Najväčšia Mercuryho láska, dedička jeho majetku, žena, ktorá ako jediná vie, kde je rozptýlený popol výnimočného umelca. To je len časť charakteristiky Mary Austinovej, ktorá sa až donedávna pokúšala žiť nenápadným vidieckym životom. Nový film o Mercurym však trhá rekordy a opäť vyvoláva záujem o všetko, čo s ním súviselo. A dnes skoro sedemdesiatročná Austinová bola jedným z najdôležitejších ľudí v jeho živote.

Láska života

Prvý raz sa stretli päť rokov po Freddieho príchode do Veľkej Británie. On práve skončil umeleckú školu a devätnásťročná Mary pracovala v módnom butiku. Práve tam chodil Mercury s gitaristom kapely Queen Brianom Mayom „okukávať“ pekné dievčatá. Rozhorela sa iskra a začal sa vzťah, ktorý Mercuryho ovplyvnil počas celého života. Päť mesiacov spolu žili a plánovali budúcnosť, potom sa však raketovo rozbehla kariéra kapely a Mary sa dostávala na druhú koľaj. Starala sa o svojich hluchonemých rodičov a čakala na Freddieho, ktorý sa z koncertov vracal čoraz viac zmenený. Bodaj by nie, v tom čase už dal vraj naplno priestor svojej sexualite a začal spávať s mužmi. Pre Mary síce zložil jednu z najkrajších balád v histórii hudby, Love Of My Life, ale pudy ho viedli opačným smerom. Mary však stále zbožňoval a nechcel ju stratiť, mal v nej totiž priateľku i bútľavú vŕbu.

Viac než manželka

Freddie ju požiadal aj o ruku. Musela sa predrať množstvom krabíc, v najväčšej bola menšia, v nej ešte menšia a až na konci škatuľka so zásnubným prsteňom. Niektoré zdroje uvádzajú, že Mary aj bola Mercuryho manželkou, dokonca to často tvrdil aj Freddie a svojim milencom aj novinárom zvykol trpezlivo opakovať, že sa nikdy do nijakého muža nemôže zamilovať tak, ako to bolo do jeho večnej lásky. Mary zvládala takmer všetko, aj Mercuryho bujaré večierky, keď spával s desiatkami mužov, keď pil litre šampanského a bral kilá kokaínu. Podporovala ho ako múza a pre kapelu zabezpečovala hotely a limuzíny, ktoré potrebovali na svojich vyčerpávajúcich koncertných turné po celom svete. Ich vzťah bol čoraz komplikovanejší, ale Freddie vždy prízvukoval, že je to priateľstvo najvyššieho štandardu. Asi najviac ho mrzelo, že jej nemohol dať dieťa, a keď porodila syna, stal sa jeho krstným otcom.

Tajomstvo hrobu

Keď Freddie zomieral, Mary Austinová ho držala za ruku. Vraj ešte šepkal, ako ju miluje. Mary tvrdí, že jeho odchodom prišla o rodinu. A čakala ju ešte jedna misia. Freddie ju pred smrťou poprosil, aby jeho popol rozsypala na tajnom mieste. A aby to nepovedala ani rodine a ani fanúšikom. Nechcel, aby sa miesto jeho posledného odpočinku stalo púťovou atrakciou. A Mary nikdy neporušila svoj sľub a miesto neprezradila. Aj tak mala dosť starostí. Keď sa kapela dozvedela, že zdedila polovicu Freddieho majetku a jeho veľké a drahé nehnuteľnosti, vzťahy sa rozpadli. Mary len smutne konštatovala, že si nikdy nemyslela, že zvyšní členovia skupiny Queen vymenia dlhoročné priateľstvo za boj o tehly a maltu. Ani im nikdy neprezradila, kde je Freddieho popol.