Keď som kamarátkam povedala, že na titulku fotíme Adrianu Čerňanovú, hneď prišla otázka – a to je kto? Vyzerá to tak, že za veľkou mlákou máš nálepku vychytenej modelky a doma ťa skoro nikto nepozná...

Úprimne? Mne to vyhovuje. Na Slovensku si ľudia o modelingu nemyslia nič dobré, nepovažujú to za normálnu prácu a hovoria si – ktovie, čo tie modelky v zahraničí vlastne robia. Mňa môj džob slušne uživí, už som si v Amerike vybudovala meno a na Slovensko si chodím len oddýchnuť. Je super, že v bratislavských uliciach ma nikto nepozná a že som tu obyčajná „no name“ baba. Aj rozhovorom sa vyhýbam, ako sa len dá.

Pred tromi rokmi si po Eve Herzigovej a Adriane Sklenaříkovej podpísala exkluzívnu zmluvu ako Miss Wonderbra, svetová tvár spodnej bielizne. Čo takýto superdžob spraví so sebavedomím začínajúcej modelky?

Trvalo rok, kým som prešla sitom všetkých kastingov a keď som ich vyhrala, potešila som sa, to je jasné. Ale inak to so mnou neurobilo nič, pretože svoju prácu až tak neprežívam. Nie som ten typ baby, ktorá sa ide zblázniť od šťastia, keď sa zbadá v časopise alebo na bilborde. Aj rodičia sa smejú, že mám niektoré veci tak trochu ‚na háku‘. Dnes, keď je v našom fachu toľko šikovných modeliek, netreba sa brať až tak vážne. Aj v kariére sa mi to celkom vypláca.

Ako?

Že si z ničoho nerobím veľké stresy. Pamätám si, že keď som z New Yorku cestovala na posledné kolo kastingov Wonderbry do Paríža, do lietadla som sa obliekla pohodlne, do teplákov. Lenže stratil sa mi kufor, a tak som v tých teplákoch musela prísť do štúdia, kde boli ostatné modelky dokonale nahodené. A aj tak som vyhrala ja.

Ozaj, koľko exkluzívnych podprseniek tejto značky máš v skrini? Vystačilo by to na menší obchod?

Mala som ich dosť, ale väčšinu som porozdávala kamarátkam, pretože ja tie vystužené pušapky až tak často nenosím. Pár kúskov som si nechala, ale džínsov mám v šatníku určite viac než podprseniek.

Mohla by si si obliekať najexkluzívnejšie kúsky a ty si vysadená na obyčajné džínsy?

Áno, tie nosím najčastejšie, šaty totiž veľmi nemám rada. Ale na oblečenie míňam celkom dosť, najmä na topánky a kabelky. Aj môj najdrahší kúsok je kabelka. Klasika od Chanela.

Tak to si nechcem predstaviť, aký veľký musí byť tvoj šatník..

No, je dosť veľký, ale oblečenie triedim a posúvam ďalej. Sestre alebo kamoškám. Na veci si až tak nepotrpím, dôležitejšie sú pre mňa skôr suveníry z ciest. Tie si kupujem na dovolenkách a potom si nimi vyzdobím byt. V Amerike sa často stáva, že ľudia chodia nahodení do najdrahších značiek, aby ukázali, že na to majú, ale doma žijú ako bezdomovci. A namiesto stola majú škatule z banánov. Tomu nerozumiem. Mne záleží na tom, aby som sa mohla vrátiť do pekne zariadeného bytu.

Aj ťa tvoja práca baví alebo si hovoríš, že keď ti platia také peniaze, bolo by škoda odmietnuť?

Ja som nikdy nechcela byť modelkou. Keď ma oslovili na ulici, mala som trinásť a pamätám si, že som sa rozplakala. Že modeling robiť nebudem.

Prečo?

Lebo som vždy bola také hanblivé dieťa a ani som si nemyslela, že som pekná. Dva roky som odolávala, no keď som mala pätnásť, agentúra ma poslala na pár týždňov do Singapuru. Zarobila som tam skoro desaťtisíc dolárov a v tom veku to bola pre mňa neskutočná suma. Už si nepamätám, na čo som ich minula, ale viem, že som si ich cestou domov vložila do kufra a nie do kabelky. Naši mi vtedy za to vynadali, lebo som o tie peniaze mohla ľahko prísť.

A študentke Adriane došlo, že z modelingu môže mať super vreckové, však?

Asi tak. Kým som študovala na gymnáziu, sem-tam som si odskočila do Paríža alebo do Milána, pretože som chcela zmaturovať. Ale po škole som sa presťahovala do New Yorku a žijem tam už päť rokov. Práca ma baví, len keby som nemusela toľko cestovať. Ja mám totiž panický strach z lietadiel.

Našu najúspešnejšiu topmodelku Adrianu Čerňanovú na Slovensku takmer nikto nepozná

To je pri tvojej práci dosť problém, ako ho riešiš?

Každý let je pre mňa neskutočný stres. Nikdy nesedávam pri okne a občas si dám tabletku. Ale lietam aj dvakrát do týždňa, tak to nechcem s liekmi preháňať. Radšej sa snažím vydržať a modlím sa, aby sme dobre pristáli.

Vo svojom veku zarábaš nadpriemerne, čo robíš s peniazmi? Alebo ich zatiaľ investuješ len do šatníka?

