Možno ste počuli o Holanďanovi Wim Hofovi (61), prezývanom aj Iceman, pretože dosiahol 26 svetových rekordov spojených predovšetkým s prekonávaním mrazivých teplôt v extrémnych podmienkach. Založil metódu, kde sústredením a špeciálnou dýchacou technikou dokáže regulovať teplotu tela a ovplyvniť nervový systém. Túto metódu trénuje napríklad aj herečka Zuzana Vačková (51), o čom sme predčasom písali.

Odišiel zo školy

Jeden z prvých dvoch Slovákov, ktorý sa u Holanďana túto metódu naučil a začal ju šíriť u nás, je Martin Thám (27). K svojmu životnému poslaniu sa dostal kuriózne.

Už v detstve bol rebelom a neskôr mal aj „temnejšie“ obdobie. „Veľa som vystrájal, narobil problémy,“ priznáva Martin, ktorý vždy chcel robiť niečo, čo by ho hlavne bavilo. Po druhom ročníku odišiel z vysokej ekonomickej školy, chvíľu pracoval v banke, aj ako predajca, ale nenapĺňalo ho to. „Dal som sa aj na manuálne práce, v stolárskej dielni, či v záhradníctve. To ma bavilo viac, ale stále som cítil, že to nie je ono. Potom som robil osobného trénera, cvičenie s vlastnou váhou a vtedy som začal otužovať v zimných prírodných vodách. Už môj dedko sa otužoval, a ako malého ma brávali do štiavnických tajchov. A keď som o otužovaní a ľadových medveďoch niečo niekde zachytil, fascinovalo ma to,“ vraví Martin.

Z rebela sprievodca duše

Studené sprchy si dával od pätnástich, ale chcel skúsiť jazero. „Tam som zažíval to, čo väčšina ľudí – bolesť, teda utrpenie. Ale po otužovaní som mal v sebe veľmi dobrý pocit. Začal som sa preto zaujímať o to, ako si to v tej ľadovej vode užívať. Veľmi mi pomohlo, keď som sa dozvedel o Wimovi Hofovi a jeho dýchacích cvičeniach. Začal som to skúšať a keďže som entuziasta, ktorý o tom všade rozprával, prirodzene sa pridali aj ďalší ľudia. Vtedy som si povedal: Toto by bol nádherný život, takáto práca! Sprevádzať ľudí týmto zaujímavým procesom prebúdzania,“ vysvetľuje a pridáva svoju definíciu poslania: „Robiť prácu, ktorá je v súlade s mojimi hodnotami, kde používam svoj plný tvorivý potenciál.“

Martin sprevádza ľudí v ľadovom kúpeli tak, aby si to vychutnali pokojní.
Martin sprevádza ľudí v ľadovom kúpeli tak, aby si to vychutnali pokojní.
Zdroj: Archív M.T.