Z pokračovania seriálu Sex v meste vypadol pán Božský, pretože sa na neho v čase premiéry Ako to bolo ďalej prevalilo, že je sexuálny násilník. Stihol len umrieť v prvej časti a vďalších, kde sa mal objavovať v spomienkach Carrie, ho vymazali. Chris Noth však zďaleka nie je jediný úspešný chlapík, ktorý si myslel, že keď má slávu, môže mať každú krásku, na ktorú pomyslí. Kráľom všetkých chrapúňov je filmový producent Harvey Weinstein (70).
Násilník s Oscarom
Filmy, na ktorých sa podieľal, získali šesť Oscarov. Z „jeho“ stajne je napríklad Zamilovaný Shakespeare s Gwyneth Paltrow, Ako dym s Kate Winslet, Gangy v New Yorku s Leonardom DiCapriom, Tarantinove Pulp Fiction alebo Malena s Monicou Bellucci. Nie div, že režiséri aj herci ho predchádzali. Lenže on svoju moc zneužil. Obsadenie a spoluprácu podmieňoval sexuálnymi službami a takto urážal ženy v Hollywoode tridsať rokov. Nútil ich, aby ho masírovali a sledovali nahého, za čo im pomôže napredovať v kariére. Tých, ktorým to neprekážalo, bolo určite oveľa menej než tých, čo to robili zo strachu. A preto mlčali, báli sa obviniť jedného z najmocnejších filmových bosov.
Odvážne novinárky
Prvé, ktoré sa odmietli báť, boli dve reportérky Jodi Kantor a Megan Twohey, ktoré v roku 2017 uverejnili článok v New York Times. Bez servítky napísali, že producent celé desaťročia zneužíval svoje mocenské postavenie a „predával“ filmovú kariéru za sexuálne služby. Roky mu to prechádzalo, pričom svoje obete buď umlčal peniazmi, alebo ich profesionálne zničil.
Spustilo to lavínu a postupne prehovorilo okolo osemdesiat obetí, medzi ktorými bola napríklad Gwyneth Paltrow, Salma Hayek alebo Angelina Jolie, ktoré dostali tiež „neslušné návrhy“. Článok spustil globálne hnutie MeToo (Ja tiež), v rámci ktorého mnohé ženy, ale aj muži začali zverejňovať svoje skúsenosti so sexuálnym obťažovaním alebo násilím.
Už nás to nezaujíma?
Výsledkom odvážneho investigatívneho článku bol hlavne proces, ktorý sledoval celý svet, Weinsteinove odsúdenie na 23 rokov a pre obete milióny dolárov. Plus kniha, ktorú novinárky napísali a podľa ktorej teraz vznikol film. Primárne sa nezaoberá Harveyho vyčíňaním, ktoré odsúdil aj Donald Trump alebo kráľovná Alžbeta, ktorá mu odobrala svoje vyznamenanie. Témou je práca investigatívok. Ukazuje, aké náročné bolo nájsť svedkyne a presvedčiť ich, aby prehovorili. Aj to, ako si mladé novinárky postupne uvedomujú, že materiál, ktorý pripravujú, môže mať hlboký vplyv nielen na údajného násilníka a jeho obete, ale aj na celú spoločnosť a jej vnímanie pojmu „sexuálne násilie“. Nie náhodou za svoju prácu získali prestížnu Pulitzerovu cenu.
Snímka Keď prehovorila je dielom žien o ženách a pre ženy. Hlavné úlohy stvárnila Carey Mulligan, dvakrát nominovaná na Oscara, a Zoe Kazan, nominovaná na cenu Emmy. Režisérkou je Maria Schrader. Už teraz sa hovorí, že by mohla zamiešať oscarovými nomináciami. Trochu paradoxné však je, že hoci film si získal veľké uznanie medzi odborníkmi, diváci oň až taký záujem nemajú, čo je iste škoda. Pretože to, že jeden násilník skončil za mrežami, neznamená, že ostatným mužom s mocou prešla chuť.