Naša najznámejšia fitneska už roky pláva vo vlnách šoubiznisu, a tak jej životný príbeh mnohí poznajú. Zora Illiáš Czoborová (52) bola vždy stredobodom pozornosti. Najskôr bola podľa niektorých príliš dlho slobodná, keď si vzala o štrnásť rokov mladšieho Petra Illiáša, zasa nedávali jej manželstvu šancu. Zora po svadbe priznala, že sama sa bála vekového rozdielu. To, že všetko boli nezmysly, si uvedomuje najmä v krízových situáciách, keď má v Petrovi obrovskú oporu.

Rozhodli sa užívať si spokojný život a našťastie sa im to aj darí.
Rozhodli sa užívať si spokojný život a našťastie sa im to aj darí.
Zdroj: Archív Z.I.C.

Dojímavé slová

Zora nepatrí k ženám, ktorým sa pošťastilo byť matkou, ale napriek tomu, že potom túžila, dokáže žiť spokojný a šťastný život. Lenže mnohí jej to neveria, nedokážu si predstaviť, ako sa to dá. Zora však s úsmevom tvrdí: „Verte mi, dá sa to.“ Ale aj ona sa k tomu musela dopracovať cez vlastné skúsenosti, ktoré jej ženskosťou a psychikou riadne zamávali. Práve vtedy pochopila, že povedala áno tomu správnemu. Zora nedávno prekvapila statusom na sociálnej sieti, kde otvorene píše o tom, prečo nemá deti. „Bohužiaľ, aj keď som detičky veľmi chcela a priznám sa, že sme sa o to s partnerom pokúšali aj pomocou lekárov, nebolo nám proste dopriate. A či som šťastná? Viete, okolo 40-ky to veľmi bolelo. Hlavne nasledujúce roky, keď každý pokus zlyhal a napichané hormóny nielen s mojím telom, ale aj dušou robili riadne kotrmelce. No viete čo? Áno, deti sú požehnaním a najväčším darom. Ale viete čo je najväčším šťastím v živote? Ak máte vedľa seba človeka, ktorý vás miluje, preskáče si všetko s vami aj vašimi stavmi, je vám oporou a dokáže vám, že váš spoločný život má pre neho najväčšiu hodnotu aj keď, bohužiaľ, bez detičiek.“

Nechám ho ísť

„Neviem si predstaviť, že by ma v tom Peťko nechal samu. Pre ženy, ktorým sa to stane, to musí byť nesmierne ťažké. Musia sa vyrovnať s tým, že nemôžu mať dieťa a ešte ani nemajú pri sebe partnera, ktorý to s nimi zvládne. To musí ukrutne bolieť a spôsobiť hlbokú, neodstrániteľnú ranu v ich duši,“ hovorí empaticky. Na druhej strane chápe, že partner, ktorý môže mať dieťa, po ňom túži. Zora je pevne rozhodnutá, ak sa jedného dňa Peter rozhodne mať deti, nebude mu brániť v ceste. „Keby sa u môjho Peťka niečo zmenilo a raz v živote dospeje k bodu, že mať dieťa bude pre neho prvoradé, nikdy by som mu nebránila ísť si za túžbou stať sa otcom. Viem, že by ma to bolelo a zlomilo, srdiečko by som mala ako vo zveráku. Asi by som tri roky cestovala po svete, zachraňovala planétu, gorily a opustené sloníčatá, aby som sa z toho spamätala a znova postavila na nohy. Ale na druhej strane, a to hovorím celkom úprimne, dopriala by som mu to šťastie. Bola by som za neho svojim spôsobom šťastná. Je môj partner, najlepší priateľ a človek, ktorého poznám. Milujem ho a preto by som sa z jeho šťastia tešila,“ priznáva Zora.

