Martin Šmahel aktuálne moderuje internetovú reláciu Farma Extra, kde si pozýva rôznych hostí, ktorí komentujú populárnu farmársku šou. Zviditeľňovanie sa v televízii však nie je už vyše štyri mesiace v jeho prioritou. Od konca júna totiž prežíva pekné, no veľmi náročné obdobie. K dcére Mii z prvého manželstva s moderátorkou Miriam Kalisovou mu pribudla druhá dcéra Ema. Porodila mu ju priateľka Beáta. Bohužiaľ, namiesto veľkej radosti sa museli vyrovnať s drámou.

Šťastie v nešťastí

Narodenie Emy bolo pre verejnosť šokujúce, pretože skoro nik netušil, že partneri čakajú dieťa. Lenže radostné prekvapenie netrvalo dlho, ukázalo sa totiž, že termín pôrodu bol stanovený až na október. Ema sa teda narodila už v šiestom mesiaci a nevážila ani kilogram. Martin netajil, že niektorí lekári boli v prognózach skôr skeptickí, no keď sme s ním vtedy telefonovali, znel optimisticky.

 

Veril, že všetko sa časom upraví, veril, že malá je silná po ňom! No len čo sme zložili telefón, prišla ďalšia hrozná správa. Martin sa od novinárov dozvedel, že jeho dcérku prevážala na Kramáre sanitka, do ktorej v Petržalke nabúralo osobné auto. Lekárke a sestričke sa podarilo bábätko s veľkým šťastím zachrániť. Moderátor pre Šarm otvorene prezradil, ako to s maličkou doma zvládajú a aké pokroky robí.

S priateľkou Beatou.
S priateľkou Beatou.
Zdroj: Archív M. Š.

Emku máte doma. Dostali ste od lekárov nejaké odporúčania – zákazy, príkazy, opatrenia?

Starostlivosť o extrémne predčasniatko je iná ako v prípade dieťatka, ktoré sa narodilo v riadnom termíne. Z nemocnice sme si ju však odniesli v stave, keď sme už celú starostlivosť zvládali aj bez pomoci skvelých sestričiek. Z najhoršieho je vonku, darí sa jej napredovať, priberá, zvyká si na domov a my si postupne po rôznych pravidelných kontrolách vydychujeme a snažíme sa vnímať jej posun k lepšiemu iba pozitívne. Veríme, že sa ešte pár drobností vyrieši a my sa budeme môcť s Emkou bez obmedzení tešiť z každého dňa naplno.

Ako sa vám zmenil režim a vlastne celý život?

Príchodom bábätka sa naše rodiny spojili, dá sa povedať aj pokrvne, čo je dosť významný krok. Ja som postupne začal tráviť viac času s dievčatami a zamýšľam sa nad osudom domčeka v Rajke, lebo v ňom momentálne nežijem. Najväčšou zmenou v živote je to, že už nie som osamelý a k dcérke Mii mi pribudli ešte dve – Emka a Beátkina dcérka Lili. Sme vlastne piati, a to je už pekná rodinka. Snažíme sa zladiť svoje životy tak, aby sme držali spolu a poskytli dievčatám istotu v podobe veľkej a kompletnej rodiny. Takže už svoju prítomnosť a blízku budúcnosť riešime spolu. V tom je asi najväčší posun.

Mála Emka spinká s vami alebo má vlastnú postieľku?

Samozrejme, má svoju postieľku. Ale Emke v nemocnici určite chýbala prítomnosť maminy, možno trochu aj moja, a tak si ju dávame k sebe vždy, keď potrebuje naše teplo, hlasy, dotyky.

S exmanželkou Miriam Kalisovou majú dcéru Miu v striedavej starostlivosti.
S exmanželkou Miriam Kalisovou majú dcéru Miu v striedavej starostlivosti.
Zdroj: Archív M. Š.

Budí vás každé zaplakanie alebo ste si zvykli?

V noci je najviac v strehu maminka, ale, samozrejme, všetky zvuky v noci vnímam aj ja. To však k bábätku patrí a maminka to zvláda skvelo.

Vyskúšali ste si už aj prebaľovanie a všetky tie rodičovské úlohy?

Jasné, prebaľovanie je to najmenej. Možno Emka od začiatku potrebuje viac starostlivosti, ale postupom času sa všetko vylepšuje. Beátka už všetko dokonale ovláda a ja sa od nej učím.

Ako často chodíte na kontroly?

Niekoľkokrát do týždňa a na rôzne. Ale ich výsledky nás tešia, naša siláčka nám robí radosť.

Chodíte už aj na prechádzky?

Veľmi jemne a postupne privykáme Emku na chladnejší, ale zato čerstvý vzduch. Bývame na okraji lesa a pobyt vonku nám všetkým robí veľmi dobre. A Emka si aspoň zvyká na náš aktívny životný štýl.

V predošlej Farme si aj on vyskúšal prácu na statku.
V predošlej Farme si aj on vyskúšal prácu na statku.
Zdroj: TV Markíza

Veľa rodičov si dnes kupuje monitory dychu, plaču, aby si boli istí, že je všetko v poriadku, prípadne aby mohli zasiahnuť, keby sa niečo dialo. Patríte k nim aj vy?

