Ján Tribula pracuje pre svoju domovskú televíziu už viac ako dvadsať rokov. Diváci ho poznajú ako Jána Tribulu spod Tatier, reportáže však pravidelne prináša aj z rómskych osád na východe. Medzi osadníkov chodí aj v čase pandémie. „Ja som sa nikdy nebál ľudí z osád. Mnohí ich démonizujú, ale v podstate sú to ľudia ako my, len veľa z nich žije v biede. Samozrejme, sú medzi nimi aj kriminálnici, ich nemám problém kritizovať a ukázať na nich prstom, no stretol som aj veľa milých a dokonca aj vtipných ľudí v kolóniách,“ hovorí.

Ján Tribula presne vie, ako komunikovať s Rómami v osadách.
Ján Tribula presne vie, ako komunikovať s Rómami v osadách.
Zdroj: Martin Krystýnek

Po 20 rokoch zmena

V čase, keď boli obce Žehra, Bystrany či kolónia v Krompachoch v karanténe a úplne izolované, bol tam každý deň. „S kameramanom Martinom sme mohli viac nahliadnuť do ich sveta. Sledovali sme príbehy o bezradnosti, zároveň súdržnosti, ale aj hnevu či radosti, keď to celé pre nich skončilo,“ vyjadril sa Tribula, ktorý sa pri príchode do osád riadi určitými zásadami.

„Nikdy neprichádzam ako nepriateľ, snažím sa s nimi férovo komunikovať, vysvetľovať a napokon najdôležitejšie je, tak ako v bežnom živote, sa nad nikoho nevyvyšovať. Niekedy sa síce stane, že je v osade veľa emócií, vtedy sa radšej stiahneme,“ vysvetlil reportér, podľa ktorého správanie osadníkov prešlo v poslednom čase premenou.

Tribula (vzadu v oranžovej bunde) sa pri vstupe do osád riadi určitými pravidlami.
Tribula (vzadu v oranžovej bunde) sa pri vstupe do osád riadi určitými pravidlami.
Zdroj: Martin Krystýnek

„Ešte pred dvadsiatimi rokmi sa biedni ľudia z osád sťažovali, ako sa im ťažko žije, a ukazovali nám svoju chudobu. Rokmi však sledujem, že biedou sa už nechcú chváliť, skôr nám chcú ukázať niečo pekné, čo doma majú. Všimol som si, že často majú svoje príbytky útulne zariadené, hoci pred domom to neraz vyzerá ako po výbuchu v Bejrúte,“ vyjadril sa s nadsádzkou Tribula.

Pokračovanie na ďalšej strane.