"Veľa od nás nečakajte", vravia tvorcovia filmu Grand Prix. Neverte im! Naopak, za bláznivou road movie stoja ľudia, ktorí sú zárukou kvality. Od režiséra až po hercov.


Jan Prušinovský na premiére v Bratislave.
Zdroj: Ján Zemiar

Pre fajnšmekrov humoru

Režisérom a scenáristom je Jan Prušinovský, ktorý nakrútil dnes už kultové diela ako seriály Okresní přebor, MOST! alebo oceňovanú drámu Kobry a užovky.

Vždy s ním spolupracujú najvýraznejší herci všetkých generácií a v novinke to nie je inak. Hlavné úlohy vytvorili Kryštof Hádek a ostravskí umelci Robin Ferro a multitalent Štěpán Kozub. Ak nepoznáte jeho hereckú a hudobnú tvorbu, rýchlo to napravte. Sláva súkromného divadla Mír, ktoré vedie, skeče Troch tigrov, v ktorých účinkuje, alebo album, ktorý nahral, patria k tomu najlepšiemu, čo dnes nájdete v českej umeleckej tvorbe, a dávno to presiahlo lokálnu popularitu Ostravy.

Milujú ho aj Slováci

Výborní sú však aj ich filmoví spoluhráči – herečka a modelka Anna Kameníková, Tatiana Dyková či Miroslav Donutil. Spoločne pripravili bláznivú komédiu plnú krádeží, nadavok, fetu a nekorektného, ale o to lepšieho humoru, ktorý však nikdy nepodlieza latku dobrého vkusu. Teda ak divák znesie veľa a je nastavený na rovnakú „vlnovú dĺžku“. Takých sú však státisíce a originálna poetika má už množstvo priaznivcov aj na Slovensku. Takže hoci v rovnakom čase bolo v Bratislave na výber viacero premiér, znalci nemohli chýbať. Svojrázny humor Prušinovského pobavil Dana Dangla, Henrietu Mičkovicovú aj rodinu Iva Gogála.