Predstava zlodeja, ktorý s revolverom v ruke vtrhne do zlatníctva, sa ľuďom skôr spája s obchodíkom kdesi na predmestí či v krajine s vysokou kriminalitou. Paradoxne, posledné mesiace sa v médiách najčastejšie hovorí o sérii prepadnutí butikov s klenotmi v centre Paríža. Naposledy sa správa o lúpeži objavila 7. septembra.

Lúpež pri hoteli Ritz

Lupiči si vybrali predajňu na námestí Place Vendôme, kúsok od hotela Ritz. Teda priamo v centre Paríža, ktoré je označované za srdce najväčšieho luxusu. Sídlia tu značky ako Chanel, Bvlgari, Boucheron, Van Cleef & Arpels v tých najexkluzívnejších priestoroch a nakupovať sem chodia najväčšie celebrity, napríklad Sharon Stone či Celine Dion.

Napriek tomu sa za bieleho dňa traja elegantne oblečení, no ozbrojení muži votreli do nedávno zrekonštruovaného butiku a odniesli si šperky za 10 miliónov eur. Pri úteku však prišli o časť koristi, jedného muža na úteku polícia postrelila do nohy, druhého chytili na neďalekom parkovisku.

Princezná aj kolobežka

Podobná lúpež sa v Paríži udiala aj v júli, keď zlodej v klenotníctve Chaumet pri Champs Élysées ukradol tovar za vyše dva milióny eur. Kuriózne je, že ozbrojený muž prišiel na elektrickej kolobežke. Šperky sa však neskôr skoro všetky našli a páchateľa aj s komplicom zatkli. O tri dni neskôr sa dvaja muži ozbrojení paralyzérom a slzným plynom zamerali na obchod Dinh Van, pričom zaistili korisť v hodnote približne 400-tisíc eur.

Policajti vyšetrujú aj ženu, ktorá sa predstavila ako princezná zo Spojených arabských emirátov. Do obchodu prišla so spoločníčkou, ktorú vydávala za svoju slúžku, a tvrdila, že je členkou rodiny dubajského emira.

Lúpež je naozaj jedinečná, lebo diamantové šperky vymenila princezná zlodejka klenotníkovi priamo pod nosom za kocky bujónu. Nebadane ich umiestnila do kazety, aby nepocítil, že je prázdna. Podľa spravodajskej stanice LCI odpútala jeho pozornosť pomocou telefonátu od ďalšieho komplica. Keď klenoty vymenila, poprosila ho, aby kazetu odložil do trezoru, vraj si ju vyzdvihne ďalší deň, keď na účet klenotníctva dorazia peniaze. Keďže nič neprišlo, klenotník kazetu z trezoru vybral a zistil, že je prázdna. 

S lupičmi sa nebije


Historka s princeznou je skôr vtipná, pri lúpeži však môže ísť predavačom aj o život. Ako nám povedal Juraj Hrdina, ktorý pracuje v jednom z parížskych najluxusnejších butikov, personál je vyškolený, ako sa v takýchto situáciách zachovať. Aby sa vyhli zraneniam, či dokonca obetiam na životoch.

Pre mnohých je vaša práca džob snov. Nemáte však strach, keďže k útokom na parížske klenotníctva dochádza v poslednom čase pomerne často?

Deje sa to síce častejšie, ale predsa len nie každý mesiac. Tá posledná krádež sa stala na najluxusnejšom námestí Paríža, ale nikoho nezranili. Zlodeji vedeli, že ide o nový butik, kde ešte nefungujú všetky bezpečnostné opatrenia, a využili to. Do predajne prišli počas obednej prestávky, keď tam nebol personál, takže sa cítili v bezpečí.

Pracujete v butiku, kde je tovar za milióny. Ako je firma pripravená na situáciu, že sa raz zjaví muž s pančuchou na tvári a bude na ľudí mieriť zbraňou?

Každá značka má vlastné bezpečnostné opatrenia, ktoré sa nesmú zverejňovať.

A čo personál?

Skôr než nás pustili predávať, mali sme dvojdňové školenie so špecialistami, kde bol aj psychológ. Učili nás, ako sa v krízovej situácii zachovať. Všetko smerovalo k tomu, aby sme sa vyhli ujme na zdraví a životoch. Inštruovali nás, aby sme pri prepade nekládli žiadny odpor. Ak sa dá, máme sa schovať povedzme pod pult, no nikdy neutekať, odporovať, či dokonca biť sa. Jednoducho, nehrať sa na hrdinu. Prípadne sa pokúsiť upozorniť ostatných, ktorí nie sú v bezprostrednom ohrození, ale napríklad sedia v kancelárii, že v predajni sa niečo deje, aby nevychádzali.

