Pacientov s koronavírusom pribúda, vláda sa rôznymi opatreniami snaží zastaviť jeho šírenie. Izolácia, hygiena a rúška sú najjednoduchšou ochranou. Vážnosť situácie pochopila aj väčšina známych tvárí, a tak sociálne siete našich celebrít už nejaký čas nezapĺňajú len príspevky plné chvál o tom, akú krajinu navštívili, akú špecialitu majú na tanieri či ako to vyzerá na ich pracovisku.

 

Naopak, ich príspevky nabrali úplne iný smer. S rúškami na tvári sa prihovárajú a zúfalo prosia celé Slovensko, nech spomalíme, sedíme doma a hlavne sa chránime.

Moderátorská dvojica Veronika Cifrová Ostrihoňová (31) a Matej Sajfa Cifra (40) idú tiež príkladom a sú doma. Podotýkajú, komu máme byť nesmierne vďační.

Veronika a Sajfa idú príkladom.
Veronika a Sajfa idú príkladom.
Zdroj: Instagram

„Ďakujeme všetkým, ktorí sa starajú, aby sme my ostatní mohli ostať doma. Zdravotníčky, zdravotníci, všetci, čo testujú, hygienici, hygieničky, lekárnici, lekárničky, všetci, ktorých sa to týka a možno o nich ani nevieme... Ste hrdinky a hrdinovia (nielen) dnešných dní! My ostatní Vám to najlepšie oplatíme zodpovednosťou a ohľaduplnosťou. Posielame virtuálne objatia!“ Aj mnoho ďalších celebrít  prosí o zodpovednosť.

Spomaľte!

Herečka Zuzana Vačková (51) má dcéru Marušku a je kompetentným orgánom neskutočne vďačná, že sa rozhodli nechať deti doma a zatvoriť školské zariadenia. Vraj jej to dáva väčšiu nádej, že to Slovensko zvládne bez veľkých strát. „Život ľahký ako pierko. Nebolo by dňa bez noci, úspechu bez zlyhaní, smiechu bez sĺz. Uvidíme, čo sa z tejto situácie naučíme. Kam nás posunie. Či už ako ľudstvo alebo ako jednotlivcov. Mne z toho celého vychádzajú slová ako spomaliť, hodnoty, pokora, skromnosť, spolupatričnosť,“ rozcítila sa blondínka na svojom profile.

Mdloby z dychu

Moderátor Viktor Vincze (29) už dlhší čas zásobuje svoj profil príspevkami, ktorými sa snaží podotknúť, aby sme šetrili svoju prírodu, nežili tak materiálne a uponáhľane. Viackrát sa vyjadril aj k téme koronavírusu. V jednom zo svojich vážnych príspevkov si zo seba dokázal aj vystreliť. „Neočakávam, že ma respirátor stopercentne ochráni ani že na mňa vírus skôr či neskôr nesadne. Pointou je spomaliť šírenie nákazy, aby sa zdravotníkom nenahrnuli do čakární naraz tisícky chorých a mohli nás liečiť postupne. Teraz môžeme ukázať, či vieme byť zodpovední.

Viktor Vincze s rúškom.
Viktor Vincze s rúškom.
Zdroj: Instagram

Lebo personálu už dochádzajú sily a predstavte si, čo tu bude, keď aj oni masovo ochorejú len preto, že my sme na to kašľali. Doslova. Okrem toho je to aj príležitosť zistiť, ako vám smrdí z úst. Mňa už napríklad mátajú mdloby, aj bez vírusu,“ zavtipkoval si.

Zrušený let!

Moderátorka Telerána Adriana Poláková (43) bola viac ako sedem rokov single. Pred vyše dvoma rokmi sa však zoznámila s cudzincom Christianom, ktorý pracuje v zahraničí ako ítečkár, takže majú vzťah na diaľku. Zdá sa, že párik sa teraz dlhšie neuvidí. Pred pár dňami dokonca Adriana dobrovoľne neodletela. „Letenky kúpené už v januári, lebo keď máš ítečkára, ten dá všetko do excelovej tabuľky a naplánuje náš čas. A vychádza nám to na jeden, dva víkendy v mesiaci. Áno, aj takéto úskalia má vzťah na diaľku. Dá sa to.

Čo však nikto nikdy nemôže naplánovať, je to, čo sa deje teraz. Vie to iba ten hore a my musíme skloniť hlavu. Tak som mu volala, že nepoletím. Ja ostávam doma. Počkám. Čakala som na toho pravého roky rokúce, tak pár týždňov je nič. No nie?“ uzavrela.

Nabudúce aj s rukavicami!

