Paradoxne, zhruba v rovnakom čase, keď v sobotu večer vysielali v Českej televízii dokument o geniálnom skladateľovi Karlovi Svobodovi (†68), v pražskej nemocnici sa končil život jeho priateľa a spolupracovníka Ladislava Štaidla (†75). S kovidom bojoval skoro mesiac. Nakazil sa napriek tomu, že sa úzkostlivo chránil. Vedel, prečo mal z koronavírusu taký strach. Keďže pred časom prekonal rakovinu hrtanu, mal iba jednu ľadvinu a vysoký vek, bol rizikový pacient. Napriek tomu ešte minulý týždeň blízky človek z jeho okolia tvrdil, že lekári sú optimistickí. Ako to však pri tejto chorobe býva, zrazu sa všetko zvrtlo...

Svetovosť prekazila mariška

Smrťou Ladislava Štaidla sa definitívne skončila najslávnejšia éra českej populárnej hudby, keď jej kraľoval Karel Gott (†80), pre ktorého Svoboda komponoval hity a Štaidl bol jeho kapelníkom.

Títo traja mali na to, aby dobyli svet, veď aj snívali presadiť sa v USA. Skoro sa im to podarilo. Túto príhodu prezradil Karel Gott. V roku 1969 sa im vraj podarilo navštíviť v New Yorku oscarového režiséra Miloša Formana. Gott už mal vtedy zmluvu s britským hudobným vydavateľstvom Polydor, chýbal mu však hit v angličtine. Poprosil preto Formana, či by k ďalšiemu filmu nepoužil skladbu z ich tvorivej dielne.

Uplynul rok a Štaidl so Svobodom žúrovali u Gotta. Niekto z hostí tam priniesol marihuanu. Českí muzikanti počúvali, ako sa ňou ich americkí kolegovia inšpirujú, než urobia geniálne dielo, tak si šlukli. Po chvíli sa dostavila typická eufória, keď im všetko prišlo smiešne aj geniálne. Nuž a do toho zrazu zazvonil zvonček a prišiel pracovne naladený Forman, že má pre nich prácu. Lenže oni namiesto toho, aby ponuku ocenili, dostali mariškový nekontrolovaný záchvat smiechu. Režisér sa urazil a odišiel a oni prišli o šancu preraziť za oceánom.   

Sexuálna kamarátka

Slávy si však dosť užili aj bez toho – v Československu a v nemecky hovoriacich krajinách. So všetkými bonusmi, kam patria aj ženy. O Gottových mileneckých eskapádach , než sa usadil s Ivanou, sa toho popísalo dosť. Ladislav Štaidl však za ním nezaostával. Popri rodinnom zázemí mal vždy bokovky. V orchestri bola jeho stabilnou milenkou Jitka Zelenková. Príjemná a pokorná, ktorá si nikdy nerobila prehnané nároky, nenútila ho, aby sa rozviedol. Skôr to bola sexuálna kamarátka, keď treba, poruke. Prehryzla aj Štaidlov ošiaľ, keď do orchestru prišla mladučká Dara Rolins, vtedy ešte Darinka Rolincová.

Uzmierená Lolita

Blonďavé dievčatko, hoci bolo pod zákonom, kapelníka nadchlo. Najprv ako speváčka, potom ako milenka. Ich pomeru venoval významné miesto aj v knižke pamätí. Napísal, že sa dali dokopy po tom, čo sa prestal deliť o posteľ so svojou manželkou. „Najprv ma to dievčatko uhranulo obrovskou dávkou muzikálnosti, neskôr tiež nečakanou sexualitou,“ napísal indiskrétne vyznanie, čo Daru patrične nahnevalo. Ostro sa ohradila, že džentlmen intímnosti o ženách nevytrubuje do sveta.

 

Smrť však dokáže zmazať staré krivdy. Keď sa rozletela správa, že muzikant po dlho trápení prehral boj kovidom, Dara sa k tomu nepriamo vyjadrila na svojom instagramovom konte. „Život je nevyspytateľný. Krásny aj smutný, spravodlivý aj krutý. Dáva aj berie. Všade a všetkým... Pripíjam na život a posielam spomienku do neba na tých, ktorí nás opustili, a úsmev za to, že sme ich na svojej ceste životom stretli,“ písala k fotke s pohárom vína a tajuplným úsmevom.

Trápenie s Ivetou

Dara však bola v Štaidlovom živote len epizódka. Kto zohral osudovú úlohu, bola Iveta Bartošová. Pre ňu opustil svoju manželku, súhlasil, že s ňou splodí dieťa, a spravil z nej hviezdu prvej veľkosti, keďže poťahoval nitky šoubiznisu. Lenže keď porodila Artura, myslel si, že sa usadí a kariéra pôjde bokom, s čím Iveta nesúhlasila a láska sa postupne menila na nenávisť.

Keď sa rozišli, rozhodne ho nešetrila a vo vlastnej knihe prepierala špinavú bielizeň. Opäť pripomenula milenecký pomer s Darou, ako si ju bral do bytu a tiež ďalšie slečny, často v prítomnosti jeho ženy Áni, ktorá vraj bola totálne na mol: „Tam sa diali hrozné veci. On si tam normálne vodil iné ženské... Musela hrozne trpieť. Láďa mal niekoľko mileniek súčasne,“ napísala doslova.

Iveta však Štaidlovu ženu v alkoholizme tromfla. Najhoršie to bolo, keď sa vydala za manipulatívneho násilníka Josefa Richtářa. Vtedy Štaidl zabojoval aspoň o syna Artura a odviedol ho z chorého prostredia. Ivete pomôcť nedokázal, ako každý vie, nakoniec skočila pod vlak.

Deti ho nezradili

Štaidl sa zo všetkých síl snažil pomôcť Arturovi v tínedžerskom veku, ktorého život s psychicky chorou mamou poznamenal. Ubytoval ho v byte vo svojom dome a rodinné zázemie mu vytvárali ako starší súrodenci, tak otec so svojou partnerkou Míšou. Zdalo sa, že hudobník si vo vyššom veku zámerne vybral ženu, ktorá ho doopatruje. Veď to bola zdravotná sestra. Lenže pred necelými dvoma rokmi sa po 17 rokoch rozišli. Ešte šokujúcejší bol dôvod rozchodu, Štaidlova družka vraj prepadla sekte a súžitie s ňou bolo nemožné.

Ďalšiu lásku si už muzikant nenašiel. Muž, ktorý bol po celý život obklopený najkrajšími ženami, nakoniec vydýchol obklopený iba tými, ktorí z jeho lások vzišli – svojimi deťmi