Siedmykrát bola Glenn Close (71) nominovaná na Oscara a... opäť to nevyšlo. Prestížnu sošku jej vyfúkla herečka, ktorá sa v nomináciách objavila vôbec po prvýkrát, Britka Olivia Colman. Najlepšou herečkou sa teda stala dáma, ktorá ešte pred pár týždňami nebola až taká známa. Možno bola dokonca známejšia viac v Indii ako v Hollywoode, pretože Olivia má exotické korene. Vlani letela do stotisícového Kišanganu, kde sa pred mnohými rokmi narodila jej praprapraprababička. Vraj dostala aj ponuku účinkovať v nejakom bollywoodskom trháku, ale Olivia sa len zasmiala, že v prvom rade musí dobyť Hollywood. Túto misiu nedávno splnila.

Oslava v Buckinghamskom paláci: Meghan ako hollywoodska hviezda, Kate ako vychudnutá mníška

Glenn, vždy som chcela byť tebou

Že z toho môže byť Oscar, sa pošuškávalo už na Zlatých glóbusoch. Anna dostala hlavnú cenu a pri slávnostnej ďakovačke iba skromne rozosmiala publikum: „Nebudem plakať, pretože by ma pri mojom stole vysmiali. Ďakujem za chlebíčky!“ A bolo. Na Oscaroch to bola väčšia žúrka. Najprv oslovila Glenn Closeovú, ktorej cenu vyfúkla. Herečka totiž patrí k jej obrovským vzorom a Olivia si vraj svoje víťazstvo až takto nepredstavovala. Okrem iného v ďakovnej reči povedala: „Je to stresujúce. Aj smiešne... Dostala som Oscara... Byť nominovaný v tejto kategórii je veľká vec. Glenn Close, vždy si bola môj idol, vždy som chcela byť tebou. Ďakujem svojím deťom, ktoré sa doma pozerajú na telku. Teda dúfam, že pozerajú, už sa to totiž nebude opakovať. Chcem povedať všetkým dievčatkám, ktoré si cvičia ďakovnú reč pred zrkadlom – nikdy neviete, ako to dopadne. Manžel môj, si so mnou už 25 rokov, si môj najväčší podporovateľ. Tuším, že bude plakať. Ja nie,“ povedala uslzená a usmiata herečka.

Oscar pod paplónom

No a hneď po odovzdaní ocenenia a povinnom fotení nasadla aj s rodinou a kamarátmi do špeciálne pripraveného autobusu, kde hrala hudba, tancovalo sa, hodovalo sa a najmä – krúžilo po celom Los Angeles. Do bujarého dopravného prostriedku tak mohli na minútku mrknúť aj náhodní okoloidúci a pripiť si s dámou, ktorá sa na nič nehrá, je celkom obyčajná, prostoreká. Vraj po Oscaroch sa najviac tešila na to, ako si obuje aj s manželom teplé ponožky a vlezie pod deku, kde sa budú spolu hodiny a hodiny rozprávať. A vraj Oscar bude pod tou dekou s nimi takisto!

Rodina je pre ňu posvätná: „Pokiaľ
mám Eda a moje deti, všetko je
v poriadku.“
Rodina je pre ňu posvätná: „Pokiaľ mám Eda a moje deti, všetko je v poriadku.“
Zdroj: Profimedia.sk

Vtipná a vytrvalá

Olivia Colman dostala Oscara za úlohu kráľovnej Anny vo filme Favoritka. Dej filmu sa odohráva v Anglicku na začiatku 18. storočia a zaoberá sa vzťahmi medzi dvoma sesternicami, ktoré súperia o to, ktorá z nich bude dvornou favoritkou kráľovnej. Kvôli role bez mihnutia oka pribrala skoro dvadsať kilogramov. A nerobilo jej to problém. Jej vlastne nič nerobí problém. „Nikdy sa na nič nehrám, nie som noblesný typ dámy, mám rada jedno tričko a jedny džínsy. A zvyknem sa obliať kávou,“ smeje sa pri rozhovoroch. Emma Stone, ktorá si s ňou zahrala vo Favoritke, iba krúti hlavou, že niekoho tak obyčajne normálneho ešte nestretla. A hollywoodska diva Rachel Weisz, ktorá vo filme hrala Stoneovej súperku a kráľovninu hlavnú dvornú dámu, len dodala: „Je to zázrak! A má navyše až nechutný zmysel pre humor!“

Oslava v Buckinghamskom paláci: Meghan ako hollywoodska hviezda, Kate ako vychudnutá mníška

Rok bez úlohy

Ak spomíname Oscara, treba zároveň priznať, že Olivia už nejaké filmové ceny má, porota na festivale Sundance ocenila jej výkon vo filme Tyranosaurus, kde si zahrala rolu pokornej a týranej Hannah, a všimli sme si ju aj vo filme Železná lady, kde si zahrala po boku Meryl Streepovej. Olivia sa vo filme objavila ako dcéra premiérky Margaret Thatcherovej. Obe úlohy ju zároveň nasmerovali na filmové plátno, predtým totiž účinkovala najmä v televíznych seriáloch. A ešte predtým toho pobehala oveľa viac – chcela byť učiteľka, speváčka, potom obiehala herecké konkurzy, a keď sa jej takmer rok nedarilo získať ani jednu jedinú úlohu, brigádovala ako sekretárka a upratovačka! „Kedysi som pracovala ako upratovačka, tú robotu som milovala. Často som si predstavovala moment, že budem držať v ruke Oscara,“ povedala raz so smiechom. Olivia je teda jasným a názorným príkladom toho, ako trpezlivosť nielen ruže, ale aj sošku Oscara prináša.