karla Gotta. Práve jemu napísala dvojica S+Š prvý megahit, Oči má sněhem zaváté, vďaka ktorému získal svojho prvého Zlatého slávika. Erotická sloha o ženskom "ledovém klíne", teda  lone studenom ako ľad, bola na tú dobu veľmi odvážna. 

Otvorená spoveď

V dokumente Olgy Sommerovej, kde jej dcéra stála za kamerou, však Suchý nerozpráva iba o práci. Rozhovoril sa aj o najťažších životných chvíľach, keď prišiel o malého syna a zradná leukémia mu zobrala aj milovanú manželku Bělu, ktorá bola kostýmovou výtvarníčkou.

„Mojím cieľom bolo vytvoriť film o životnej ceste muža, ktorý okrem toho, že svoje nadanie zasvätil divadelnej a textovej tvorbe, žil tiež svoj osobný a občiansky život. Chcela som ho predstaviť nielen ako komika, ale aj ako človeka, ktorý sa musel popasovať s nepriazňou režimu aj osudu,“ popisuje Olga Sommerová, ktorá Suchého vo filme predstaví v archívnych záberoch, ale sústredí sa aj na jeho súčasnú tvorbu.