Hudobné nebo nečakane prijalo nového obyvateľa. Vo veku 71 rokov zomrel hudobník a producent Ivan Král. Bol pri všetkom podstatnom, čo sa udialo na svetovej i domácej scéne, a tak je jeho odchod pre mnohých bolestivý. A šokujúci. Veď nikto netušil, že umiera. Vraj iba v januári mu diagnostikovali mozgový nádor. A začiatkom februára ho rakovina zabila.

Hviezda v špinavom tričku

Telom aj dušou rocker, zároveň však hanblivý a plachý chlapík, ktorý stál na pódiách či v štúdiu po boku Blondie, Patti Smith a nechýbalo veľa a stal by sa súčasťou slávnych The Rolling Stones. Po emigrácii v New Yorku  vymetal rôzne konkurzy. Takto sa dostal až k legendárnej Patti Smith. Sám spomínal, že miestnosť, v ktorej bol konkurz, vyzerala ako väčšia krabica od topánok. Na svoju životnú šancu tam vraj čakalo veľa chlapcov, ale väčšina odišla, keď zistila, že by im mala šéfovať malá vychudnutá dievčina v špinavom tričku.

Ivan ten konkurz nielen vyhral, ale stal sa aj dobrým priateľom a dvorným skladateľom Patti Smith a bol pri nahrávaní slávneho albumu Horses, ktorý zaraďujú medzi najlepšie platne hudobnej histórie. Sám prispel hitom Dancing Bareffot, ktorý má asi 500 rôznych coververzií a pesničku naspievali aj také kapely ako U2, Simple Minds či The Mission. Keď sa Patti Smith rozhodla prerušiť kariéru a venovať sa rodine, bol to Iggy Popp, ktorý Krála okamžite stiahol do svojej skupiny. Okrem toho pár rokov hrával v Blondie, a keď padla železná opona, pravidelne sa vracal do rodnej krajiny a produkoval tvorbu českých interpretov.

Posledné stretnutie

Aj v Česku sa mu po revolúcii darilo meniť na zlato všetko, čoho sa dotkol. Podpísal sa napríklad pod zvuk skupiny Lucie a napísal jeden z ich najväčších hitov, krásnu pesničku Sen. Umeleckú púť plachého rockera Ivana Krála prerušila nečakane rakovina. Ani jeho najbližší priatelia nevedeli, že je chorý. Dokonca ani Jan Vedral, autor životopisu Neuveriteľný Ivan Král a krstný otec Miro Žbirka. Na krste knihy, ktorý bol v Prahe v decembri, sa síce muzikant osobne nezúčastnil, nebolo to však také čudné, keďže žil v Amerike. Jan Vendral po jeho smrti priznal, že vôbec netušili, že virtuálny pozdrav Ivana do Prahy bude ich posledný rozhovor.

Lenže tento týždeň vydala Králova žena Cindy smutné vyhlásenie. Jej muž odišiel. Umrel v ich byte v Michigene.