Rok sprevádzala manžela, ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka počas jeho pôsobenia vo funkcii predsedu 72. valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Teraz, keď jeho mandát vypršal, sa vrátili domov. Jarka je momentálne vo vybaľovacom móde a s nami sa podelila o zážitky.

Keď nám priniesli v kaviarni na stôl kávu, od radosti ste zvýskli – konečne v porceláne!

Často, keď prišiel niekto z Európy, navrhoval stretnutie v kaviarni. Lenže kaviarničky ako u nás, kde si sadnete a rozprávate sa, tam nemajú tradíciu. Väčšina ľudí beží po ulici s papierovým pohárom v ruke. Napokon som našla miesta, kde si môžete sadnúť a dostanete dobré espresso, ale aj tak v papierovom poháriku… U nás si užívam, že aj na benzínovej pumpe dostanem kávu v porceláne.

Jarka v New Yorku
Jarka v New Yorku
Zdroj: Archív J.L.H.

Pribrala: Jarmila Lajčáková-Hargašová si do Ameriky odniesla kilá navyše. Vieme prečo!

Takže by sa dalo skonštatovať, že si žijeme lepšie ako v Amerike?

Nielen pokiaľ ide o kávu. Človek potrebuje odstup, aby vedel zhodnotiť, čo máme doma. Bola som dlhšie v Amerike pred devätnástimi rokmi a mnohé veci sa mi vtedy zdali fascinujúce. Keď som to teraz porovnávala, uvedomila som si, aký neuveriteľný kus cesty prešlo za ten čas Slovensko. V mnohom sme naozaj ďalej, napríklad bankové služby sú u nás neporovnateľne lepšie, pružnejšie.

Takže ste rada opäť doma?

Samozrejme. A som tiež trošku nostalgická, lebo je to príliš čerstvé.

Čo vám najviac chýba z New Yorku?

Určite ľudia, ktorých som si za ten rok obľúbila. A možno prajnejšie prostredie, ale to je tiež len o ľuďoch.

Boli ste viac v kontakte s „domácimi“, alebo s pracovníkmi misie?

Pohybovali sme sa v medzinárodnej komunite, intenzívnejšie vzťahy som však zrejme mala s Európankami. Manželov tím bol tiež zo všetkých kútov sveta. Napriek tomu, že je známy ako vorkoholik, tentoraz robil asi najtvrdšie vo svojej kariére. Možno by som to ako jeho manželka nemala hovoriť, ale keďže som aj jeho najväčší kritik, dovolím si povedať, že odchádzal s veľkými ováciami. A rozhodne to neboli len diplomatické frázy.

Manželia Lajčákovci
Manželia Lajčákovci
Zdroj: Archív

Celebritná vizážistka Lucid: Prehovorila o svojej interrupcii!

Cenia si ho aj na Slovensku a mnohí by ho radi videli ako nového prezidenta. Budete teda pani prezidentová?

Manžel to jednoznačne odmietol. Ja som tá, ktorá ho vždy vo všetkých jeho rozhodnutiach podporila, vždy som stála pri ňom. Kampaň bude veľmi nepríjemná a nemá zmysel, aby sme celá rodina cez to prechádzali. Určite to nebude o slušnosti a džentlmenskom prístupe. Som presvedčená, že manžel pre Slovensko dokáže urobiť aj tak veľa dobrého. Ja budem pokračovať v charitatívnych aktivitách bez ohľadu na jeho funkciu. Chystáme ďalší koncert Noc nádejí. Pred pár dňami sme boli v Banskej Bystrici odovzdať mikroskop na detskej onkológii a opäť sa chcem intenzívne zapojiť do hľadania darcov kostnej drene, to je veľká výzva.

Ako to vyzerá s vaším návratom do RTVS? Kvôli pobytu v NYC ste si vzali neplatené voľno. Kedy vás uvidíme na televíznych obrazovkách?

Rozhodla som sa, že sa do športu už nevrátim. Tak to cítim, je to uzavretá kapitola. Je čas posunúť sa inam. Momentálne pracujeme na novom projekte. Šport je moja láska na celý život, ale už nie v rámci televízneho spravodajstva.

