Prezidentkina dcéra Emma Čaputová má modelkovskú výšku 175 centimetrov a minulý rok ešte, obrazne povedané, trochu povyrástla. Charakterovo. Musela sa totiž popasovať s aférou okolo komentára, ktorý na jej adresu zverejnil na sociálnej sieti poslanec Tomáš Taraba. K fotografii tváre výrazne nalíčenej Emmy z predvádzacieho móla napísal: „Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú top modelku.“ Ani zmienka o tom, že išlo o módnu prehliadku, kde si modelky nevyberajú to, ako budú nalíčené, a nepredvádzajú seba, ale model. Tarabov status označila Zuzana Čaputová za politické dno.

Emma v modeli od Lenky Sršňovej
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CVLKThFjzKS/

Má príklad

Čo sa dialo v duši sedemnásťročného dievčaťa, môžeme len hádať, ale jej oficiálna reakcia bola kultivovaná a bez emócií. Poďakovala sa všetkým za podporu a skonštatovala, že nie je jediná, kto zažil šikanu na internete.

Emma sa má od koho učiť, ako zvládať stres a záťaž – jej mama Zuzana Čaputová ako právnička zažívala útoky, hoci iného charakteru. Už len niekoľkoročný boj o zrušenie pezinskej skládky, v ktorej mal prsty aj Marian Kočner, musel byť pre Emmu dostatočným príkladom, ako ísť napriek všetkému za svojím. A ako učenlivá dcéra aj ide.

Po príležitosti, ktorú dostala od šperkárky Petry Tóth či istej slovenskej kozmetickej firmy, postúpila vo svojom sne opäť vyššie. Objavila sa na jednej zo štyroch tituliek československej verzie magazínu Vogue. 

Je to česť

„Je mi cťou byť jednou z tvárí na obálke Vogue Czechoslovakia. Ďakujem za túto úžasnú skúsenosť s nesmierne šikovnými ľudmi,“ napísala Emma na Instagrame. Už jej vyjadrenie „jednou z tvárí“ je dôkaz, že jej ego sa nenafúklo do nezdravých rozmerov. Vydanie, v ktorom je Emma, je zamerané na tzv. generáciu Z, teda ľudí, ktorí nezažili život pred príchodom internetu.

O modelingu panuje názor, že je to svet dravcov, kde sa ide cez mŕtvoly. Keď sme sa minulý rok opýtali spisovateľky Tamary Šimončíkovej Heribanovej, ktorú nafotil manžel Braňo Šimončík do portugalskej verzie Vogue, či sa stretla s nevraživosťou modeliek, odpovedala, že nie. Nežičlivý postoj vo veľkom modelingovom svete nebadala: „Ak je niečo dobré, skoro vždy je prítomná podpora a uznanie. Človek sa v tejto brandži ozve nahlas, ak sa mu niečo páči. Ak nie, zväčša si to nechá pre seba.“

Kapacita z Ruska

Emmu s mladými kolegami z brandže nafotil pre Vogue CS uznávaný ruský fotograf Arsenij Džabijev (28). Začal fotiť v šestnástich a už krátko po dvadsiatke sa mohol pochváliť prácou pre Elle, Harper's Bazaar, Variety, Vogue a iné prestížne módne časopisy.

Rozruch spôsobil sériou fotiek bozkávajúcich sa ľudí. Malo ísť až o 250 párov. Medzi obyčajnými ľuďmi rôznych povolaní boli aj ruskí vizážisti, modelky, herci, štylisti. Celebrity, ktoré sa nerady ukazujú, sa pred jeho objektív postavili a vášnivo sa bozkávali aj štyri minúty kvôli záberu. Zviditeľnil sa tiež fotkou bozkávajúcich sa dievčat, ktoré mali na lícach nakreslené vlajky Ukrajiny a Ruska, krajín, medzi ktorými panuje napätie.

Arsenij sa nebojí povedať svoj názor a odvážnou tvorbou, ktorá sa stavia aj za práva LGBTI komunity v Rusku, je v dobrom zmysle provokatérom.