Muzikant Robo Mikla sa preslávil vďaka Superstar pred desiatimi rokmi. Väčšieho rebela šou dodnes nezažila. Jeho holý zadok, ktorý neváhal ukázať na kameru, či alkoholové excesy, si zapamätal azda každý, kto súťaž sledoval. V tom čase už bol silným alkoholikom, dnes sa mu darí abstinovať. V lete vraj oslávil šieste výročie, čo nepije. Z médií sa však vytratil. Znova na seba upozornil až teraz na Farme. Celý čas, čo tam strávil, sa vyhýbal konfliktom, jeho záver na statku bol však plný kriku a vulgarizmov.

Hoci ste doma už niekoľko dní, stále z vás cítiť rozčúlenie. Ako to teda bolo s vaším odchodom okrem toho, čo ľudia videli na obrazovke?

Doteraz nechápem, čo urobili. Súper Michal si pri našom dueli zranil ruku a nemohol pokračovať. Ja som bol pritom pripravený, že idem domov. Každému, kto sa na Michala pozrie, je jasné, že by ma porazil. V tejto situácii však nevládal bojovať. Všetko sa zastavilo, Michal žiadal hodinový odklad, kým sa dá do poriadku. Evelyn však zdržovala, netuším, či čakala na pokyn od réžie alebo čo to mal znamenať ten jej strojený výraz. Ja som mu chcel darovať život, že dobrovoľne vypadávam. Nech ostane a ja si idem domov nahrávať piesne. A zrazu Evelyn oznámila, že obaja sa vraciame. Nepáčilo sa mi to, lebo je to proti pravidlám. Jeden musí vypadnúť a basta! Začali tam však špekulovať, nech neodchádzam, ale ja som povedal, že proste idem a už som aj kričal a nadával. Až mi nakoniec vytočená Evelyn povedala, tak si choď! A ja som im povedal, že ak ma skúsi niekto zastaviť, tak má po ...

Neľutujete teraz, že ste prijali ponuku na Farmu?

Nie, cítil som, že potrebujem zmenu. To bol hlavný dôvod. Potreboval som vyvetrať hlavu, dostať iný priestor a byť s inými ľuďmi. Nemal som žiadne očakávania, no je dobre, že som bol v hlavnom vysielacom čase takmer denne na obraze a môj ksicht sa ľudom trošku pripomenul.

Ktoré boli okrem odchodu vaše najťažšie chvíle na Farme?

Prvá fáza, teda samotný príchod. Bola tam brána a ja som vravel, poďme ju otvoriť a zoznámiť sa aj so skupinkou farmárov na druhej strane. Šokovalo ma, keď Evelyn povedala, že nič sa otvárať nebude. Ste rozdelení na chudobných a bohatých. Vtedy mi to došlo, čo je kľúčom celého konceptu. Z fyzického hľadiska tam nebolo pre mňa nič ťažké. Ale horšie bolo, keď som si uvedomil, ako niekto žije a aké má problémy.

Počas posledných dní ste mali hádku s Martinom Šmahelom. Aký bol skutočný dôvod?

Chcel som dokončiť svoj baračik a už sa schyľovalo k búrke, tak som bol nervózny. Mal som tam svoje veci a vedel som, že ak mi tam naprší, asi hneď zdochnem. Viackrát som ho zavolal, aby mi išiel pomôcť, ale asi sme sa nepochopili a on niekam odbiehal. A tak sme si v rýchlosti zľahka vynadali, určili nové hranice, ja som sklopil uši a o dve minúty bol pokoj. Spýtal som sa ho, či mi pomôže a on že rád... Takže to bola taká hádka-nehádka.

Raz ste sa pred kamerami rozplakali. Rozcitliveli vás myši, ktoré ste sa pokúsili zachrániť. Priznali ste sa vtedy, že ste chceli aspoň takto odčiniť to zlé, čo ste v minulosti napáchali.

To sú také životné precitnutia. Uvedomil som si, že sú to živé tvory a ja ich možno nedokážem zachrániť. Vtedy sa mi vybavila minulosť, ako som kadekomu ubližoval. Paradoxné bolo, že keď sa mi myši podarilo odniesť na bezpečné miesto, cestou som si zranil prst. Silvii Šuvadovej som vravel, že to bolo komické, počas celej Farmy som si neublížil a teraz kvôli myšiam. To sú tie životné paradoxy, že niekedy veľké veci neprežívame tak ako tie malé. A tu som sa ešte aj zraniť musel, aby tie emócie boli ešte silnejšie.

Takže máte toho veľa na rováši?

Veľa som toho navystrájal. Keď som chlastal, mentálne som si poškodil psa, pretože som bol debil, stále som na neho hučal a bol nervózny. Ten pes sa mi často vybaví pred očami. Ak by som si mal na všetko spomenúť, nedá sa to. Je toho milión.

Vrátili by ste čas?

Hm, vrátil a niektoré veci by som urobil inak. Ale zase si v hlave preratúvam, že keby nebolo toto a toto, takto by som dnes nerozmýšľal. Takže vlastne neviem. Pre hĺbku svojho terajšieho vedomia by som nevracal nič, ale ak by som si mal niečo zjednodušiť, tak áno.

Na čo ste sa najviac tešili, keď ste opustili bránu Farmy?

Na jedlo, na ľudí a na prácu. Mám totiž hotové nové skladby. Moja prvá cesta viedla do štúdia. Tri dni som fungoval tak, že som spal po dve hodiny. Na Farme som si vravel, že keby som na statku napísal aspoň jeden song, čo sa mi bude s tým spájať. A tak mam šesť úžasných skladieb a štyri sú pecky.

Chystáte sa rozbehnúť kariéru?

Toto je krásna veta. (Smiech.) Odkedy som prišiel z Ameriky, s chalanmi sme odohrali viac koncertov ako Desmod. Nevydali sme album, ale stále hrávame. Len o nás nepíšu. Keď nie sme tridsaťkrát denne v rádiu, to už nie sme na scéne? A ešte aby som nezabudol, kto nie je v Bratislave, tak nie je… Ja teraz žijem Žiari nad Hronom. Finišujem Farmu song, dorazím album a budú koncerty. Budem aj vysielať v jednom internetovom rádiu, chystám sa aj viac prispievať na internet, pretože z toho svojho štúdia som si spravil malé štúdio na talkshow. Možno budem oslovovať zaujímavých ľudí so štipľavými témami. Myslím, že ako ľudia sa ešte musíme veľa učiť.

Veľa učiť? Ako to myslíte?

Vidno to napríklad na tom, ako si ľudia na statku robia zle a nadávajú si. Farma je pre mňa socioprojekt a ukazuje, akí sme. Neuvedomujeme si to, ale my sa zlobou živíme. Pretože naše hov.o smrdí, tak chceme, aby aj iných smrdelo. Asi to nebol najsympatickejší záver rozhovoru, ale tak to je...