Keď sa zhruba pred tromi rokmi objavil nový seriál o ženách Big Little Lies, prirovnávali ho k Zúfalým manželkám. Téma bola naozaj podobná. Osudy niekoľkých kamarátok z malomesta, ktorým na prvý pohľad nič nechýba. Nejedna diváčka by si to s nimi vymenila. Všetky krásne, udržiavané, zväčša bohaté.

No od časti k časti sa ukazuje, že život vyfintených paničiek zďaleka nie je iba trblietavý. Práve naopak, pod povrchnou pozlátkou je často ponurý, utrápený a nebezpečný.

Veľké malé klamstvá nie sú ženský seriál. Bavia aj pánov a nielen vďaka nahej Nicole Kidmanovej v sprche. Príťažlivými ich robí napínavá dekektívna zápletka v prvej sérii, kde sa hneď na úvod udeje vražda. Ibaže do poslednej epizódy nevieme, kto je vrah ani kto je vlastne obeť. 

Porcia luxusu

Hlavné hrdinky žijú v kalifornskom mestečku Monterey, čo je malomestská obdoba Beverlly Hills. Prostredie, v ktorom sa dej seriálu odohráva, je prvé, čo diváka upúta. Úžasné prírodné scenérie, rozbúrené more, súkromné pláže a najluxusnejšie domy, aké si vieme predstaviť. Veď ich aj filmári našli v najdrahších kútoch Kalifornie. Zo všetkých domov, v ktorých bývajú hlavné postavy, sa iba pobrežná vila Nicole Kidmanovej naozaj nachádza na polostrove Monterey. Ostatné stoja v skutočnosti v Malibu, Calabasase a v Pasadene, kde žijú najbohatšie americké celebrity.

Sex ako povinnosť

No hoci domy sú nesmierne atraktívne, ešte zaujímavejšie sú ich obyvateľky. Napríklad dve kamošky v podaní Reese Witherspoonovej a Nicole Kidmanovej. Sú celkom rozdielne. Prvá je papuľnatá žena v domácnosti, ktorá sa trochu nudí v pokojnom manželstve. Má komplex z toho, že si nespravila vysokú a zlosť na exmanžela, ktorý si vzal mladú voľnomyšlienkarskú jogínku (Zoe Kravitzová).

Jej najlepšia kamarátka je protipól. Celeste (Nicole Kidmanová) je právnička. A dobrá! Na želanie muža sa však vzdala praxe, aby sa naplno venovala deťom a rodine. Kamarátky jej Perryho závidia. Zahŕňa ju luxusom a pozornosťou, ospevuje ju ako bohyňu a je sexi. Aký je však naozaj, vedia len steny luxusného príbytku.

Hlavnou manželskou povinnosťou jeho ženy je sex. Musí byť stále pripravená na divoké milovanie. Aj keď je manžel na služobke, aspoň masturbujú cez videohovor. A predohra je poriadne bolestivá. To je ďalšia rovina príbehu – domáce násilie.

Nahota a modriny

Za rolu Celeste má Nicole dve nominácie na Zlatý glóbus a jedno víťazstvo. Plným právom. Bolo to náročné nakrúcanie a nielen pre odvážne erotické scény, z ktorých fotky kolujú po internete. Horšie boli násilné scény. Herečka si z nich odnášala mnoho modrín. Aby jej utrpenie bolo autentické, prikázala totiž Alexandrovi Skarsgårdovi, aby ju nešetril. Najmä scéna, keď ju polonahú zmlátil v kúpeľni, ju vraj celkom zničila. Po jej nakrútení nebola schopná vstať z dlážky a po návrate do hotela sa psychicky zrútia. Mimochodom, v knihe je Perry opísaný ako dvojník jej exmanžela Toma Cruisa, s ktorým žila desať rokov.

Zubatá a štipľavá

Skvelé sú však aj ďalšie herečky. Jane, slobodnú matku, ktorej dieťa je obvinené zo šikanovania, hrá Shailene Woodleyová. Jej syn údajne ublížil dcére najväčšej boháčky mesta Renaty v podaní Laury Dernovej. Tohtoročná držiteľka Oscara už so Shailene spolupracovala. V dráme Na vine sú hviezdy jej hrala mamu. Zhodou okolností v rovnakom roku bola mamou aj Reese, v oscarovom filme Divočina.

Nuž a v druhej sérii pribudne do partičky ďalšia oscarová herečka. Meryl Streepová je vďaka umelým zubom zmenená na nepoznanie. To, aká je naozaj, odhaľuje postupne. Tak, ako keď šúpeme cibuľu. A občas je rovnako štipľavá. Rola bola písaná priamo pre ňu, preto dostala jej skutočné krstné meno Mary Louise. A ako vždy, je skvelá.

Takže čo dodať na záver? Azda iba to, že ak ste Veľké malé klamstvá ešte nevideli, je to dobrý tip na televízny večer. Pre vás, pre manžela a prípadne aj vašu tínedžerku, pretože zobrazujú komplikované vzťahy partnerské a manželské, ale aj rodičovské. Mimochodom, vraj sa zvažuje už tretia séria.