Medzi Zorou a jej manželom Petrom
je štrnásťročný vekový rozdiel. Aj keď
si na začiatku myslela, že to môže byť
problém, dnes je šťastná, že ma pri
sebe takúto oporu.
Medzi Zorou a jej manželom Petrom je štrnásťročný vekový rozdiel. Aj keď si na začiatku myslela, že to môže byť problém, dnes je šťastná, že ma pri sebe takúto oporu.
Zdroj: Archív

Nebola to chyba

Keď sa objavil na sociálnej sieti Zorin status, začali sa pod ním kopiť komentáre. Podporu jej vyjadrili aj muži. Zora však priznala, že dostala aj veľa mailov od ľudí, ktorí nechceli byť videní. Teší ju, že medzi nimi nebola ani jedna negatívna reakcia. „I keď som najskôr nedomyslela, že sa môjho verejného statusu chytia médiá, čo som trochu oľutovala, nakoniec mám z toho, dobrý pocit, nebola to chyba. Nejakým spôsobom som ženám a ich partnerom, ktorí podobný problém riešia, asi dodala trochu optimizmu. Takže sa teraz s nimi delím o svoje skúsenosti aj z hľadiska zdravej výživy, špeciálnych cvikov, ktoré sú zamerané na posilňovanie svalov panvového dna. Odporúčam im napríklad cviky od pani Mojžišovej, ktorá bola inovátorom v oblasti cvičenia pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť. Veľmi rada ich nasmerujem, keď nevedia, kam sa majú obrátiť a akým smerom sa uberať.“

Najúprimnejšia spoveď Zory Illiáš Czoborovej: Ak manžel zatúži po deťoch, pustí ho za inou
Zdroj: Emil vaško

Nový život

Zora sa tiež musela z takejto životnej situácie pozviechať. S manželom mali jasno v tom, že do adopcie nepôjdu. „Mala som šťastie, že môj partner sa k tomu postavil tak, ako sa postavil. Takže som to zo dňa na deň mohla hodiť za hlavu a začala som žiť nový, otvorený život. Dôležitý podľa mňa je spoločný partnerský život, či máte deti alebo nie. Pretože deti raz vyletia z hniezda, ale vy s partnerom ostávate spolu žiť svoj život. A to nemám iba zo svojej hlavy, ale aj od mojich múdrejších kamarátok a množstva žien, ktoré sú mamy,“ dodáva s úsmevom.

Najúprimnejšia spoveď Zory Illiáš Czoborovej: Ak manžel zatúži po deťoch, pustí ho za inou
Zdroj: Michal Šebeňa

Prosím vás, premyslite si otázky

V ženskom kolektíve je Zora takmer stále a na svojich fitpobytoch, ktoré organizuje pre ženy, si baby povedia všetko. Pozná príbehy matiek, manželiek, aj tých bezdetných, ktoré sa snažia a túžia otehotnieť. Okrem toho, že vyrovnať sa s týmto problémom nie je jednoduché, často majú čo robiť aj s netaktným správaním svojho okolia. „Život im strpčujú netaktní ľudia z ich okolia nepatričnými otázkami typu – kedy konečne bude bábätko, prečo sa nesnažíte, už máš na to vek a podobne. A sú to rany do živého. Je to veľmi citlivá záležitosť a mňa sa napríklad veľmi dotýkalo, aj keď sa táto téma verejne riešila s Adelou Vinczeovou. Myslím si, že sú to netaktné otázky, ktoré patria iba medzi partnerov a možno najbližšiu rodinu,“ tvrdí Zora. Ľuďom by chcela povedať, aby si otázky podobného typu radšej vopred premysleli a nevhodné komentáre si nechali pre seba.

Najúprimnejšia spoveď Zory Illiáš Czoborovej: Ak manžel zatúži po deťoch, pustí ho za inou
Zdroj: Instagram/zoraczoborova

Riešte to dovtedy, kým vládzete

Dávať recept na šťastný život je náročné a ani Zora neplánuje radiť iným ženám, ako sa majú vyrovnať s problémom neplodnosti. Opäť hovorí iba z vlastných skúseností. „Asi by som chcela povedať ženám, aby riešili dieťa, kým je čas. Pokiaľ sa nedarí a absolvovali už rôzne pokusy, aj keď boli neúspešné, aby sa snažili dovtedy, dokedy to tak budú cítiť, pokiaľ sú na to psychicky pripravené a majú dostatok sily bojovať. Sama viem, že to nie je jednoduché. Každý cyklus čakáte, či sa to podarilo alebo nie. Potom zase pocítite bolesť zo sklamania… Zamáva to so psychikou akejkoľvek silnej ženy. Ak dozriete do bodu, že ste na konci so silami, už sa viac nestresujte. Doprajte si oddych, prediskutujte vašu spoločnú situáciu s partnerom dopodrobna. Určite nájdete silu a ísť ďalej, žiť úžasný a kvalitný život. Opäť sa z vás stanú šťastné a vyrovnané ženy obklopené láskou.“