Existujú ženy, ktoré svoje deti dojčia iba pár týždňov, nanajvýš mesiacov. Určite k nim nepatrí dvojnásobná mamička Hana Zavřelová Gallová, ktorá sa netají tým, že je veľkou fanúšičkou dojčenia.

 

Zmenila prácu

Moderátorka sa bez váhania chopila príležitosti a prihlásila sa na kurz laktačnej poradkyne, keďže ju tento spôsob pomoci ženám nadchol. „Už po pôrode prvého syna Matúška ma zaujímalo všetko okolo dojčenia a nosenia dieťaťa v šatke. A keďže sú mi blízki ľudia zo združenia, ktoré sa tomu roky venuje, prihlásila som sa k nim na kurz. Počas neho som však zistila, že som tehotná s druhým synom. Skúšky som skladala v pokročilom štádiu tehotenstva,“ smeje sa mama takmer päťročného Matúška a štvormesačného Kubka. Dôvod, prečo sa rozhodla stať laktačnou poradkyňou, je prostý. Chce pomáhať iným ženám, pretože nie každá má bezproblémové dojčenie a pre Hanku je to istá forma sebarealizácie. Zatiaľ však pomáha len kamarátkam, keďže je stále v štádiu vzdelávania. „Najprv sa budem venovať podpornej skupine dojčiacich matiek. Idem si robiť ešte pokročilý kurz laktačnej poradkyne a možno o pár rokov by som sa chcela stať aj dulou,“ prezradila nám svoje odvážne plány.

 

Návrat v nedohľadne

Aj Hanka na vlastnej koži pocítila, aké môžu byť s dojčením problémy: „Kubko sa zrazu po dvoch mesiacoch začal jedovať na prsníku a dojčenie sa nám zhoršovalo. Našťastie som aj vďaka kolegyniam rýchlo vedela odhaliť príčiny problému a riešiť ho. Urobila som viacero krokov na zvýšenie tvorby mliečka, boli sme s Kubkom viac v kontakte koža na kožu, nosím ho veľa v šatke a všetko sa pekne upravilo,“ hovorí spokojne jojkárka. Teší sa aj z toho, že synček ju v noci budí len minimálne. A kedy sa chystá vrátiť na televízne obrazovky? „To závisí od Kubka, kedy vydrží bezo mňa tie dve až tri hodiny, keď by ho opatroval manžel, alebo starí rodičia. V najbližších mesiacoch to však neplánujem,“ uzatvára s úsmevom.