Samozrejme, máme všetko potrebné, čo nám lekári odporučili. V našom prípade sme nesmeli nič zanedbať. Emku pravidelne sledujeme aj cez biorezonančný prístroj, ktorý dokáže diagnostikovať rôzne ochorenia a tiež funguje ako terapia, nalaďuje správnu komunikáciu medzi bunkami tela. Biorezonanciou sme zvykli podporovať nielen liečbu a nápravu Emky, ale aj nás.

Chce sa vám vôbec ísť do práce, keď už máte maličkú dcérku doma?

Chce aj nechce. Teraz mám však obdobie, v ktorom si nedokážem predstaviť nepracovať. Pred pol rokom som sa pustil do podnikania – dovážame skvelé rastlinné výrobky bez živočíšnych prísad. Rozbeh je náročný, ale verím tomu a vidím v tom zelenú budúcnosť. Viem, že to má zmysel a dobrý odkaz, tak ho chcem podporiť. Ťažšie to má však podľa mňa Beátka, mamička, ktorá sa na čas vzdala svojich aktivít. Tiež byť dlho doma sama s bábätkom je psychicky nesmierne ťažké – poznám to z chvíľ, keď sa pri Emke vystriedame. A to odíde vybavovať svoje veci len na pár hodín...

Teda konkrétne, ako a koľko sa popri práci stíhate venovať maličkej?

Výroba Farmy Extra mi nezaberie viac než dva dni v týždni, takže stíham aj svoje ostatné aktivity a deti nevynímajúc. Aj keď ma podnikanie dosť zamestnáva, snažím sa ukrajovať si z pracovného času tak, aby som sa stíhal venovať Beátke, Lili, Miuške aj Emke, koľko sa dá. Tak verím, že im až tak veľmi nechýbam, keď práve pracujem. Stíham zatiaľ popritom takmer denne športovať, pripravovať si jedlá, starať sa o Instagram a občas zbehnúť do prírody so psom. Našu školáčku a škôlkarku vozím ráno do školy a popoludní domov, občas pomôžu starí rodičia alebo sa prestriedame s Beátkou a vtedy sa venujem Emke trochu viac sám. Myslím, že okrem dojčenia s ňou zvládam všetko.

Posunul sa váš vzťah s Beátkou po tom, čo sa vám v živote prihodilo?

Áno, posunul sa do úplne iných dimenzií. Vieme sa na seba viac spoľahnúť, viac riešime spoločné záležitosti, stmelilo nás to do kompletnej rodiny. Z Emkiných úspechov sa spolu tešíme a už sa nevieme dočkať chvíľ, keď si všetci piati budeme užívať chvíle spolu a bez obmedzení. Dievčatá sa už tešia na výlety, športy a pobyty v prírode, ale aj na to, ako budú sestričku učiť to, čo už samy vedia.

K Martinovi neodmysliteľne patrí motorka.
K Martinovi neodmysliteľne patrí motorka.
Zdroj: Profimedia

Poďme teda k práci a veľmi sledovanej šou Farma. Ako sa vám moderuje relácia Farma Extra?

Myslím, že to zvládam celkom fajn. Je to online relácia s voľným obsahom, čo ponúka možnosť byť prirodzený a nestavať sa do umelej pozície. Vďaka nášmu malému tímu je to úžasná práca, pri ktorej sa nasmejeme a zároveň vyrobíme zaujímavý a zábavný obsah pre státisíce online divákov.

 Je to časovo náročné? Musíte si prezerať poctivo všetky časti šou?

Samozrejme, toto moderovanie má svoje pravidlá a najmä prípravu, čo zahŕňa hlavne napozeranie si všetkých celých epizód, spísanie poznámok a príprava tém na rozhovor s hosťami. Toto sa mi osvedčilo robiť v skorých ranných hodinách pred výrobou, okolo piatej až siedmej, aby som mal dianie na Farme v jednotlivých epizódach čerstvo v pamäti.

Psi sú jeho verní kamaráti.
Psi sú jeho verní kamaráti.
Zdroj: Instagram M.Š.

Na vlastnej koži ste si vyskúšali, aké je byť farmárom. Vrátili by ste sa na Farmu?

Mne táto reality šou dala veľmi veľa do života. Nemám na ňu žiadne zlé spomienky, a tak ju vnímam ako svoju pozitívnu skúsenosť. Farma je úžasná pre človeka, ktorý hľadá odpovede v sebe, baví ho pobyt v prírode, pracovať s drevom a so zvieratami, učiť sa nové zručnosti a zdokonaľovať svoju osobnosť v kolektíve. Nebránil by som sa podobnej skúsenosti, ale teraz mám úplne iný súkromný režim ako pred rokom, vyše dvojmesačný výpadok si neviem predstaviť. To by musela byť naozaj veľmi neodolateľná ponuka. A hlavne asi by som už divákom neukázal nič nové, takže by to nebolo také zaujímavé ako moja prvá účasť.

Už len na záver. Máte aj svojho favorita na aktuálnej Farme?

Nemám. Snažím sa byť nestranný, aby zo mňa nebolo v Extra cítiť zaujatosť. Keďže inklinujem k nekonfliktným povahám, z momentálnych farmárov by som spomenul zrejme len Gaba, ktorý na mňa pôsobí pozitívne.