Hovorí sa, že pre moderátorov je droga to, keď zasvieti červená. Vám teda kamera nechýba?

Viackrát som svoju prácu prerušila, bez väčších problémov som sa s tým vyrovnala. Nie som karieristka, ako si možno niekto myslí. Rodina je pre mňa naďalej prvoradá. A manželova pozícia v New Yorku mi priniesla toľko zaujímavých, obohacujúcich stretnutí, že je to zážitok na celý život. Stretávať ľudí, ktorí formujú svetovú politiku, môcť odhaľovať ľudskú tvár, ktorá sa skrýva za tou oficiálnou, je pre mňa fascinujúce.

Ktorá celebrita na vás urobila dojem?

Veľmi pekný vzťah sme nadviazali s Michelle Yeah, ktorá bola prvou ázijskou Bond girl. Keďže ovláda bojové umenia, vo svojich filmoch málokedy používa dablérku. Momentálne hviezdi v komédii, ktorá v USA trhá rekordy v sledovanosti. Jej partnerom je prezident Medzinárodnej automobilovej federácie, bývalý šéf Ferrari a manažér Michaela Schumachera Jean Todt. Skrátka ľudia, ktorí majú skvelé kariéry, popularitu a napriek tomu sú skromní, príjemní, prirodzení. Manžel mal rovnaký pocit zo stretnutia s Michaelom Douglasom.

Priateľský vzťah nadviazala Jarkina rodina s herečkou Michelle Yeah a jej partnerom Jeanom Todtom.
Priateľský vzťah nadviazala Jarkina rodina s herečkou Michelle Yeah a jej partnerom Jeanom Todtom.
Zdroj: Archív J..H.L

FOTO: Kde sa podela krásna Madonna? Zo speváčky sa stal strašiak do maku!

Z pôsobenia v NYC ste si odniesli množstvo zážitkov. Je niečo, čo ste si tam obľúbili a u nás vám chýba?

Ešte som v sťahovacom šoku, nezamýšľam sa nad tým. Manhattan je výnimočné miesto, kde nájdete mix z celého sveta na malom priestore. Je, samozrejme, lákavé zažiť to, ale skôr pre turistu. Po tom ruchu, keď neustále počujete sirény, trúbenie, si teraz užívam ticho Bratislavy. Znie to zvláštne, ale vyjdem na Železnú studničku kočíkovať vnuka a to je oáza, balzam na dušu!

Na Manhattane ste však tiež mali Central Park…

Ten je taký preplnený, že mi nedával pocit pokoja. Chýbať mi možno bude ponuka kultúrnych a športových podujatí, čo však rozhodne nie je lacná záležitosť ani pre bežného Američana. Mnohí sa ma pýtali, či mi nechýbala strava, ale dennodenne som varila. Dcéra má histamínovú intoleranciu, ja bezlepkovú diétu, navyše tam väčšina ľudí priberie práve preto, že do potravín pridávajú veľa cukru, takže si treba všetko preštudovať. Pri pohľade na vašu postavu ste asi dobre študovali a nevrátili sa s kilami navyše… Možno s nejakými dvoma- -tromi, ale pri tom sťahovaní to rýchlo pôjde dolu.

Netajíte, že vás roky trápia bolesti chrbtice a doma sa venujete pilatesu. Objavili ste nejaké špeciálne cvičenia v NYC?

Chodila som na jogu ku kamarátke, manželke belgického veľvyslanca. Veľa som tam chodila peši, úplne všade. Podľa krokomeru som denne dokázala urobiť aj dvadsať kilometrov. Bolo to rýchlejšie, ako trčať v zápchach v taxíku. Ale tu doma mi nenapadne ísť peši napríklad z domu do Ružinova, sadnem automaticky do auta. Chodenie mi asi bude chýbať. Známi sa mi smiali, že budem musieť chodiť po obchvate, aby som dala svoju dennú dávku. (Smiech.)

Jarmila a Miroslav Lajčákovci s prezidentským párom USA Donaldom a Melaniou Trumpovcami
Jarmila a Miroslav Lajčákovci s prezidentským párom USA Donaldom a Melaniou Trumpovcami
Zdroj: Archív J..H.L

Pompézne oslavy šesťdesiatky sa nekonali, Nora Kabrheľová žiali!