Nemáte hmotnú zodpovednosť za ukradnuté veci?

Každá takáto firma má výborné poistenie, takže v prípade krádeže nie je stratová.

Boli ste už svedkom lúpeže?

Môj manžel mal v butiku klientku, ktorá si prezerala veľmi veľa vecí. Zostávala tam podozrivo dlho, aj po záverečnej. Keď si konečne vybrala, povedala, že ide do auta po kartu. Ochrankári sledovali, kam ide, a stáli tam dva čierne džípy s tmavými sklami, takže už nedopustili, aby sa vrátila.

Mňa sa pokúsila okradnúť jedna zákazníčka. Skúšala si luxusné hodinky. Podľa inštrukcií môžeme dať skúšať maximálne tri veci naraz. Prezerala si ich a nakoniec povedala, že si to ešte premyslí, a chcela odísť. Jedny hodinky za 17-tisíc eur si však nechala na ruke, schované pod rukávom.

Čo ste spravili? Bola som raz svedkom pokusu krádeže v klenotníctve v Bratislave a tam predavačka spravila poriadny cirkus.

My klientov nesmieme zadržať ani ich obviniť, že kradli. Tak som ju len slušne upozornil, že si ešte vezmem aj tie tretie hodinky.

A ona?

Vrátila ich a začala sa ospravedlňovať, že je to nedorozumenie, pritom bolo evidentné, že ich chcela ukradnúť a odísť. Ochrankári si ju našli na záberoch z kamier, vytlačili si jej portrét a dohodli sme sa, že ju už do butiku nevpustia.

Vyzerala na prvý pohľad podozrivo?

Nie, ako bežná žena z predmestia Paríža. Chodievali k nám však Rusky, vyzývavo nalíčené, s umelým poprsím, hneď bolo jasné, že ich niekto vydržiava a ony samy si nič nekúpia.

Zažili ste, naopak, v butiku celebritu?

Bola tu jedna francúzska herečka, ja som ju však nepoznal. Museli sme jej napokon zabezpečiť súkromie, lebo ostatní zákazníci sa na ňu príliš okato dívali, chceli sa s ňou fotiť. Nemáme žiadny VIP salón pre takéto prípady, odviedli sme ju do kútika, aby nebola tak na očiach.

Každý deň sa dotýkame stotisícových vecí

Ako ste sa vlastne dostali k práci v jednom z najluxusnejších klenotníctiev v Paríži?

Učil som tu v škole angličtinu a cez prázdniny som nemal čo robiť, tak som si poslal prihlášku na stáž do butiku, kde hľadali niekoho, kto hovorí po čínsky. Mal som tam byť na mesiac, potom sa uvoľnilo miesto ešte na ďalší, až mi ponúkli trvalú prácu v butiku na Champs Élysées. Do školy som sa už nevrátil, lebo práca je zaujímavá a finančne veľmi dobre ohodnotená.

Aké sú ďalšie benefity?

Zamestnanci si môžu s veľkými zľavami kupovať veci zo starších kolekcií, ktoré sú už nepredajné. Tu sa na to veľmi dbá, aby bol tovar prvotriedny. Napríklad som mal v predajni ružovú kabelku, na ktorej bola malinká škvrnka nezafarbenej kože. V pohode by sa to dalo opraviť, no museli sme ju poslať výrobcovi, aby ju zničil, hoci stála tritisíc eur. Nesmieme predávať poškodené veci. Luxusné značky ako Hermés, Louis Vuitton všetko, čo sa nepredá, zničia. Nič sa nepredáva so zľavou.

Je etické dať si do práce šperky, hodinky či parfum konkurenčnej značky?

Nie, je to vyslovene zakázané, výnimkou sú len okuliare. Keď na to nemáte, radšej si nedáte nič.

Vy ste si už niečo z exkluzívneho tovaru kúpili?

Jeden zlatý prsteň s mramorom, veľmi sa mi páčila farba. Je výnimočný, lebo rovnaké iné firmy nemajú.

Čo najluxusnejšie ste držali v rukách?

Asistoval som pri predaji diamantového náhrdelníka so smaragdami za 280-tisíc eur. My však z toho nemáme špeciálne pocity, lebo takéto šperky každé ráno vkladáme do vitrín a večer ich vykladáme. Každý deň sa dotýkame státisícových vecí.

Sú v predajniach aj najdrahšie šperky značiek alebo sú niekde v banke v trezore?

Všetky klenoty sa vystavujú, len historické sú v múzeách. Aj šperky za 500- či 600-tisíc eur sú normálne vo vitrínach.

Na Place Vendôme chodí nakupovať aj Celine Dion či Sharon Stone.