V hereckom žargóne sa hovorí, že ak má umelec na pohrebe veľa ľudí, naposledy vypredal sálu. Je to uznanie jeho práce a popularity. Bohužiaľ, dnes aj výborní umelci majú na pohrebe prázdno. Rozlúčky, akú by si zaslúžili, sa nedočkali ani legendárny Limonádový Joe Karel Fiala (†95), ani herecký sympatiak Martin Havelka (†62).

Posledná rebélia

Martinovi dokonca termín pohrebu zrušili. Pre sprísnenie bezpečnostných opatrení ho rodina presunula z plánovaného pondelka na nedeľu. Bola to totiž posledná príležitosť mať rozlúčku na javisku. V hľadisku aj tak sedelo oveľa menej ľudí, než by si zaslúžil. Divadelní kolegovia si však dovolili malú rebéliu. Hoci Česko je krajina, v ktorej zakázali spievať, rozlúčili sa s ním piesňou zaspievanou naživo, bez rúšok a v sprievode živej hudby. Zato Divadlo Bolka Polívku, kde Havelka začínal, poslalo len veniec.

Je to hanba

Ešte horšie dopadol legendárny „limonádnik“. Tomu pre koronavírus nemohol prísť na pohreb ani najstarší syn. No  v obradnej sieni chýbali aj herci. Z karlínskeho divadla, kde hviezda operety prežila skoro celý profesijný život, prišli len dvaja. Jedným z nich bol Ladislav Županič, ktorý ignorovanie rozlúčky s významným umelom označil za hanbu kolegov, korona-nekorona.