Najväčšia slovenská DIVA Edita Gruberová zomrela 18. októbra 2021 vo veku 74 rokov. Stalo sa tak v Zürichu po nešťastnom páde vo vlastnej záhrade a o jej smrti vtedy informovala na svojej webstránke aj rakúska verejnoprávna stanica ORF.

Dražba pozostalosti speváckej legendy ukázala, že si v cudzine nažívala doslova ako aristokratka. Ako priblížil týždenník PLUS 7 DNÍ, na stenách jej viseli vlastné portréty od slávneho maliara, cvičila pri stojane na noty v štýle art nouveau, vlasy si česala striebornou kefou z prvej polovice 20. storočia.

Svetoznáma operná speváčka, pôvodom z bratislavskej Rače, utiekla ešte za hlbokej totality na Západ. A urobila dobre. Svojím čistým sopránom ohromila svet. Usadila sa v malebnom prostredí na brehu Zürišského jazera, kam si zo Slovenska nosila maximálne tak horalky. Súkromie si vždy chránila, a preto až rok po jej smrti zisťujeme, aký raj na zemi si vo Švajčiarsku vybudovala. Zbierala čokoľvek od hudobných partitúr po divadelné kostýmy.

Náhrdelník nikto nechcel

Viedenský aukčný dom Dorotheum uviedol aukciu jej pozostalostí slovami: „Keď spievate, môžete sa dotknúť ľudských duší. To je na tom najúžasnejšia vec.“ Rakúšania opernú divu považovali za svoju, veď svoju medzinárodnú kariéru odštartovala práve vo Viedenskej štátnej opere.

Keďže bola vášnivou zberateľkou, svojim potomkom zanechala dom, ktorý vyzeral ako z čias monarchie. A to, čo mohlo, išlo do dražby. Od topánok za desiatky eur až po briliantový náhrdelník z roku 1900, ktorý Gruberová nosila len na scénu. A ktorý sa, mimochodom, ako jeden z mála pri vyvolávacej cene 45-tisíc eur nepredal. Nových majiteľov však na­šlo ďalších okolo 150 predmetov.