Pre početných ctiteľov a ctiteľky dánskeho herca Madsa Mikkelsena sú jasnou voľbou Rytieri spravodlivosti. Držiteľ Oscara za najlepší medzinárodný film Chlast a ocenenia pre najlepšieho európskeho herca opäť previedol, aký je výnimočný zjav a skutočný herecký chameleón. Muž ostro rezaných rysov, ktorý ohrozoval Jamesa Bonda a už čoskoro nahradí Johnnyho Deppa v Rowlingovej Fantastických zveroch, sa opäť ukázal v totálne odlišnej polohe.

Sympatický zabijak

Kým v Chlaste hral krehkého intelektuálneho učiteľa, ktorý sa dohodne s kolegami, že si vylepšia život permanentnou hladinkou alkoholu v krvi, teraz nabral svalovú hmotu rozmerov Karlosa Vémolu. Žiadny štíhly elegán, ale zarastený žoldnier s oceľovými päsťami a presnou muškou. Napriek tomu to nie je snímka výhradne pre milovníkov akčných filmov, ale aj intelektuálov a všetkých ľudí, ktorí majú radi múdry, hoci drsný humor.

Ide o výbornú čiernu komédiu, kde má Mads opäť perfektnú partičku „típkov“, ktorí uveria, že náhoda neexistuje a všetko so všetkým súvisí. Vlastne to aj dokážu, hoci zistia, že je to ako v tom židovskom vtipe – napokon je všetko inak. Toto je film, na ktorý sa naozaj oplatí vybrať do kina.

Hviezda na zabitie

Ambíciu pobaviť má aj retro komédia Podfuk za všetky prachy. Tu sú lákadlom ostrieľaní hollywoodski harcovníci Robert De Niro, Tommy Lee Jones a Morgan Freeman. Filmový producent Max (Robert De Niro) má za sebou obrovský prepadák a na krku naštvaného mafiána (Morgan Freeman), ktorý mu naň požičal peniaze. Prefíkaný producent sa však vie vynájsť. Vytiahne zaprášený scenár, dá dokopy druhoradý štáb a do hlavnej úlohy svojho nového filmu obsadí starnúceho alkoholika s nulovým pudom sebazáchovy (Tommy Lee Jones), ktorého plánuje počas natáčania kaskadérskych kúskov poslať na druhý svet a zhrabnúť tučnú poistku. Lenže večne opitý herec akoby mal deväť životov, zo všetkých smrtiacich nástrah odchádza bez zranenia a s gráciou si ide po ďalšiu fľašu.