Svet sa so zatajeným dychom díva na masívne ohne, ktoré premieňajú ruskú Sibír, brazílsku Amazóniu a stredoafrické stepi na pustatinu plnú popola. V plameňoch sa strácajú obrovské územia a žeravá skaza berie život množstvu živočíchov i rastlín. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale ekologická katastrofa zásadným spôsobom vplýva na nás všetkých. Do ovzdušia sa uvoľňuje oxid uhoľnatý, ktorý nahráva nebezpečným klimatickým zmenám. Jedným z tých, ktorí na katastrofu hlasno upozorňujú, je aj moderátor Viktor Vincze.

Medveď kontra chrám

Markizák pritom pred pár mesiacmi zlizol ostrú kritiku za to, že na sociálnej sieti kritizoval zbierku na vyhorený Notre Dame. Poukázal vtedy na to, že príroda by mala mať prioritu a ako dôkaz pridal fotku vyziabnutého ľadového medveďa. Zviera, ktoré trpí klimatickými zmenami, globálnym otepľovaním a hrozí mu vyhynutie.

„Písal som o tom, že sa skladáme na rekonštrukciu budovy, ale zbierky na ochranu prírody neevidujem. Moje slová sa teraz potvrdili pri požiaroch v Amazónii,“ povedal Šarmu Viktor.

„O Notre Dame by sa francúzska vláda určite postarala, ale milionári dali za pár dní dokopy miliardu eur. Kde sú teraz, keď horia pľúca Zeme a Sibír?“ kladie si otázku Vincze. „Tým ich teraz nechcem haniť, sú to ich peniaze, poukazujem skôr na prístup k hmotným statkom, ktoré vytvorila ľudská ruka, a statkom života, ktoré vytvorila príroda. Obe obdivujeme, no bez tých druhých neprežijeme,“ zamýšľa sa mladá hviezda spravodajstva, ktorá zámerne žije ekologickejšie než v minulosti.

Keď dal Viktor na jar na svoj Instagram vedľa seba fotku vyziabnutého medveďa a vyhorenej pamiatky, vyvolalo to pobúrenie. Dnes sa však ukazuje, že mal pravdu, keď žiadal ľudí, aby
porovnali závažnosť problému.
Keď dal Viktor na jar na svoj Instagram vedľa seba fotku vyziabnutého medveďa a vyhorenej pamiatky, vyvolalo to pobúrenie. Dnes sa však ukazuje, že mal pravdu, keď žiadal ľudí, aby porovnali závažnosť problému.
Zdroj: Profimedia.sk, Archív, Instagram

Chodí čo najviac MHD, šetrí vodou a obmedzil hovädzie mäso, keďže aj stáda kráv majú negatívny vplyv na planétu. A ľudí na sociálnych sieťach vyzýva, aby tiež zmenili svoje správanie.