Monika Beňová si nedávno zlomila členok. „K úrazu som prišla pri behaní v lese. Vo vysokej tráve som si nevšimla jamu, skočila som rovno na kraj výmoľa. V nohe mi poriadne ruplo,“ spomína na nepríjemný okamih. Na zranenej nohe musela navyše dôjsť sama domov, boli to dva kilometre! S úsmevom priznala, prečo si išla v to osudné popoludnie vlastne zabehať: „Večer som mala ísť k známym na grilovačku. Keďže som predpokladala, že tam bude viac jedla, pre dobrý pocit som chcela vopred spáliť nejaké kalórie. A takto to dopadlo...“

Na vozíku

 Europoslankyňa dostala poriadne veľkú ortézu, s ktorou aj spáva. Lekár jej síce naordinoval pokojový režim, šesť týždňov vylihovania si však nevedla predstaviť. Vybrala sa do práce, do Bruselu. Po dlhých chodbách Európskeho parlamentu sa vyvážala na špeciálnom vozíku.

Osudným sa jej stalo spaľovanie kalórií. Takto sa preváža po Európskom parlamente.
Osudným sa jej stalo spaľovanie kalórií. Takto sa preváža po Európskom parlamente.
Zdroj: Archív M.B.

„Keďže máme aj hendikepovaných spolupracovníkov a pri vyše 750 poslancoch sa vždy môže stať niečo podobné ako mne, môžeme si zapožičať elektrický vozík. Vzdialenosti medzi rokovacími miestnosťami sú naozaj dlhé, bežne tam  urobím denne 7 000 krokov. Na letisku som si však už musela vystačiť s barlami a priznám sa, že som prišla domov polomŕtva,“ hovorí. Našťastie sa môže spoľahnúť na syna Martina, ktorý jej pomôže so všetkým, čo treba. 

V zhode so sebou

Na poznámku, že má teraz, keď sa veľmi nemôže pohybovať, veľa času na rozmýšľanie o živote, reaguje: „V päťdesiatke už nejako o živote premýšľať nepotrebujem… Som so svojím životom aj vnútrom v úplnej zhode. Život je v tomto veku pohodový. Každá žena si uvedomuje, že určite dokázala veľa vecí, s ktorými bola spokojná a tie, s ktorými nebola, už nezmení, tak načo sa nimi zaoberať? Ja by som nemenila nič a ani neurobila inak, lebo všetko, čo sa stalo, ma niekam nasmerovalo. A keď to nebolo vždy príjemné, malo ma to niečo naučiť. A naučilo ma… Jediné, o čom teraz rozmýšľam, je, kedy sa to zahojí a budem môcť ísť na jogu a zabehať si. Lebo z toho polihovania som otrávená,“ hovorí.

Výlet si neodpustí

S polihovaním to však nepreháňa, Monika Beňová je nezmar. S obrovskou ortézou sa chystá na výlet do Ameriky. „Chodím každý rok na tri týždne k známym do Kalifornie. Už sa tešia a aj ja, nebudem to odvolávať. Lekár mi dlhý let nezakázal. Musím len dbať na to, aby som si pichala injekcie proti trombóze a počas letu mala nohu vo zvýšenej polohe,“ hovorí. Samozrejme, to sa dá len v pohodlí prvej triedy. Na výlet sa už teší, a je rozhodnutá, že bolesti chrbta, ruky či svalová horúčka, ktoré sú dôsledkom toho, že používa prakticky len jednu nohu, jej to rozhodne neskazia.

21.7.2019