Presne pred šiestimi rokmi odlietal najpopulárnejší český pesničkár Jarek Nohavica (66) z Prahy do Moskvy. V odletovej hale sa v tom čase úplnou náhodou nachádzala aj najväčšia hviezda českého šoubiznisu, Karel Gott (†80). Mieril do ruskej metropoly oslavovať 85. narodeniny ruského armádneho súboru Alexandrovci. Tí sú podľa niektorých českých novinárov kontroverzní. Šíria totiž cez svoj zborový chorál kult moci a agresie...

Niekedy mu stačí harmonika.
Niekedy mu stačí harmonika.
Zdroj: archiv pluska.sk

Chcel sa skryť

„S Karlom sa fotiť nechcem, nehodí sa to. On ide spievať armáde a politikom, ja bežným ľuďom,“ prehlásil vtedy podľa Aha.cz Nohavica.

Následne sa vraj pred Gottom snažil schovať na palube lietadla pravidelnej linky Praha – Moskva. „Asi by sa hanbil za záber so mnou,“ utrúsil na to s nadhľadom Karel Gott. S populárnymi Alexandrovcami predtým vystupoval viackrát, vždy bol hlavnou hviezdou programu!

Puškinova medaila

Ubehlo päť rokov a všetko bolo inak. Nohavica, ktorý sa nikdy netajil obdivom k ruským básnikom, zrazu stál na jeseň roku 2018 v Kremli. Nie však vedľa speváckeho zboru, ale vedľa prezidenta Vladimíra Putina, proti ktorému sa neustále dvíhajú v jeho krajine vlny protestov. Putin  udelil Puškinovu medailu, vyznamenanie, ktorým oceňuje cudzincov so vzťahom k ruskej kultúre. Po tom, ako pesničkára obvinili zo spolupráce so štátnou bezpečnosťou, to bola pre jeho neprajníkov ďalšia voda na mlyn. Nebola však posledná...

Vlna posmechu

O pár dní sa v Prahe uskutoční benefičný koncert Pamäť národa, ktorý má pripomenúť Nežnú revolúciu. Jaromír Nohavica medzi asi stovkou pozvaných umelcov chýba. „Nevysvetlil svoju spoluprácu so štátnou bezpečnosťou, prijal vyznamenanie od Putina, čo sa na pesničkára nepatrí,“ rozohnil sa pred serverom Novinky.cz, riaditeľ koncertu Mikuláš Kroupa.

Od Nohavicových fanúšikov však na sociálnych sieťach zožal vlnu posmechu a výčitiek. 

Pokračovanie na ďalšej strane.