Keď sa do Balmoralu začali vo štvrtok schádzať členovia kráľovskej rodiny, bolo jasné, že sa niečo vážne deje. Nakoniec Buckinghamský palác vydal smutné vyhlásenie o smrti Alžbety II. Podľa prvých správ sa s ňou stihla rozlúčiť najbližšia rodina, nakoniec sa ukázalo, že pri nej bol len syn Charles a dcéra Anna.

Princ Harry napríklad stihol doraziť až po hodine a pol, ako bolo oficiálne známe úmrtie jeho babičky. Rodina strávila na hrade noc a ráno sa všetci rozišli. Najväčšia pozornosť sa prirodzene sústreďovala na bývalého princa Charlesa, dnes kráľa Karola III. a jeho manželku, ktorí sa vrátili do Londýna.

Pred Buckinghamským palácom ich čakalo množstvo fanúšikov, každý chcel vidieť nového panovníka. Keď vystúpili z auta, kráľovná Camilla sa pobrala k davu a rovnako urobil aj jej manžel. Jedna zo žien pri podaní ruky sa neovládla, položila mu ruku na rameno, objala ho a pobozkala na líce. Okolostojaci len s nemým úžasom hľadeli, čo sa stalo. FOTO NÁJDETE VO FOTOGALÉRII.

Na poludnie miestneho času sa v celom kráľovstve rozozvučali zvony na počesť zosnulej Alžbety II. Mali znieť celú hodinu, avšak v tlmenom režime.

V katedrále sv. Pavla bola naplánovaná verejná bohoslužba venovaná kráľovnej. Do katedrály sa dostalo aj dvetisíc šťastlivcov z radov obyčajných ľudí.

Pohreb kráľovnej Alžbety II. je naplánovaný na 19. septembra, ceremónia sa uskutoční vo Westminsterskom opátstve. Rozlúčku bude vysielať televízia.

POZRITE SI ATMOSFÉRU PRED BUCKINGHAMSKÝM PALÁCOM.