Speváčka kapely Rednex Zoe sa v skutočnosti volá Veronika Karchová (33). Narodila sa na východnom Slovensku, no po gymnáziu odišla na vysokú školu do Nitry. Natoľko sa jej tam zapáčilo, že v meste pod Zoborom žije dodnes, hoci v srdci je stále hrdou východniarkou, ktorá spravila poriadnu dieru do hudobného sveta.

Nika sa od detstva venovala spevu a absolvovala niekoľko speváckych súťaží. Prvú kapelu mala už v šestnástich rokoch a dnes má za sebou množstvo koncertov, letných festivalov i celoslovenských tour. Prelomový pre ňu však bol rok 2017, keď sa stala speváčkou svetoznámej švédskej kapely Rednex. Hneď nasledujúci rok s muzikantmi koncertovala v trinástich štátoch Európy, nalietala zhruba 65 000 kilometrov a videlo ju spievať viac než 80 000 ľudí.

Ako sa Slovenka stane členkou svetoznámej kapely?

 Bola to všetko jedna veľká náhoda. Alebo ako sa hovorí – byť v správnom čase na správnom mieste. Môj brat spoluorganizoval festival na Zemplínskej šírave a zavolali tam aj Rednex, pretože videl na internete ich live vystúpenia a vedel, že to je „divočina“. Ja som tam tiež vystupovala ako Nika Karch a bola som dohodnutá pomôcť bratovi tlmočiť pre nich. Nastali však komplikácie s príletom ich speváčky, pre ktoré nestíhala zvukovú skúšku.

... počas vystúpenia si jeden člen skupiny dokonca stiahol nohavice.
Zdroj: Martin Dlugos

Tak som sa ponúkla, že im pomôžem a urobím zvukovku za ňu. Pre istotu som mala v mobile text Wish You Were Here, aby som si nespravila hanbu. Zaspievala som a oni sa ma opýtali, či nechcem s nimi vystupovať. Samozrejme, myslela som si, že chcú byť len slušní, ale nebolo to tak. Musela som však natočiť niekoľko videí pre ich šéfa, kde nielen spievam, ale aj tancujem. Našťastie som sa páčila aj jemu, takže nasledovalo niekoľko mesiacov príprav, učenie sa textov, pesničiek. Hlavne som sa musela naučiť skákať a spievať zároveň. 

Splnil sa vám sen? 

Nemôžem povedať, že mojím snom bolo spievať s Rednexom, lebo by mi ani len nenapadlo, že niečo také je možné. Mojím snom asi ako každého hudobníka však bolo stáť na veľkých pódiách pred tisíckami ľudí. A to sa mi splnilo a po celom svete. 

Aké krajiny ste už s Rednexom precestovali?

Minulý rok sme boli na troch kontinentoch. V marci sme mali šnúru po Japonsku, v septembri sme boli zasa v Brazílii. No naša domovská stanica je Európa, tu koncertujeme každý víkend. V lete sa mi stávalo, že v piatok som bola napríklad v Luxembursku a v sobotu v Nórsku. Je toho dosť, preto nás je v kapele viac, aby sa každý mohol alternovať. Sme z rôznych kútov Európy, zo Švédska, z Nemecka, z Rakúska, zo Slovenska sme dvaja.

Aj moderátorka Adela Vinczeová priznala, že divokejšie vystúpenie v Chart Show ešte nezažila...
Zdroj: Martin Dlugos

Objavili ste sa aj v slovenskej Chart Show. Vaše vystúpenie bolo poriadne „crazy“ - samotná Adela Vinczeová, ktorú len tak niečo nezaskočí, povedala, že to bolo najšialenejšie vystúpenie v Chart Show vôbec. Jeden muzikant sa v štúdiu aj odhalil... Aké to je byť v partii takýchto divokých chlapcov?

Myslím, že ja som najdivokejšia speváčka, akú kedy mali, takže pre mňa je to v poriadku. Hneď pri prvom vystúpení som sa cítila ako ryba vo vode a vedela som, že v tomto som sa našla. Po poslednom koncerte v Bratislave v septembri minulého roka mi môj brat a manažér v jednom povedal, že ma ešte nikdy nevidel na pódiu šťastnejšiu, ako keď som Zoe s Rednexom. 

Naša filozofia je veci neriešiť a vyslovene si robiť, čo chceme. Je to dovolené na pódiu aj mimo neho. Je to super oslobodzujúci pocit, ktorý by som dopriala všetkým. Jednoducho – prestať riešiť, čo si kto myslí, a robiť si to, čo chcete iba vy. 

Čo najšialenejšie ste spravili počas vystúpenia?

Hm, ani neviem. Každý koncert sa niečo stane. Poväčšine ma niektorý z chlapcov vyhodí do vzduchu, nie raz som spievala dole hlavou. Chlapci hocikedy zvyknú liezť po lešení na scéne. Na pódiu máme niekedy aj nafukovaciu bábiku, takú pre dospelých (smiech). Napríklad v Japonsku sa jeden „akože“ vymočil a druhý to „akože“ vypil. Chudáci Japonci, tých sme teda veľmi šokovali, ale stále to je nič oproti tomu, čo sa dialo v 90. rokoch. Poznám historky, kde chlapci skončili na polícii, ale viac neprezradím. Povedzme len, že tam slovo „akože“ chýbalo a bolo to naostro. A na publikum...

