Po celý život si dokázal zachovať gloriolu tajomnosti. Ukrytý za vejár a tmavé okuliare, ruky v rukavičkách a na vlasoch strieborný prach, pôsobil ako z iného sveta. Až ku koncu života trochu zľudštel, keď sa ho podarilo nafotiť s chýbajúcimi zubami. Prestal však o seba dbať, až keď ochorel. No aj rakovinu dôsledne tajil. To, že sa s ním čosi nedobré deje, naznačila skutočnosť, že sa nezúčastnil na dvoch prehliadkach módneho domu Chanel, ktorého bol kreatívnym riaditeľom. Dovtedy to bolo niečo nevídané, takže svet módy stuhol, paralyzovaný strachom. Všetci tušili, že to musí byť vážne, hoci oficiálne stanovisko znelo: je len unavený. Nuž a potom ho 18. februára odviezli do nemocnice, kde na druhý deň dodýchal...

Na nosenie aj na zjedenie

Dodýchal len fyzicky, lebo jeho kreatívny duch dýcha stále. Jeho značka ide na dračku a Lagerfeldova postavička je dnes rovnako populárna ako Mickey Mouse. Vyskytuje sa na oblečení, doplnkoch, ale aj ako torta či bábika. Hlavne však funguje módny dom Chanel, ktorý dnes vedie jeho pravá aj ľavá ruka, ako nazýval Virginu Viard. Pracovala s ním od roku 1987, takže sa z jeho hviezdneho prachu na ňu veľa nalepilo.

Mala šťastie, že v ich rodinnom sídle v Burgundsku mali za suseda osobného asistenta monackého kniežaťa. Stretával sa so smotánkou, takže Karla poznal. Keďže videl zanietenie mladej Virginie pre módu, spýtal sa ho, či by nepotreboval stážistku.

Hneď pri prvej návšteve si vraj prešla krstom ohňom, lebo Lagerfelda zaujímali jej módne názory. Asi obstáli, lebo zo stáže sa stala práca na plný úväzok.

Neoprénový konflikt

Virginia rada spomína, ako spoločne navrhovali modely a púšťali si pritom kapelu Red Hot Chili Peppers, lebo obaja milovali rock. Mali však aj rozpory. Nepáčilo sa jej obdobie, keď sa Lagerfeld nadchol pre neoprén. S Chanelom jej to neladilo a vraj na neho vplývala, aby sa vrátil k tvídu a romantike, k tradičným atribútom slávnej značky. Jej filozofia sa v tomto od Lagerfeldovej líšila. On sa nerád otáčal do minulosti, ona sa ňou inšpiruje a pretvára ju do modernej podoby.

Môže byť spokojný

Odkedy Virginia vedie módy dom, vrátila sa viac k odkazu samotnej Coco Chanel a elegancii haute couture. Priznala sa však, že pri práci sa často v duchu s Lagerfeldom rozpráva a pýta sa ho: čo si o tom myslíš, vyzerá to dobre? Či jej z neba posiela signály súhlasu, už neprezradila. Spokojný však môže byť. Na Chanel sa pod vedením ženy, ktorú vychoval, sype samá chvála. Aj najnovšia kolekcia bola veľký triumfom. Potvrdila, že Lagerfeld mal správny nos, keď razil krédo obklopovať sa pri práci schopnými ženami.