Niekto by si myslel, že vďaka funkcii manžela vás po NYC vyvážala limuzína…

Manžela áno, mňa nie. Napríklad v prvý deň tohtoročného valného zhromaždenia lialo ako z krhly. Tak som v šatách a lodičkách cupitala pomedzi policajné zátarasy. Nie je jednoduché prekľučkovať sa cez dav, cez vyhradené koridory. A keďže mal každý dáždnik, tešila som sa, že mi nik nevypichol oko. (Smiech.)

Takže nie je to len tá pozlátka, ktorú vidíme v televízii – vrcholné podujatia, honosné večierky?

Rozhodne nie. Ani život prvých dám nie je taký, ako si ho väčšina predstavuje. Aj ony riešia, že musia ísť dojčiť, že dieťa je doma choré, jednoducho bežné životné situácie, len možno v inom kontexte. Navyše žijú pod drobnohľadom verejnosti.

Aký dojem na vás urobila Melania Trumpová? Nie je to len bezduchá modelka?

Jej téma sú deti, aktivizuje sa v projektoch zameraných na ne. Bola viackrát v Afrike a chystá sa tam na ďalšie cesty. Ako pre každú mamu, aj pre ňu je stredobodom vesmíru jej syn. Pri prvom stretnutí sme sa bavili napríklad o tom, ako zvládol prechod do novej školy, ako sa ho snažia uchrániť pred zrakom verejnosti.

Jarka s Melaniou Trump
Jarka s Melaniou Trump
Zdroj: profimedia.sk

Celeste Buckingham vyvolala ošiaľ svojou celulitídou: Chlapi nepotrebujú dokonalé ženy!

A vaše si ako zvyklo? Nemala Lara problém zapadnúť?

Patrí do generácie obyvateľov zemegule, ktorí nemajú jazykovú bariéru, lebo sa to naučili v detstve. Ale predsa len bol začiatok ťažký. Rovnako ako teraz návrat domov. Mnohí možno závidia deťom diplomatov, že majú šancu študovať vo svete, učia sa ľahko jazyky, ale každá minca má dve strany. Keď si spomenieme na naše tínedžerské roky, kamaráti boli pre nás tiež všetkým. A my zrazu deti vyberieme z ich prostredia a prenesieme do nového. Navyše išla domov skôr ako my, aby stihla začiatok školského roka.

Predpokladám, že ten mesiac sa o ňu starala vaša staršia dcéra Vanesa, ktorá z vás vo februári urobila babičku.

Áno. Je pekné sledovať prerod dieťaťa na mamu, ktorá je veľmi zodpovedná. Myslím, že to zvládli veľmi dobre. Vanesa vraj bola prísna, nastavili si pravidlá fungovania. A Lara sa zasa musí učiť samostatnosti.

Takže ako hodnotíte uplynulý rok? Bol zrejme pre celú rodinu prínosom, aj keď náročný…

Denne som sa stretávala s ľuďmi, ktorí prichádzajú z krajín skúšaných vojnou, hladom, prírodnými katastrofami. Nedá sa nezamýšľať nad tým, ako málo si vážime to, čo máme. Človek si to často uvedomí, až keď má možnosť porovnávať. Bol to nesmierne obohacujúci rok, úžasná životná skúsenosť. Spočiatku som sa snažila písať si denník, postrehy a zážitky, aby som nezabudla. Potom som si vlastnú lenivosť odôvodňovala tým, že na to nemám čas a je mi to teraz ľúto.

Takže časom by ste mohli vydať knihu.

Zatiaľ nie. Je tam mnoho zákulisných zážitkov, ktoré by som nemohla zverejniť. Možno ten diár nechám ako spomienky pre svoje vnúčatá. (Úsmev.)

Jarka s dcérou Larou na večeri s automobilovým pretekárom Felipem Massom
Jarka s dcérou Larou na večeri s automobilovým pretekárom Felipem Massom
Zdroj: Archív J..H.L