Východniarka to na javisku vždy roztočí.
Zdroj: Archív N. K.

Rednex sa preslávil najmä hitom Cotton Eye Joe z roku 1994. Ako vnímajú kapelu ľudia dnes? Je stále taká populárna?

Ja to neviem porovnať s časmi, keď boli najpopulárnejší, ale viem, že to bolo určite masívne. Mne to pripadá ešte teraz dosť „veľké“, aj keď určite sa to nedá porovnať. Ľudia sa stále s nami fotia, nielen po koncerte, ale aj keď nás vidia na hoteli, v reštaurácii, na letiskách.

Väčšinou máme ochrankárov, ktorí nás sprevádzajú, šoférov, je to stále pre mňa veľmi zaujímavé. Raz v Anglicku sa o nás staral bývalý súkromný ochrankár futbalistu Ashleyho Cola. Vtedy bola jeho manželkou speváčka Cheryl, pre mňa jedna z najkrajších žien sveta. Keď mi to začal rozprávať, tak som si s ním musela urobiť selfie.

Hudba deväťdesiatych rokov je stále populárna. Odkedy som s Rednexom, vidím, že sa robí veľa 90s party i retro festivalov, čo je pre nás len dobre. Minulý rok sme ukončili veľkou šnúrou po Anglicku, spievali sme v obrovských arénach vrátane Wembley spolu s inými kapelami z 90. rokov. Je zaujímavé povedať, že interpreti, pri ktorých hudbe som vyrastala, sú dnes moji kolegovia a niektorí aj dobrí kamaráti. 

Nelezie vám spomínaný hit už občas hore krkom?

Ešte sa nestalo, aby mi Cotton Eye Joe liezol na nervy. Možno by to bolo iné, kebyže ho spievam dvadsaťpäť rokov. Pre mňa je to silná skladba, ktorá sa doteraz teší veľkej popularite. Posledná informácia od môjho šéfa bola, že ľudia klikajú na Cotton na Youtube každé tri sekundy. Pre mňa má Cotton najväčšie čaro vždy, keď zaznie na koncerte. Hlavne preto, že ľudia hneď reagujú ako šialenci (čiže ako my), ale aj preto, že si pri nej uvedomujem, kde práve stojím a aká môžem byť vďačná. No dobre, aj odviazaná.

Divoška Zoe z Rednexu je v civile nenápadná Veronika.
Zdroj: Archív N. K.

Máte pomerne špecifické oblečenie a styling. Nie je vám občas ľúto, že nie ste na pódiu za princeznú?

Keď sme s Rednexom na cestách, tak máme svoje oblečenie, ktoré je lepšie vtedy, čím viac je špinavé a deravé. (Smiech.) S pódiovým oblečením to bolo trošku zložitejšie, trvalo asi dva mesiace, kým sme našli to, čo vystihuje mňa ako Zoe. Všetko je pripravené do posledného detailu – od môjho šialeného mejkapu cez čierny lak na nechtoch, ktorý však musí byť zošúchaný. To mi však nevadí. Patrí to k Zoe. Ak chcem byť za princezničku, tak sa ako Nika počas týždňa niekde pekne oblečiem. Hoci ani tak si nepripadám ako princeznička, lebo najlepšie sa cítim v športovom. Moja zbierka lodičiek však hovorí o niečom inom. 

Ako vníma vaša rodina, kamaráti, že ste členkou Rednexu?

Pochádzam z Michaloviec, kde žije celá moja rodina aj najbližší kamaráti a tí podľa mňa tento rok nadšení z Rednexu možno ani tak neboli, lebo som pre veľmi vyťažený rok ani poriadne nebola doma. Všetci ma však podporujú, čo je skvelé. Bývam v Nitre s manželom, ten má našťastie tiež pochopenie, lebo toto by každý chlap nedal. Že jeho žena je stále preč, iba s chlapmi, hotel, fanúšikovia... Klobúk dole. Na Silvestra, keď sme boli s kapelou v Rumunsku, bol tam s nami a povedal, že je veľmi rád, že takúto cestu absolvoval až po svadbe, lebo inak by si ma asi nevzal. Že sme neskutoční blázni. A tak to je, s chlapcami sa nikdy nenudím. 

 Máte ešte nejaký hudobný sen?

 Presne nad týmto som minule rozmýšľala, že keby sa to celé pre mňa aj teraz hneď skončilo, môžem si povedať, že to stálo za to a splnili sa mi najväčšie sny. 

Uvidíme však, čo prinesie budúcnosť. Naposledy som pre môjho šéfa naspievala skladbu z úplne iného súdka, ktovie, či mi otvorí brány aj niekam inam. Po tom všetkom viem, že človek nikdy nevie, čo môže život priniesť.