V akom svete to žijeme, keď sa terčom šialencov stávajú nevinné, ale najmä bezbranné deti? Túto otázku si kladú mnohí, no odpovede sa im nedostáva.

Dôvody, prečo ľudia nezmyselne útočia na iných, sú rôzne. Keď 1. septembra 2004, v prvý školský deň, udreli teroristi v ruskom Beslane, stalo sa z toho najväčšie krvipreliatie na školskej pôde. So zatajeným dychom sme v televízore sledovali trojdňovú drámu s 1 200 rukojemníkmi, medzi ktorými boli deti, ich rodičia aj pedagógovia. V Severnom Osetsku vtedy prišlo o život 336 ľudí, z toho 186 detí.

Besniaci čečenskí separatisti zranili v tamojšej telocvični počas masakry ďalšie stovky osôb. Svet krútil hlavou, aj keď sa nanešťastie podobné prípady dejú pomerne často i v Spojených štátoch amerických. Na Polytechnickom inštitúte vo Virgínii došlo počas streľby k úmrtiu 32 ľudí. 

Slovenský Beslan

Správy tohto typu vyrušia, vzbudia pozornosť, ale väčšina Slovákov im venuje už len zopár konverzácii v rodine či medzi priateľmi. A zabudne. Na ohavný skutok Ivana Č. (+22), ktorý sa udial 11. júna v Spojenej škole vo Vrútkach, však tak skoro nezabudneme. Stal sa totiž akýmsi precedensom, že niečo také odporné, ako útok na deti a učiteľov, sa nemusí odohrať už len za hranicami našej malebnej krajiny. 

A podobné myšlienky už pred pár mesiacmi vyslovila aj uznávaná herečka Diana Mórová, ktorú sme stretli po premiére trileru Sviňa. V kontexte vrútockej drámy dostali ešte silnejší význam a pôsobia priam vizionársky. Jednoducho zo slov, ktoré obľúbená umelkyňa vtedy pred tragédiou vyslovila, dnes doslova prechádza mráz po chrbte. Predpovedala, čo sa u nás odohrá?

“Tak, ako my vnímame, že v Amerike je hurikán, alebo príde nejaký blázon a zastrelí deti v škole, tak si stále myslíme, že nás sa to nemôže týkať, lebo my sme len malé Slovensko. Lenže tu sa dejú tiež veci, v každej krajine sa dejú nejaké veci vo väčšej či menšej forme, ale dejú sa,” zdvihla Mórová svoj varovný prst, aby si národ nežil len v sladkom pocite nedotknuteľnosti a falošného bezpečia. Bohužiaľ, na Didine čierne úvahy došlo a krutá predzvesť sa naplnila...

Pokračovanie na nasledujúcej strane.