Karel Gott bol nielen skvelým spevákom ale aj vášnivým maliarom, ktorý si pri tvorbe obrazov mentálne oddýchol. Jeho výtvarné diela po jeho smrti nabrali na cene.

Svedčí o tom aj rekord, aký sa podaril významnej českej galérii Kodl – na aukcii ponúkla jeden z najobľúbenejších obrazov maestra s názvom Mona Lisa. Vyvolávacia cena bola 350 000 českých korún (13 707 eur), nový majiteľ však za obraz napokon zaplatil 1,7 milióna českých korún (66 580 eur).

Dražba obrazu Karla Gotta - Mona Lisa v Paláci Žofín bola adrenalínová. Suma poriadne vyletela.
Dražba obrazu Karla Gotta - Mona Lisa v Paláci Žofín bola adrenalínová. Suma poriadne vyletela.
Zdroj: Pavel Machan - Czech News Center a.s. / CNC / Profimedia

Moderná variácia slávneho obrazu Leonarda da Vinci prekonala cenu iného Gottovho obrazu, ktorý sa vlani predal za 1,4 milióna korún, teda ešte počas jeho života. Sú na ňom vyobrazené filmové hviezdy prvej republiky Oldřich Nový a Anna Ondráková.

Aukcia obrazu Mona Lisa sa konala v pražskom Žofíne, kde sa s ním len nedávno lúčili desiatky tisíc fanúšikov. Nie je tajomstvom, že obraz Mona Lisa, ktorý namaľoval v roku 2001, patril ku Gottovým najobľúbenejším dielam a bol presvedčený, že ho nikdy nepredá. „Zberateľskú atraktivitu diela umocní fakt, že bolo použité na titulnej stránke knihy Karel Gott: Obrazy alebo Prečo je pre mňa dôležité maľovať (2002),“ aj týmto lákal aukčný katalóg záujemcov. Zrejme ani nebolo treba.

Mona Lisa dosiahla cenu 1,7 milióna českých korún.
Mona Lisa dosiahla cenu 1,7 milióna českých korún.
Zdroj: archív Galérie Kodl

Karel Gott dostal prvú maliarsku paletu ako osemročný, prvý svoj obraz vytvoril keď mal desať. „Maliarom som chcel byť za každú cenu. Keď som neurobil skúšky, splnilo sa prianie môjho otca, aby som sa dal na remeslo a venoval sa technike,“ povedal kedysi Karel Gott. Svoje diela často rozdával priateľom, niektoré predal alebo venoval na charitu.

Anketa
Páči sa vám obraz Karla Gotta?
  • 71%
  • 29%