Fitnes tréner Martin Šmahel (37) má doma malú Emku, ktorá sa narodila predčasne, a priateľku Beátu, preto sa chráni. „Keď už musím ísť medzi viac ľudí nakúpiť do potravín, tak idem večer alebo skoro ráno, keď ich je tam najmenej. Bolo príjemné vidieť pani predavačky a zamestnancov, ako sa tiež chránili. Nerobím to len preto, že máme doma malé bábätko. Robím to pre minimalizovanie rizika prenosu nákazy, pretože to je minimum, čo môžem spraviť, keď už musím ísť medzi viac ľudí. Hneď po návšteve obchodu som si dezinfikoval ruky gélom, no nabudúce si dám rukavice,“ prízvukoval na svojom konte.

Martin nosí tiež rúško.
Martin nosí tiež rúško.
Zdroj: Instagram

„Ak sa vám nepodarilo zohnať rúško, dajte si, čo nájdete – šál, nákrčník, hustú tkaninu. Buďme rozumní a skúsme to tomu vírusu čo najviac prekaziť. Keby to niekto chcel vnímať ako šírenie strachu a paniky, tak vedzte, že sa pod respirátorom usmievam, pretože viem, že sa snažím robiť maximum pre seba a svoje okolie. ,Pindy‘ bokom, situácia si vyžaduje múdru reakciu...“ zdôraznil.

Vodu káže a víno pije?

Aj Dara Rolins (47) sa vyjadrila k ťažkým časom. „Hlavné je počúvať zdravý rozum, posilňovať imunitu, cvičiť a jesť zdravo, teraz viac než inokedy. To, že sa od hlavy po päty vydezinfikujeme, nás odolnejšími neurobí. Viem, dostávate to zo všetkých strán, preto žiadne ďalšie múdrosti, len že na vás všetkých myslím,“ takýto odkaz poslala fanúšikom speváčka, ktorá sa začiatkom marca, po príchode z Ameriky, hneď presunula na koncert do Jasnej. „Z lietadla rovno do auta, z tenisiek do čižmičiek a ide sa rovno do Tatier,“ napísala a za nedodržanie karantény si zlizla tvrdú kritiku.

Dara Rolins len niekoľko hodín potom, čo vystúpila z lietadla, vystupovala v Jasnej.
Dara Rolins len niekoľko hodín potom, čo vystúpila z lietadla, vystupovala v Jasnej.
Zdroj: Instagram

Od manželky

Herec Vladimír Kobielsky (44) má doma manželku do koča aj do voza. Nielenže mu dala tri šikovné deti, o ktoré sa vzorne stará, ale zdá sa, že je aj tvorivá. Keďže rúška nikde nezohnal, postarala sa o ne sama. „Moja žena mi ušila rúško! Trojvrstvové, s filtrom z vrecka do vysávača. Je to zatiaľ len prototyp. Musí doladiť dĺžku gumičiek na uši. Situáciu berieme vážne a ostávame doma,“ oznámil herec.

Vlado Kobielský takto trávi čas.
Vlado Kobielský takto trávi čas.
Zdroj: Instagram

Respirátor aj v práci

Kvetka Horváthová prízvukuje, že prenášačom koronavírusu môže byť ktokoľvek z nás, hoci o tom spočiatku netuší. Priznala, že pred niekoľkými týždňami zháňala rúška, aj si od jednej firmy objednala, ale akosi neprišli. Nakoniec objavila jednu stránku, kde ich pár mali, žiaľ, dnes to nie je už pravda. „Je možnosť si ich vyrobiť, videla som na internete niekoľko návodov,“ odporúča markizáčka, ktorá sedí v práci v rúšku aj respirátore.

Neriešte primitívov

Playmate Zuzana Plačková (29) odkazuje všetkým, ktorí zažili výsmech v obchode pre rúško, toto: „Kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie. Dávajte si pozor, noste rúška a neriešte primitívnych ľudí, ide o vaše zdravie, na dementov se.te.“

Zuzana Strausz Plačková má jasný odkaz.
Zuzana Strausz Plačková má jasný odkaz.
Zdroj: Instagram Z.P.

Povinná karanténa

Viacerí odborníci sa vyjadrili, že ten, kto cestoval do zahraničia po 21. februári, teda keď bolo jasné, že sa vírusu neubránime, hazardoval so svojím zdravím, ale aj so zdravím nás všetkých. Mnohým zdvihla pred pár dňami tlak napríklad speváčka Zuzana Smatanová, ktorá sa vybrala na lyžovačku do zahraničia. Idylické fotky s komentárom, aké je fajn užívať si nezaľudnené svahy, a odporúčaním, aby si všetci umývali ruky a zdržiavali sa doma, sa stretli s ostrými a nevyberavými reakciami fanúšikov. Speváčkin manažér nám odkázal, že keď to celé vypuklo, už bola doma a teraz je v domácej karanténe.

Mimochodom, mnohí Slováci sa po uzavretí hraníc sťažujú, že sa nevedia vrátiť domov. Premiér Peter Pellegrini odkázal, že vláda pomôže, ale ako posledných bude riešiť tých, ktorí sa v tomto čase vybrali užiť si výlet. Každý, koho štát privezie lietadlom alebo autobusom, musí ísť povinne do karantény, do zariadenia na to určeného a bude si platiť stravu.