Nie som ten typ, ktorý by si odkladal na horšie časy, ale snažím sa nemíňať všetko, čo zarobím. Lenže v Amerike je to dosť ťažké, lebo život je tu veľmi drahý. Aj preto má väčšina modeliek svojich finančných poradcov, ktorí im radia, ako narábať s peniazmi. Najlepšie je investovať do umenia, obrazov a nehnuteľností, takže aj ja rozmýšľam, že by som si kúpila byt.

Na Manhattane?

Na to nemám a ani by som tu nechcela zostať žiť. Skôr ma láka Miami, pretože mám rada slnko a more. Ale mohla by to byť aj Praha, keď prídem v lete na Slovensko, pôjdem si tam pozrieť nejaké nehnuteľnosti.

Ty sa chceš na modelingový dôchodok vrátiť do Európy?

Dnes sa v Amerike cítim ako ryba vo vode. Najmä New York je úžasný, lebo to tu žije, všade je blízko a vážne sa mi tu páči. Teraz, keď mám dvadsaťdva rokov. Lenže neskôr, keď možno budem mať rodinu a deti, by som sa radšej usadila niekde inde. V Európe a bližšie k rodičom. Paríž ma až tak neočaril, v Londýne žije moja sestra a ani ten veľmi nemám rada, preto mi zatiaľ ako ideálne miesto vychádza Praha.

Len či sa tam s tebou presťahuje aj muž tvojho života, najmä ak bude Američan. Si zadaná?

Teraz s nikým nechodím. Mala som vzťah s Američanom, no po dvoch rokoch sme sa rozišli. A teraz si nenormálne užívam slobodu. Som sama a vyhovuje mi to.

Ale keď máš pri sebe chlapa, aspoň ti tí ostatní dajú pokoj. Lebo dievča s tvojou vizážou a sexepílom musí nápadníkov lopatami odháňať, nie?

Áno, aj preto na ruke nosím prsteň. Aby som odplašila otravných chlapov.

A pomáha to?

Niekedy ani nie. A prekvapuje, čo všetko dokážu chlapi vymyslieť, aby som si ich všimla. Najčastejšie sa mi prihovárajú na letisku alebo na ulici a najhoršie je, keď ma oslovujú takí, ktorí sú odo mňa výrazne nižší. Takí trpaslíci.

Lenže ty meriaš skoro meter osemdesiat, pri tebe sa veľa mužov musí cítiť ako trpaslíci...

Nehovorím, že výška je taká dôležitá, veď poznám veľa modeliek, ktoré majú nižších manželov. Skôr sa mi zdá, že horšie vyzerajúci chlapi majú viac sebavedomia než tí pekní. Takí sa mi neprihovoria, asi sa ma boja. No ja sa aj tak radšej zoznamujem s mužmi, ktorých mi predstavia kamaráti. Vtedy aspoň viem, čo sú zač.

A čo okrem centimetrov musí mať chlap, s ktorým na to rande pôjdeš?

Zmysel pre humor. Nemám rada takých nemastných-neslaných suchárov, ktorí v spoločnosti len tak sedia a slovka nepovedia. Mňa zaujme muž, ktorý je vtipný a vie zabávať okolie. Lebo viem, že s takým nebude nuda.

Foto: Branislav Šimončík

Môže byť aj Slovák alebo si radšej na cudzincov?

Môj prvý frajer bol Slovák, takže proti nim nič nemám. Ktovie, možno raz nejakého stretnem, zamilujem sa a bude to láska ako hrom.

A máš už predstavu, čo budeš robiť, keď modeling zavesíš na klinec?

Po maturite som veľmi chcela študovať architektúru, ale popri modelingu sa to nedá. A možno využijem svoje kontakty a nájdem si prácu v zákulisí módneho biznisu. Vždy som rada kreslila, dokonca som už na fotenia líčila aj dievčatá, lebo ma baví, keď sa môžem pohrať s mejkapom. Alebo si otvorím vlastný salón krásy s wellnessom, aj to by sa mi páčilo.

Chodievaš do takých, aby si bola čo najdlhšie mladá a krásna?

Áno, ale skôr kvôli cvičeniu, pretože v mojom veku už telo nie je také, ako bývalo. Keď som mala devätnásť, nemusela som pre svoju postavu robiť nič, no už na sebe cítim zmeny. Takže sa snažím zdravo jesť, chodím do fitka, behám a cvičím jogu. A investujem aj do kvalitnej kozmetiky.

Tomu sa povie ukážková životospráva. Vážne si taká disciplinovaná?

Veď ma živí to, ako vyzerám. Jediný môj hriech je, že sa rada opaľujem. Zbožňujem slnko a keď mám voľný víkend, sadám do lietadla a vyrazím s kamoškou za teplom do Miami. More ma vždy preberie k životu.

Takže ty si vlastne užívaš rozprávkový život…

Môže to tak vyzerať, ale tiež mávam ťažké chvíľky. Keď bola nedávno sezóna na fotenie plaviek, makala som nonstop dva mesiace od rána do večera a večne som niekam lietala. A keď som do toho ochorela a na letisku mi ukradli peňaženku, vážne som mala chuť so všetkým seknúť. Lenže potom si vždy poviem, že New York je plný krásnych a mladých modeliek, ktoré nemajú toľko práce ako ja. A že mám vlastne šťastie.