Keďže v prípade očkovacej lotérie nejde o komerčnú šou, ale extrémne citlivú tému podpory vakcinácie, muchy by sa nemali vychytávať za pochodu. Počas prvého priameho prenosu to teda riadne bzučalo.

Už je dnes jasné, že vyžrebovaný  Jakub z Rakovnice, ktorému ušlo 200 000 eur,  nezdvihol telefón, lebo bol v službe. Je záchranár. Súťažiaca Zuzana z Prešova, ktorej ušlo 400 000 eur, hoci zdvihla telefón a povedala heslo, zasa doplatila na oneskorenie internetového prenosu. Nemá totiž televízor, lotériu pozerala na počítači. 

Státisíce v lufte

Najhoršie je, že „otec lotérie“ Igor Matovič namiesto toho, aby priznal, že možno niečo treba doladiť, siahol po irónii, ktorá robí zo smoliarov hlupákov. „Uff, dráma hneď na prvýkrát. 300-tisíc v lufte … ‚nepozerám telku‘, 400-tisíc v lufte … ‚mám pomalý internet‘. Nuž, tým pádom prvý šťastlivec budúcu nedeľu hrá rovno o 500-tisíc evri,“ zhodnotil na Facebooku, za čo si vyslúžil od ľudí poriadny náklad. Reakcie si môžete prečítať TU.

Minister financií napokon navštívil Zuzanu z Prešova a dohodli sa, že sa jej budú snažiť výhru vyplatiť.

Ozvali sa nevidiaci a slabozrakí

Nielen ľudia, ktorí sú odkázaní na pozeranie lotérie cez internet či slúžiaci v smenách sú v nevýhode. Sú tu aj rôzne telesne hendikepovaní, či pomalší seniori. Ozvali sa nevidiaci, ktorí nedokážu prečítať na obrazovke heslo. Na tých síce trinásťstranový štatút lotérie pamätá v tom zmysle, že môžu využiť asistenta, ale nie každý ho predsa má...

Upozorňovali už dávno

Eliška Fričovská z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska nám povedala, že podmienky súťaže zaznamenali ešte pred spustením lotérie a vopred kontaktovali organizátora emailom, že pravidlá sú diskriminačné.

"Podmienky súťaže sme zaznamenali ešte pred spustením samotnej lotérie a vopred sme kontaktovali organizátora prostredníctvom emailu na webovej stránke bytzdravyjevyhra.sk, o tom, že nastavené pravidlá sú diskriminačné. Kompetentných dvakrát kontaktoval predseda našej organizácie, RNDr. Branislav Mamojka, CSc., a to 4. 8. a opakovane 14.8. Žiaľ, do dnešného dňa nedostal žiadnu odpoveď," povedala nám.

Konkrétne upozorňovali na znenie štatútu, v ktorom sa píše, že na vznik nároku na výhru stačí zodpovedanie otázky, prípadne hesla, ktoré odznelo alebo bolo zverejnené. "Informovali sme, že táto formulácia dáva na výber a stáva sa diskriminačnou, čo sa napokon aj potvrdilo, pretože heslo sa v TV skutočne len vizuálne ukázalo. Ak je však heslo iba vyobrazené je to diskriminačné nielen pre ľudí so zrakovým postihnutím, ale napríklad aj pre ľudí s oslabeným zrakom, ako sú seniori, čiže môžeme hovoriť o diskriminácii na základe zdravotného stavu i veku," upozornila.

Nie každý má asistenta

Únia žiadala, aby bolo heslo povedané moderátorom, zrozumiteľne, v prípade dlhšieho hesla aj opakovane, a tiež, že na prichádzajúce heslo je potrebné upozorniť akustickým signálom či hlasovým upozornením, napríklad slovným spojením: "Heslo je..." "Toto by bola prístupná a nediskriminačná verzia súťaže. A naozaj pre každého. Bohužiaľ, v prevedení, ako je to teraz, ide o znevýhnodnenie ľudí so zrakovým postihnutím, ktorí bez asistenta (heslo im prečíta) nemôžu vôbec súťažiť," povedala.

Aktuálne sa so žiadosťou chystajú kontaktovať Ministerstvo financií SR. "Veríme, že sa situácia napraví, napokon riešenie je pomerne jednoduché," uzavrela Eliška Fričovská.