Osobnostiam, ktorých oplakal celý svet, určite kraľuje britská kráľovná Alžbeta. Zdalo sa však, že tu bude večne aj módna pankáčka Vivienne Westwood alebo kráľ futbalu Pelé. A mierotvorca Michail Gorbačov by sa teraz v Rusku zišiel ako nikdy predtým.

Koruna osirela

Kráľovná Alžbeta so cťou panovala neuveriteľných viac než 70 rokov.
Zdroj: Getty Images

Hoci Alžbeta II. (†96) bola najdlhšie kraľujúca panovníčka britskej monarchie a mala naozaj požehnaný vek, jej smrť 8. septembra prišla nečakane. Už dlhší čas síce presakovali správy o zhoršujúcom sa zdravotnom stave panovníčky, povinnosti si stále plnila. Na posledných fotografiách, kde prijala novú britskú premiérku, vyzerala vo veľmi dobrej kondícii a to, že má problémy, naznačovala len modrinka po vpichu na ruke.

Alžbeta II.
Zdroj: Profimedia

Jej pohreb sledoval celý svet a spojil aspoň načas aj rozhádaných vnukov Williama a Harryho. Na posledný odpočinok ju uložili v krypte v Kaplnke svätého Juraja na kráľovskom hrade Windsor a Spojené kráľovstvo tak po 70 rokoch jej panovania uzavrelo jednu éru svojich dejín. Z princa Charlesa sa stal kráľ Karol a zatiaľ si počína dobre. O jeho popularitu sa pričinil aj seriál Koruna, z ktorého vyznieva veľmi sympaticky. To sa nedá povedať o kráľovských odídencoch Harrym a Meghan. Ich spoveď pred kamerami, ako im rodina a médiá krivdili, síce koncom roka lámala rekordy sledovanosti, no všetkých zďaleka nepresvedčili o svojej pravde. V každom prípade na nové diely skutočnej „Koruny“, ktoré píšu samotní Windsorovci svojimi skutkami, je zvedavý celý svet. A, samozrejme, na Karolovu korunováciu, ktorá bude 6. mája.

Kráľ Karol mamu dôstojne nahradil.
Zdroj: Victoria Jones
Budúcnosť monarchie – William a jeho Kate
Zdroj: Profimedia
Harry a Meghan sa od nej, naopak, odstrihli.
Zdroj: Netflix Harry & Meghan