Jančkárová patrí medzi Slovákov, ktorí sa presťahovali do blízkeho pohraničia. Moderátorka spravodajstva RTVS žije v maďarskej Rajke. Pre vyčíňanie koronavírusu sa však jej bežný život zmenil z hodiny na hodinu. A nielen jej. 

"Nedá mi neprideliť sa o moju skúsenosť. Prešla som hranicu do Rajky a len pre istotu som sa opýtala, aká je aktuálna situácia, a či púšťajú aj ľudí bez 'lakcimkarty' (vydávajú ju rezidentom v Maďarsku, pozn. red)," zdôverila sa Marta na facebookovej stránke.


Ochotní Slováci

Vysvetlila, prečo ju to zaujímalo. "Dosť ma zobralo, keď nepustili ani pani s diabetom, ktorá mala v Rajke inzulín, dokonca ani po tom, ako sa za ňu prihovorili ochotní slovenskí policajti. Odpovedal, že áno, ak bývajú tridsať kilometrov od hranice, majú potvrdenie od zamestnávateľa a doklad totožnosti. On vlastne presne odcitoval tú pôvodnú slovensko-maďarskú dohodu," napísala Jančkárová, ktorá zostala prekvapená, pretože niektorí jeho kolegovia nepúšťajú ľudí bez spomínanej "lakcimkarty".

Prečo je to tak podľa moderatorkiných slov odpovedať nevedel.

"Pripísal to tomu, že sa to všetko rýchlo mení. Napadlo mi, že možno o tom chaose v Budapešti ani nevedeli, lebo si dohodu niektorí policajti, respektívne ich nadriadení, vysvetľovali po svojom," dodala Marta, ktorá sa väčšinu času teraz zdržuje u svojej mamy na Slovensku.