Naozaj nevieš dňa ani hodiny. Svedčia o tom aj posledné príspevky na Instagrame módneho tvorcu. Pred troma týždňami s nadšením, plný očakávaní a nápadov, vítal rok 2022. Pred dvoma týždňami oslavoval 600 000 followerov a tešil sa, že budú pribúdať. Pred týždňom gratuloval k narodeninám Kate Moss. A v nedeľu sa objavila správa, že nečakane zomrel. 

Nahé aj mokré šaty

Thierry opustil svet bežnej módy, ktorá v jeho podaní, samozrejme, nikdy bežná nebola, už v minulom storočí. Pre jeho extravagantné futuristické vízie ho milovali extravagantné duše ako Madonna či David Bowie, ktorého obliekol aj na svadbu s modelkou Iman. Navrhol kostýmy pre hudobné video Georgea Michaela Too Funky v roku 1992 či ikonickú čiernu róbu, ktorú mala Demi Moore vo filme Neslušný návrh z roku 1993. V novom tisícročí už vlastne šaty tvoril iba pre umelcov. Pracoval ako kreatívny poradca Beyoncé na jej svetovom turné, stojí za nejedným modelom v šatníku Lady Gaga. Navrhol „mokré šaty“ Kim Kardashian na Met Gala, ktoré sa vyrábali osem mesiacov, a  Megan Fox obliekol vlani na Video Music Awards tak, že by obstála aj v rozprávke, kde dievčina mala prísť oblečená a zároveň vyzlečená.

Anjel pre smrteľníčky

Ešte viac sa však vybláznil na poli či, lepšie povedané, lúke vôní. Jeho Angel znamenal prevrat vo vnímaní parfumov. Prvá gurmánska vôňa bola zakliata do nebesky modrej krištáľovej hviezdy. Žena v nej bola obalená ako v karameli a vial za ňou závan kadidla. Nebolo jasné, či je hriešna svätica alebo svätá hriešnica. Nečudo, že očarila ako dámy tak pánov a umelec sa k vôni neustále vracal, obmieňal ju a vylepšoval. Rovnako ako voňavého Votrelca, lebo aj Alien má množstvo verzií. Práve vďaka voňavkám môže kúsok umelcovho tvorivého ducha vlastniť každá smrteľníčka, ktorá má odvahu vybočiť z davu.