Krehké zdravie

Prítomnosť mamy na prehliadke bola o to cennejšia, že sa rozhodla prísť, hoci jej zdravie je krehké. „Ferko sa potešil, že som prišla napriek svojmu zdravotnému stavu. Nebol si celkom istý, či prídem. Dlho som nebola na jeho prehliadke, pretože už desať rokov chodím na dialýzu. Teraz som sa však odhodlala,“ povedala nám s úsmevom. „Choroba ma trošku obmedzuje. Vlani v lete som mala už osemdesiat rokov, ale snažím sa byť pri svojich blízkych,“ povedala, zdraviac sa so svojimi dvoma vnukmi. Len na objasnenie, Fero Mikloško má dve sestry, staršiu Marcelu a Máriu, ktorá žije v Taliansku – práve jej synovia si boli pozrieť strýkovu šou.

Červené sako s významom

Ani mama Fera Mikloška netušila, ako bude vyzerať najnovšia prehliadka, do jeho módnej kuchyne vopred nenazerá. „Vždy som sa nechávala prekvapiť. Teraz som vedela len to, že zvolí dramatickú hudbu, ale nevedela som, že prídu červeno-čierne modely. Ale povedal mi: ,Prosím ťa, keď prídeš, obleč si to červené sako...‘“ prezradila. S úsmevom dodala, že je to kúsok od syna a má ho roky. „Toto sako si už niečo pamätá,“ dodala, hladiac si rukáv.

Keď sme sa Fera Mikloška opýtali, či má červené sako jeho mamy zvláštny význam, povedal: „Je pamätné. Keď som kedysi otváral svoj prvý salón, to sako bolo chvíľu v predaji. A stále je pekné, stále drží! Vždy keď je mama pozvaná na moju prehliadku, oblečie si ho. Je to pre mňa veľmi symbolické a veľmi silné.“

Verila mu od začiatku

V šatníku má, samozrejme, Mária Miklošková viacero kúskov od syna. Jeho štýl jej sedí. A s láskou jeho veci pred rokmi aj predávala. „Vždy som ho podporovala aj budem. Verila som mu od začiatku,“ povedala žena, ktorá pracovala ako knihovníčka a na dôchodku sa bez problémov postavila za predajný pult v synovom butiku. „Vždy som mala k móde vzťah. Štrikovala som, vyšívala, šila, aj moje dcéry. No aj Ferko sa hral s bábikami a šil im šatôčky. Móde sa chcel venovať odmalička,“ dodala.

Fero Mikloško vo svojich začiatkoch, keď si otvoril prvý vlastný butik.
Zdroj: Marta Foldešová